13.11.13

דברי הימים | אדר' אלי קלר | פרוייקט גמר- אוניברסיטאת אריאל

 
דברי הימים - THE CHRONICLES
 
הפרויקט מנסה לתת ביטוי רעיוני וויזואלי לתחושות העולות מתוך המצב התרבותי הנוכחי, ומתוך תחושות אלו לייצר חזיון 
אדריכלי, ספק מקומי, ספק אוניברסלי אשר מטרתו להסתכל אל העתיד.
 
 
 
 
 
 
לא מתוך מטרה לחזותו, ולא מתוך רצון לכוון לעתיד מסוג מסוים, אלא מתוך מחשבה ביקורתית על התרבות העכשווית, ומתוך צורך, במציאות מהירה ובלתי נתפסת, לעצור לרגע. להסתכל קדימה, על מנת לייצר הבנה אחרת של הקיים.
 
 
 
המרחב הנבחר עבור הפרוייקט הוא תל אביב, אשר מייצגת פרדוקס של המודרניות. מחד, אורבנית ומתוכננת לכדי שלמות, שוקקת וחיה. מאידך, שוקעת לנגד עינינו. אט אט נכנעת היא לכלי הרכב שבדרכיה ולמכשירי הסלולר שבכיסי תושביה. עיר מרושתת, מכוילת, יעילה ומכנית, אשר מהירות התנועה הפכה את רחובותיה לשקופים.
 
 
 
המרחב המודרני העירוני מכיל בתוכו את הסטנדרטיזציה התעשייתית, את מהירות כלי הרכב המוטוריים ואת רשתות האלחוט הדיגיטליות והבלתי נראות. בתוך אלו, הפרוייקט מנסה בחלקו הראשון לייצר חזון של מרחב עירוני שנשכח ע"י תושביו. מרחב הרוס, זנוח ודקדנטי, ללא אדם וללא מעשה. חלקו השני של הפרוייקט מתמקד בשדרות רוטשילד, מתוך כוונה אפריורית לדון במרחב העירוני המוצלח ביותר הקיים בעיר. ההבנה כי חורבנו של אותו עולם אינו נובע מהריסתו כי אם משלמותו ומיעלותו המקסימלית מכוונת את הפרוייקט לכדי ניסיון לייצר התערבות רעיוניות במרחב השקוף של השדרה וזאת ע"י החדרה של ארכיקטורה כמעט אלימה, אשר אינה דנה בפרופורציות, קנה מידה, שימוש ובירוקרטיה. ארכיטקטורה המפלחת את קרביי הקיים ומדלגת בינם לבין הרחובות ביניהם.
 
 
 
 
כך, במרחבים בין המגדלים החד גוניים ובבטנם נוצר מרחב כיאוטי, מורכב ומאתגר, המתפקד כתותבות עבור בנייני 
השדרה מחד, וכפיגומים עירוניים עבור המעשה הבא, יהיה אשר יהיה. בכך, הארכיקטורה משנה פניה, והופכת מדיספצלינה 
הרמונית, לפרקטיקה הרסנית, המחרבת את אשר ראוי להיהרס. בתוך עולם יעיל וממוכן, הארכיטקטורה החדשה מציגה את הכאוס כנדרש ומייצרת מצבי הדורשים תיקון. מעלה שאלות קיומיות במקומן של תשובות כמותיות. ומתוך כל אלו, מתוך חורבות השלמות ומתוך הפער בין רסיסי החזיתות לשברי הרחובות, מתגלה אותו עולם ישן, ממבט אחר. עולם המחכה למעשה חדש.


 
 
 להלן ספר הפרוייקט:
keller.eliyahu@gmail.com

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails