6.8.12

"בין החומות"- יהודה ברקי

כחלק מתערוכת הבוגרים באריאל שמציגה בימים אלו בנמל יפו:

 

העיר העתיקה בעכו, מהווה מרכז כובד עירוני, ולה מרחב השפעה החל מהמרחב המיידי וכלה במרחב האורבני. הפרויקט צומח מתוך הרווח שבין העיר העתיקה לעיר החדשה -  החפיר, אל מול שער היבשה של חומות העיר. במרחב זה מתקיים מפגש בין העיר החדשה והישנה, החומה והחפיר, העיר והים.המעשה הראשוני הוא פתיחת פתח בחומה החיצונית של העיר העתיקה, המתפקדת כיום כקיר תומך חיצוני לחפיר, דבר המאפשר לרווח לזלוג ולהתקפל החוצה לכיוון העיר החדשה. ריק זה הוא  חלל אוניברסלי המכיל בתוכו מצד אחד את נקודת ההתחלה, ממנה צומח המרחב האורבני החדש ומאידך מייצר יחס חדש אל מול החומה בעיר העתיקה הקיימת. תפקידו  בקנה המידה האורבני, הוא להכיל את הבלתי מתוכנן ולהנכיח את העיר העתיקה אל מול העיר החדשה, תוך יצירת אי וודאות בין הגבולות, במקום הגדרה של גבול חד משמעי והפרדה ברורה. יצירת הבדל תוך שמירה על המשכיות,  כמעין במה מקדימה לחווית העיר העתיקה הממוקמת בקצהו של חצי האי.

בקנה המידה המקומי - מייצר הפרויקט מתחם תרבות ופנאי המכיל בתוכו מבני ציבור שונים. הרווח החדש נוצר מקיפול החומה ויצירת החומה החדשה - מערכת של קירות אבן המחזיקים את האדמה ועוצרים אותה. מערכת זו מייצרת רצף של מפגשים של נקודות במרחב, המאפשרות לחוות, באמצעות שימוש באור ואדמה,  את המרחק מהעיר העתיקה אל מול החומה והים. חוויה אורבנית חדשה בין החומות.


ybarki@gmail.com

2 comments:

 1. הכל בסדר, זה הפתח היחיד בחומה בת 1000 שנים של עיר תנ"כית שאדריכל דרדק
  מרשה לעצמו לפתוח עבור חשיבה חברתית?
  מה קורה לנו ואיפה אנחנו
  מתכננים כנראה במאדים
  ההדמיות טובות אך בינן לבין עכן אין כלום

  השבמחק
 2. גרשון היקר, מהדברים שאתה כותב, אני מוצא המון דימיון בינך לבין גדעון לוי.
  הטענות שלך מעט ( בלשון המעטה!) אינן מוצקות, אינן משכנעות ומנסות באופן דיי מאולץ להיות " יוצאות דופן". למעשה, אינך אומר דבר, ככה שמאוד קשה להתייחס לדברים שלך ברמה המיקצועית.

  David

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails