27.9.12

INSIDEOUT פרוייקט גמר | טל דילר

INSIDE OUT הוא פרויקט העוסק בשני מישורים. תחילתו בעבודת מחקר הגותית הסוקרת את  נושא השימור ומחלצת ממנו תובנות אודותיו והמשכו בהתמקמות בקונטקסט - העיר לוד והניסיון לתכנן בתוכה.

 שימור הוא פעולה והגדרה גם יחד. קל לנו יותר להלך בין התפתחותו ההיסטורית ולקרוא על גווניו, אך קשה לזקק הגדרה קונקרטית מהו שימור. לכן, התפתחו מספר גישות להגדרת השימור ובהתאם משתנה פעולת השימור. האם שימור מתקיים אך ורק בעזרת שרידים פיזיים בנויים? כיצד ניגשים למרחב היסטורי  בו השרידים דלים עד כדי נעלמים? האם שימור פיזי זו הדרך היחידה? שימור כפעולה קלאסית לא תוכל להתמודד עם סביבה שוממה. לשם כך עלינו לחלץ מהעולם שהתקיים את מאפייניו וערכיו הפיזיים והאנושיים ובעזרת כלים אלו נוכל לקיים סביבה שאינה מתיימרת לשחזר את העבר, אלא זוכרת ושומרת בקווי מתאר עדינים את שהיה, עם מבט לעתיד.

  לוד מהווה  מקרה בו אני בוחנת את התובנות שעלו מהעבודה. לוד היא עיר עתיקת ימים,  ששכונותיה מפנות גב לעברה. שרידיה מעטים ובקושי  חושפים את שהיה. בעיר העתיקה עוד ניתן להבחין במרקם שלא שרד את תלאות השנים. השכונה הישנה חדלה מלהתקיים ב-48' ולמעשה נותרה בחורבנה עקב המלחמה עד היום.  השטחים ההרוסים, הריקים מפעילות מהווים מדבר שומם. השממה יצרה הד שמקשה על השכונה להשתקם ועל העיר כולה לפרוח..

הזנחה של המרחב  היא התעלמות מתרבות, זכרון וחברה שחיה ובועטת אף היום בלוד ה"חדשה".  העימות עם ההבנה הזו גרם להעלאת מפות ותמונות ישנות . בחרתי להתמקד בשכבה העות'מאנית שגילתה עיר צפופה ואינטנסיבית. אותה שכבה מהווה קרקע לפיתוח העבודה וממנה אני מחלצת מידע וערכים, כיצד חיו בעיר? אילו דרכים היו? אילו בתים התקיימו? הפרויקט לא מנסה לשחזר אלא ללמוד על מרקם שמגלם בתוכו תרבות וחברה וממנו לשאוב. לכן ההתמקמות בנקודה הזו דרשה ממני להעזר ולפתח את עבודת המחקר לכדי יצירה אדריכלית.המרקם הישן עשוי חלקות, צפופות ואקראיות כמעט, מעיד על מקום אישי – החדר בעיר. בעוד אוסף  חלקות סוגרות על חלל- חצר שמאפשרת את צינור הנשימה של המרחב. כל בית הוא חלק מהבית השכן  ובכך נוצרת מערכת קירות התומכים אחד בשני ומהווים דופן לרחוב.
שני אלמנטים זוהו על ידי 1. מעטפת= דופן 
                                   2. ריק=חצר
שניהם יחד יוצרים רצף בינוי ולמעשה נוצרת "מעטפת" לדבר פנימי, "ריק" ההכרחי לשכונה ולעיר.  קווי הפרויקט הם סינתזה של מערך הפרצלציה  יחד עם גריד מודרני המנסה לעשות סדר באקראיות הקווים. גודל הפרויקט שווה  לבלוק "ארופאי“ 100*100 מטר. בשל כך למדתי את הבלוק בברצלונה של  CERDA


   

הבלוק יוצר סדר עירוני נוקשה ומוקפד אך בתוכו מתגלה עולם גמיש ומרתק.
כך נוצר טיפוס של בלוק "לודאי", כאשר מחד מאפשר מרחב לקהילה הנהנת מעולם פנימי, בגודל שכונתי אותו היא מקיפה ועליו היא שומרת ומאידך ה"בלוק" מעניק מעצמו לעולם החיצוני, לעיר האורבנית .ה"בלוק" בנוי ממגורים ומקומות ציבוריים, אשר מייצרים מערכת יחסים ביניהם בעזרת "קיר אור" שתפקידו לפתוח בהם ריק המהווה אוויר לנשימה. בכל פעם מתגלת מעטפת חדשה, דופן הבלוק הפונה לרחוב, קיר האור, דופן החצר עד שמגיעים ללב הפרויקט.  הדבר מתגלה בתוכנית- פנים ה"בלוק" ופעם בחתך, תוככי המגורים או האדמה.

הוסף כיתוב


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails