7.12.12

בית יד לבנים | שירה-לו מונק, סתיו מוריס, "שיח אדריכלים" - אייל סיליס וחיים אלפסי

רמת ישי הינו ישוב הנמצא בעיצומם של תהליכי התחדשות והתרחבות. פיתוח "מתחם יד לבנים" הוא המשך ישיר של תהליכים אלו. יצירת המתחם התאפשרה בעקבות פירוק הפרוגרמה ושילוב חלקיה בדרכים שונות. בתכנית המוצעת – שני מבנים מרכזים התוחמים פארק. בין השניים קושרת רמפה המאפשרת נגישות מרבית אל כל תחומי המתחם ומחברת בין רחוב הארז לרחוב האלון.


לרמפה תפקיד כפול במתחם: מצד אחד, היא סוללת את מהלך התנועה המרכזי ומצד שני, היא מייצרת מקומות ישיבה בפארק בזכות הגבהתה מהקרקע. בצורה זו נוצר דירוג טופוגרפי המאפשר תצפית אידאלית על המתרחש למרגלותיה.המבנה הראשון כולל ספריה ושני חללים רב-תכליתיים. הספריה מורכבת מעמדות לימוד וקריאה וכן מכילה ארכיון לתולדות הישוב רמת ישי. מבנה זה נבנה על גבי המקלט אשר מפלס הכניסה שלו מכתיב את ה-0.00 של המבנה כולו. באמצעות חשיפת המדרגות שלו והעתקת דלת הכניסה אל קרקעיתו, הופך המקלט לחלל פעיל בספריה. הכניסה החדשה אליו הינה מתוך המבנה ולא מהשטח הפתוח כבעבר.


המבנה השני הוא חלל- רב תכליתי נוסף המתפקד באופן עצמאי ובלתי תלוי ביתר החללים. חלל זה יכול לשמש לפעילויות שונות דוגמת ערבי נושא או תערוכות ששעות הפעילות שלהם שונה משל מבנה הספריה.
על פי התכנית המוצעת קיימת תלות הדדית בין המבנים לפארק, כאשר המבנים מיצרים את האינטימיות וההסתרה מהרחובות ואילו הפארק מעניק למבנים שטח פתוח להרחבת פעילותם בזמן ארועים מיוחדים –דוגמת שבוע הספר, ערבי קריאה והופעות חיות.


מהלך התנועה המרכזי מייצר את הכניסות אל המבנים. אלה מסומנות באמצעות דופן רבת משמעות כקיר אבן או זכוכית, עליו מוטבעים שמותיהם של  בני הישוב שנפלו במערכות ישראל לצד ציטוטים משירים עבריים. כך ממירה ההצעה את האנדרטה המסורתית לנופלים בסטרוקטורה חדשה ומשוחררת שעיקרה ארבע קירות זיכרון הנוצרים מהחיתוך של מהלך התנועה את המבנים. קירות אלה מקבלים משמעותם בימי הזיכרון על ידי הארתם והבלטתם. ביום-יום יכול המשוטט באתר לבחור אם לעצור ולקרוא את הכתוב על הקירות או להמשיך בדרכו מבלי להתעכב. כך נמנע אפקט מוכר של אנדרטאות זיכרון רבות המייצרות מרחבים פתוחים ונטושים לרוב, המתעוררים לחיים רק בימים מסוימים בשנה.


לבסוף, חשוב לציין כי ההצעה שומרת על מרבית העצים הקיימים באתר ועל השיפוע הטופוגרפי הטבעי. כמו כן אופיים של המבנים הקבורים למחצה מייצר "מיקרו-אקלים" שמקרר/מחמם את החללים במידת הצורך וכך מאפשר צריכת אנרגיה נמוכה.­­
*
ליצירת קשר

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails