22.10.11

המראה סינית

המראה בכימיה מתייחסת למעבר של מצב מוצק למצב של גז.. זאת המילה שחשבתי עליה כשהתעניינתי במה שקורה בכפר הסיני Huaxi.

הכפר הנמצא בקירבה לשנחאי ונחשב לכפר העשיר
ביותר בסין (הכנסה ממוצעת של תושב כ- 10,000$ לשנה - נתון משנת 2006), הכיל לפני כחמישים שנה כ- 1600 איש, כיום הוא מאכלס כ- 50,000  ועדיין לא נחשב עיר במונחים סיניים. 
בכל יום נעשים סיורים בכפר, בעיקר ע"י פקידי ממשל מכל רחבי סין, שמנסים ללמוד את ההצלחה של המקום. אני לא ארחיב יותר על המודל הכלכלי המקומי, על העובדה שאדם אחד עם הרבה חזון אחראי לכל ההתפתחות המסחררת הזאת, על ההחלטות האסטרטגיות של פרנסי הכפר והמהפך מחקלאות לתעשייה שנעשה בו לאורך השנים. על זאת ניתן לקרוא הרבה ברחבי הרשת.. לדוגמא בצ'יינה-דיילי ועוד כתבה
אני כן אתמקד בכך שבשלב מסוים לפני כיובל הכפר החליט על דרך התפתחות וגדילה אורבאנית, וכיום זהו הכפר הראשון בעולם (למיטב ידיעתי) שנבנה בו גורד שחקים (גבוה יותר ממגדל אייפל) מלון לכ- 2000 חדרים וסוויטות יוקרה..

בבנייה..


שבעים וארבע קומות


מדורג במקום ה- 15 בעולם מבחינת הגובה - כ- 328 מטר
אני לא חושב שיש צורך לחוות כאן דיעה אדריכלית על גורד השחקים עצמו, אלא על הרעיון של הכפר שממריא לתצורת עיר גדולה בתוך שנים ספורות, עיר הפרוורים החזרתית, חסרת הנשמה שלא משאירה מקום אפילו בזיכרון ללב ההיסטורי האורגני.


כמעט תמיד, כשאני רואה פיתוח מואץ במקומות, הדבר נראה כאילו נחת על המקום משהו זר מאיזה עולם חיצון. השאלה שתמיד עולה אצלי היא - האם הבינוי כתוצאה מהפיתוח המואץ נכון למקום?  כלומר האם הוא בעל האופי והרגש וההחיבור למקום ולתרבות האנשים?

אין ספק שרבים מכנים את מה שקרה לכפר "הושאי" כנס כלכלי, כיום כדי לעבור להתגורר בו כיום צריך להיות לך לפחות מאה אלף יורו בבנק.. אבל האם במקום הזה יש נשמה? קהילה? 
האם באמת כיף לחיות שם?

אני אף פעם לא חיבבתי את התגובה הכימית הזו של "המראה", הדילוג הזה על המצב צבירה הנוזלי, זה שזורם באופן טבעי אך לא מתפשט ללא היגיון בחלל, זה שנשאר במגע עם הקרקע אך לא נשאר תקוע במקום. במקרה או שלא במקרה, אני נמשך יותר למקומות שהתפתחו בהדרגה, שעברו ממצב מוצק למצב נוזל, ושבהם כל שכבה חדשה התחשבה בשכבה הקודמת, כל שכבה זוכרת איפה היא נמצאת ואת התרבות שמקיפה אותה..
ומקומות ששמרו על הנשמה שלהם, לטעמי מאפשרים חיים שמחים יותר.

לקינוח להתרשמות, עוד כתבה בדיזיין-בום על "מגדלי אבסולוט" של MAD Architects , באונטאריו קנדה, אשר באותה הקלות היו יכולים להיות ממוקמים באותו הכפר-עיר היוקרתי..

זהו הכפר היחיד (שוב, למיטב ידיעתי) שקיים תחרות אדריכלית מוזמנת ל- 11 משרדים  ב- 2008 לתכנון בקנה מידה עירוני ענקי לפיתוח אורבני עתידי. הכפר הזה שואף להפוך לעיר מהר ככל הניתן, במונחים אורבאניים המקום הזה עובר המראה לעיר גדולה בתקופה קצרה מאוד לכל הדעות. 

התחרות אורגנה ע"י אחד ממשרדי האדריכלים הסיני המפורסמים - MAD Architects, והתמונות להלן מהפרסום בדיזיין-בום
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails