7.12.11

3 חודשים אחרי - מישהו זוכר את מאבק הדיור (?)

עברו שלושה חודשים מאז דעיכת מאבק האוהלים ומלבד דו"ח טרטנברג ודו"ח ספיבק-יונה* שהבליחו להם סביב החגים ונעלמו כלעומת שבאו נדמה שנושאים ישנים ומוכרים שבו והשתלטו על סדר היום הציבורי והתקשורתי. ובכל זאת הניצנים הראשונים למחשבה ומעשה שהופיעו במאהלים ברחבי הארץ ממשיכים להתגלגל בדרכים שונות גם אחרי קיפול האוהלים.בין היתר, שימש הקיץ האחרון גם כצלצול מעורר לאדריכלים, שמלבד חברותם במעמד הביניים המצטמק, נזכרו גם ביכולתם להשפיע על תחום הדיור בישראל, תחום שהכשלים בו הובילו במידה רבה לפרוץ המאבק. אדריכלים רבים השתלבו במאהלי המחאה. בפעילויות, בהרצאות ובדיונים נוצר שיח חדש וחופשי על נושאי תכנון ובניה בין הציבור לבין עצמו ובינו לבין אנשי המקצוע. אחת היוזמות, שהיתה לי הזכות להיות מעורב בה, במסגרת סניף הצעירים של עמותת האדריכלים, היא תערוכת "קול קורא לדיור ציבורי" שהוצגה במהלך חודש אוגוסט במאהל המחאה בשד' נורדאו והתקפלה במקביל לפירוק המאהל לאחר "הפגנת ה(חצי) מיליון".


דוקא כעת, כאשר זכרון המאבק בקיץ האחרון מתחיל להראות כמו הזית לחות תל אביבית, סניף הצעירים שמח להזמין אתכם למבט נוסף (ומפוכח יותר) בתערוכה, הפעם בגלריה בבית האדריכל (רח' המגדלור 15 יפו). התערוכה היתה ועודנה חלק מקריאה של הסניף למשרד השיכון לשוב לתפקידו ההיסטורי כמוביל שוק המגורים בישראל ולכונן תחרויות תכנון למגורים בהם יבחרו ויבחנו טיפוסים חדשים של דיור, בדומה לנעשה ברבות ממדינות המערב. התערוכה מציגה כ-50 פרוייקטים מקוריים (מרביתם של אדריכלים צעירים וסטודנטים) העוסקים בסוגיות שונות הקשורות למגורים כגון קיימות, התמודדות עם בניה קיימת, טיפולוגיה וכד'. גם מעבר לפריזמה הצרה של המאבק, התערוכה היא חלק מאג'נדה מתפתחת של סניף הצעירים ליזום פעילויות המשלבות היבט ציבורי-חברתי בצד חשיפה וקידום של אדריכלים צעירים.הפתיחה החגיגית מחר (יום חמישי  8/12/2011) בשעה 19:30 - הכניסה חופשית!


*עשו לעצמכם טובה, קחו ערב אחד או שניים ותקראו את הדו"חות האלה (הפניתי רק לתחום התכנון/דיור). אפשר ללמוד מכל אחד מהם על איך הגענו למצב הנוכחי ומניתוח ההבדלים בינהם אפשר ללמוד לא פחות על למה המצב הולך להיות גרוע יותר...


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails