13.9.11

"נגיעה קטנה שינוי גדול" - עודד נרקיס


הפיתוח המואץ בשנגחאי שבסין מביא להיעלמותן של שכונות שלמות המפנות מקום לגורדי שחקים. שכונת הונגקיו, שבה היה הגטו היהודי, נמצאת על גבול מרכז העיר ותורה בתוכניות הפיתוח של שנגחאי מתקרב, אולם גורלה טרם הוכרע סופית.
פרופ' משה מרגלית מאונ' ת"א, שמע על התוכניות לשימור השכונה והחליט לקחת את תלמידיו למסע אל סיפורה המרתק. הוא יצר קשר עם אנשי החוג לאדריכלות באוניברסיטת טונג'י שבשנחאי, והציע לבנות סדנא משותפת לסטודנטים ישראלים וסינים שמטרתה להעלות רעיונות שונים לתכנון השכונה, לפיתוחה ולשימורה.
מטרתם של חברי המשלחת מהחוג לאדריכלות הייתה ברורה. הביקור בשנגחאי היה תחילתו של תהליך שסופו בעבודת גמר. על העבודה להציג רעיון או כיוון לשימור השכונה ולשמירת הערך ההיסטורי שבה, בלי שיהיה הכרח לשמר את תנאי המגורים הירודים או את אופי השכונה הנוכחי.


הפרויקט "נגיעה קטנה שינוי גדול" הוא פרויקט הגמר של עודד נרקיס, בוגר טרי של בית-הספר לאדריכלות באוניברסיטת ת"א. מנחה הפרוייקט הוא פרופסור משה מרגלית.
הפרוייקט מתמודד עם הסוגיה הגלובאלית של גדילת הזרימה המתמשכת של אנשים אל מרחבים אורבאניים, והשינויים הנובעים מכך במקום בו ישן וחדש, מסורת וקידמה נפגשים.
עודד מאמין ששימור המורשת התרבותית והמסורתית ע"י החיבור בין ישן לחדש יחזק אותם. לפרויקט קשר אורבאני רחב ומטרתו להגדיר מחדש את התבנית הקיימת של מרחבים, בניינים, פעילויות, גבולות והחיבורים של העיר.


הגטו היהודי הינו הלב של הפרויקט כולו ולא רק בגלל מיקומו, הוא מייצג את ההיסטוריה והרעיון של שיתוף ונתינה, אשר הקנו לגטו סגנון חיים מיוחד בהיסטוריה של העיר שנגחאי. היסטוריה זו "מתגלה" מחדש בתנועה בתוך הפרויקט במבני השיקומנים הישנים המשמשים כמוזיאונים פתוחים המאפשרים מבט ייחודי על אופי וסגנון החיים, החללים ועיצובם, קנה המידה והחיבור לבניה החדשה והמרחבים הפתוחים שנוצרו.


הפרויקט מדגים ש"בנגיעה קטנה" בשילוב בין דפוסי הבנייה הישנים וסגנון החיים עם פיתוחים אופנתיים, במקום בו החדש והטקסטורה הישנה של הגטו מדמים את האינטגרציה של היהודים עם הקהילה הסינית המקומית, העיר תחווה "שינוי גדול" ומיוחד בפיתוחה האורבאני המתמשך. עיר ההולכת וגדלה שבה אזורים הסטורים אילו הולכים ונעלמים.


בביקורי באקספו 2010 בשנחאי, בעודי משוטט בין המבנים הנהדרים והייחודים שהוקמו שם, לא יכולתי שלא להיזכר מדי פעם בהרצאתו מעוררת ההשראה של ביורק אינגלס (ביג) באתר TED, בה הוא מספר על מפגשים משעשעים עם אנשי עיריית שנגחאי והפרויקטים האדירים שבעקבותיהם.


באפריל האחרון הגיעה משלחת של חוקרים ואישים בכירים מסין להשתתף בסמינר באונ' ת"א על שימור הגטו. בואה של המשלחת לישראל הוא ביטוי לעניין הרב שמגלה עיריית שנגחאי בתוכנית השימור.
עודד וחבריו חוזרים בחודש הבא לסין ע"מ להציג את הפרויקטים בפני עיריית שנגחאי, להקים תערוכה העוסקת בכלל הפרויקטים שנעשו על האזור המדובר ואף להתחיל בתכנון ראשוני של בניין "Sino Jewish Innovation Center" שיוקם בעתיד באזור הגטו ויהיה סממן נוסף להידוק היחסים בין סין וישראל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails