9.11.11

אמנות נודדת - Ăggrĕssīvė Ţhēątrė || חלק א'

כתבת אורח* מאת בועז, דן וחן - Ăggrĕssīvė Ţhēątrė - חלק א' (מתוך שלושה):


Ăggrĕssīvė Ţhēątrė הוא איגוד של יוצרים שנוצר בסלובניה, ומכונה כך לא כי יוצריו הם אנשי תיאטרון אגרסיביים במיוחד (אנחנו לא...), אלא כיוון שמטרתו היא שהאמנות תבוא ותציג את עצמה בפני האדם במהלך חיי היומיום שלו (וזו, בעצם, ה"אגרסיביות"), בניגוד למצב הקיים, שבו רק אנשים שבוחרים באופן מודע להיכנס אל בין כותלי מוזיאון או גלריה נחשפים לאמנות. כך, גם ציבור גדול שלא בוחר בכך, ייחשף לאמנות בחיי היומיום. ומשום שהחוויה העירונית היא כה משמעותית בחיי היומיום שלנו כיום, והעיר עצמה נחווית "בהיסח הדעת" (ולטר בנימין), חשבנו כי יש מקום ליצור סיטואציות אמנותיות המתחברות ליומיומיות העירונית וכך מתגנבות לקדמת הבמה של חיינו. 


 במסגרת פרוייקט שנקרא "אמנות נודדת", הוחלט לבחון את הקונספט הזה בערים שונות (ובעלות אופי שונה לחלוטין) ברחבי העולם. התחנה הראשונה של "אמנות נודדת" לאחר הפעילות בסלובניה הייתה כאן אצלנו, בחיפה, והחודש מתחילה לפעול התחנה השניה – בפראג, צ'כיה. בסופו של דבר, כל אחת מהקבוצות (אולי בגלל האופי השונה של הערים, אולי בגלל האופי השונה של היוצרים) בחרה בכיוונים מעט שונים...
 

 הפעילות בחיפה מתרכזת באופן ספציפי בקשר שבין המרחב הציבורי והרחוב לבין האדם – גם כי זה מה שמעניין אותנו במיוחד, וגם בגלל האופי המאוד מעניין של העיר, והגיוון הרב שאפשר למצוא בה מבחינה ארכיטקטונית, נופית, אתנית, לשונית ותרבותית. פעילות הקבוצה בחיפה, כמו גם העיר חיפה עצמה, על הייחוד שבה, עוררו עניין רב כאשר פורסמו באירופה בקטלוג של פעילות הקבוצה. 


 את הפעילות החיפאית התחלנו עם פרוייקטים בקנה מידה קטן יותר, שמטרתם המוצהרת הייתה – לגרום לאדם המתהלך ברחוב להסתכל מחדש על דברים שהוא כבר לא רואה, מרוב שזהו הנוף השגור והמוכר לו. כלומר – ליצור איזו הזרה, שתגרום למבט מחודש על הרחוב (ברוח הפורמליסטים הרוסים בספרות, אולי, או המוסיקה המינימליסטית-חזרתית בארה"ב של שנות ה-60). 

בהמשך עברנו לפרוייקטים אינטראקטיביים ופרפורמטיביים בקנה מידה קצת יותר גדול. 
בפוסטים הבאים נספר קצת על הפרוייקטים השונים שעשינו בחיפה עד כה, ועל התגובות של הקהל החיפאי, שכפי שמסתבר, צמא לפעילות במרחב העירוני. נשמח גם לשמוע הצעות מקוראי הבלוג, וכולם מוזמנים כמובן להשתתף בפעילויות עתידיות!

*כוכבית - הערה מארכיבלנדר 
אנו שמחים לתת במה ליוצרים הפועלים במרחב העירוני ונשמח גם לפרסם על כל פעילות מתוכננת וכמובן, להצטרף  =]  
ניתן לפנות אלינו במייל archiblender@gmail.com 
צוות ארכיבלנד

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails