6.12.12

בית יד לבנים, רמת ישי | רונה בראל, תמר נווה

על מנת לעסוק בתכנון מבנה יד לבנים נדרשנו לברר מהי משמעות אתר זיכרון בעינינו ובעיני ההוויה הישראלית.

אבני דרךבחרנו לפרויקט בשם "אבני דרך", אבן- משמשת סימון של זיכרון בצורה של גל אבנים. דרך- התהליך ומסע ההתמודדות עם השכול. אבני דרך- נקודות ציון, סימון זיכרון שניתן לשוב אליו.
נקודת ההתחלה של מסע חדש.         
מיקום המבנה
כשהתחלנו לגעת בנושא הבנו שהזיכרון של אדם אהוב שנפל או נהרג כשלעצמו הוא חשוב אך הצד החשוב יותר מהזיכרון הוא ההשפעה של אותו אדם עלי או על החברה. אנו לא הולכים לאתר זיכרון רק על מנת לזכור טוב יותר מי היה אותו אדם אלא בעיקר בכדי להזדהות עם הערכים אותם הוא מייצג ועליהם הוא הקריב את חייו למעני,למעננו. על כן בחרנו למקם את מבנה יד לבנים על עורק החיים הראשי של הישוב, המוביל אל וממוסדות החינוך המסחר והתעסוקה. בנוסף מיקום המבנה בקרבה למגרשי החנייה וצירי התנועה מאפשר גישה נוחה.

גילוי והסתר
כאשר אדם נאלץ להתמודד עם אבל עמוק, ההתמודדות היא מתישה ויומיומית אך לכל אבלות יש גם תהליכיות וקימה. את עקרון זה של קימה מתוך אבלות תרגמנו בתכנון המבנה כהסתר וגילוי, ביקשנו לאפשר למשוטט במבנה חוויה של גילוי כך שלא ניתן לחשוף את כל רבדיו של המתחם במבט אחד אלא יש לפסוע בו ובכל פעם לחוות סיטואציה חדשה. כל אגף פותח זווית חדשה לעבר ההתרחשות הבאה.


צמיחה וקשר לקרקע
היישוב רמת ישי ממוקם בחבל ארץ המאופיין בחקלאות ענפה ובמרחבי צמחייה. בתכנון המתחם שמנו דגש רב על אופן החיבור של המבנה לקרקע והשתלבותו בנוף הקיים באופן עדין שאינו בולט לעין ושומר על אופיו השלו של הישוב.תכנון המבנה       
חזית המבנה כלפי רחוב הארז מייצרת רחבת כניסה המוליכה אל מבואת הכניסה.
                    
המבואה - מבנה מונומנטאלי אשר מייצר הצצה ורמיזה אל כל אגפי המבנה: כיתות, ספרייה, חצר ורחבת טקסים.

הספרייה - בנויה כחלל כפול אשר אחת מדפנותיו הינה קיר אבן החודר את החלל לכל גובהו ועליו חקוקים שמות הבנים.

כיתות הלימוד - מרחב דינמי המתפקד ככיתות לימוד, אולם תערוכה, וטריבונה הצופה אל רחבת הטקס, זאת באמצעות מחיצות ניידות המשנות את חלל הכיתות.

חצר הזיכרון - חצר שקועה בליבו של המתחם’,מוסתרת משאר מרחבי המבנה, מהווה מקום של שקט ופרטיות. ישנן מספר דרכי גישה לחצר הזיכרון, דרך הספרייה הכיתות הלימוד ושביל גישה מאזור המגורים.

רמפה – אלמנט המוביל ממפלס רחוב הארז אל רחבת הטקסים, ומאפשר גישה נוחה והמונית ממגרשי החנייה.

חצר הטקסים - נפרשת לאורכו של המבנה לכיוון דרום, הטופוגרפיה של השטח משמשת כטריבונות עבור המתכנסים.

      

תגובה 1:

  1. נראה פרויקט מאוד מעניין, אין ספק שהניתוח המעמיק וההשתלבות העדינה בשטח עושות חסד עם המקום.

    השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails