13.12.13

מאבק האדריכלים הצעירים

חלמתי ללמוד אדריכלות, וכשהחלטתי להפוך את החלום למציאות, הבנתי שהדרך ארוכה יותר ממה שדמיינתי.
זה התחיל בבחינה הפסיכומטרית, בהמשך הגעתי ליום הפתוח ואז בחינות קבלה, תיק עבודות. אחרי שרשרת התחנות הארוכה המתנתי למכתב התשובה.
כשנחתה התשובה החיובית בדואר - שמחתי עד הגג ודמיוני הפורה החל לדמיין את הבתים בפנטזיה – קורמים עור וגידים, הופכים לקירות ותקרות.

ואז החל המסלול הרגיל, של כל סטודנט, הימים והלילות הופכים לרצף אחד ארוך. מבינים שהלימודים זה לא 
פיקניק, שאלו לימודים ארוכים. המציאות מתגלה כשמבינים שהלימודים זה לא הסוף, אחריה גם תגיע ההתמחות, הבחינה ושוק האדריכלים – הנדסאים – מעצבים הרווי, ושבו אני אתחרה על כל תכנון מול רבים. והתמורה ? לא מספקת אחרי מסע שכזה.

כשהבנתי שזה עתידי, הבנתי שאני חייבת לעשות מהלך, כי לא יעלה על הדעת, שאני נכנסת לתוך עתיד שכזה.
אז הפורום, שהשבוע התגלה כוחו ועוצמתו, היה עוד בחיתוליו ורק התחלנו לגשש בשטח. קבענו להיפגש.
הגעתי לפגישה בתל אביב, היו שם עוד כמה אנשים ודיברנו על מה הולך להיות.
ומאז , הפורום גדל ויש בו כבר כמעט 2000 חברים. יש לו גם אתר שובב, צבעוני וצעיר (
yia.co.il)  ורשומים בו 1712 צעירים שמוכנים לעשות משהו לטובת המקצוע. יש צוותי עבודה שפועלים בכל התחומים, נציגים בכל בתי הספר לאדריכלות
ואפילו הספקנו לעשות שינוי קטן בהכרה בחופשת לידה ומילואים למתמחים - שינוי קטן שיעשה הבדל גדול להרבה מאתנו.

והיום, מספר ימים לאחר שהחלטנו להשבית את הלימודים כדי למחות על תנאי ההתמחות והרישוי נוכחתי לראות כמה גדלנו. וכמה כוח יש להתאגדות, וכמה היא מחזקת. גם אם זו רק פסיעה קטנה בדרך לשינוי.
(צילום: ניב קורן, ניב שפרן)
להפגנה הגיעו מאות סטודנטים, החלל היה מלא בשלטי מחאה ובעיקר בתחושה שאנחנו עושים כאן משהו טוב שנכון לכולנו.
קיבלנו תמיכה מלאה מהתאחדות הסטודנטים, יו"ר אגודת הסטודנטים בכל מוסד לימודים שנוגע למקצוע וגם התקשורת הגיעה לפרגן ולסקר את האירוע.
על הבמה הפתוחה עלו ודיברו סטודנטים, מתמחים ואדריכלים, נעמה ריבה, כתבת האדריכלות של xnet, הייתה שם וסיקרה הנה הדברים מתוך הכתבה :

-         אדריכל ויקטור אבקסיס, יו"ר פורום אדריכלים צעירים: "ההתמחות הנוכחית לאדריכלים יוצרת ניצול ציני של המתמחים ואין לה שום קשר להתמחות מקצועית. מאות הסטודנטים והמתמחים ששבתו היום ושהגיעו למפגן באוניברסיטת תל אביב קוראים לשר הכלכלה נפתלי בנט להתערב באופן אישי ולהסיר ולשנות באופן מידי את תנאי ההתמחות".

-         גיא ניר, סטודנט שנה ה' בבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב: "אני מודה לסטודנטים שהגיעו מחיפה, ויצו והטכניון. שינו לנו את כללי המשחק, והתהליך לוקה בחסר"

-         דינאי אורנשטיין, אדריכל צעיר ומתמחה: "זה רגע יפה. סוף סוף אנחנו מתאחדים סביב מטרה משותפת. רוב משרדי האדריכלים המאמנים ממוקמים באזור חיוג 03. אם אתה גר בצפון או בדרום כמעט ואין מאמנים".

-         יונתן לבנדיגר, אדריכל צעיר, פעיל במאבק למען גינת פלורנטין: "מעמד האדריכל משפיע על נראות התכנון בארץ. אדריכלים הם בסוף שרשרת התכנון. זה לא מאבק תעסוקתי, זה מאבק ציבורי על איכות התכנון".

-         תומר לסלו, יו"ר איגוד הסטודנטים של בצלאל: "אני עבד לעתיד. אם המצב לא ישתנה אני וכל ראשי האגודות באוניברסיטאות בארץ מתכוונים להשבית את הלימודים לתקופה ארוכה"

כשרואים את כל האנשים האלו מתאחדים ומוכנים לעשות שינוי זה מרגש. זה נותן תקווה להמשיך בעשייה.

אני מזמינה את כל מי שמוכן לתרום ולעזור להצטרף אלינו בעמוד הפייסבוק ובאתר. 
לעמוד הפייסבוק של פורום אדריכלים צעירים
לאתר הבית של פורום האדריכלים הצעירים

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails