13.8.11

מאיה בן וייס- בן הממוסד לאקראי- פרוייקט גמר 2011- אריאל

פרויקט זה נרקם מתוך תפיסתי שיפו הינה מחוז של ניגודים וצבעים שונים, ערבים ויהודים, פשע אל מול בוהמה, עוני אל מול עושר, ישן אל מול חדש. מכאן יוצא הפרויקט אל תא שטח שבחרתי וזה מכיל את כל הקיצונים הללו במקום אחד, זהו תא שטח בעל קיצוניות מרקמית צורמת לכל הדעות אך התמהיל האנושי בו מרתק כיאה ליפו.

תא שטח זה ממוקם בשכונת שיכוני חיסכון בדרום העיר, הוא מעלה סיטואציה מעניינת של קיצוניות כאשר אני בחרתי להתמקד בשיכונים , מה שנקרא "בלוקים" . אלו הועמדו שם ללא כל קשר ואוריינטציה למקום לסביבה לרחוב מלבד אוריינטציה של צפון דרום, וההליכה בינהם מרגישה מכלום לכלום. הבלוקים הללו עומדים בניגוד גמור כאנטי תיזה מול המגורים היפואיים האקראיים, הבנויים תלאי על תלאי מרפסת על חגר וכדומה..בקו מגרש 0.

הבלוק הינו אנטי אורבני ואלו המוסדיים בסידורם והוויתם מסמלים את מרותו של השלטון שאליו היו שייכים ועומדים בהיגיון מעווט לצד המגורים המקומיים האקראיים כביכול המסמלים את החופשיות של מושג המגורים.

הפרויקט הינו פרויקט מחאה על אותם בלוקים וכנגד ה'ממסד' וזאת מתוך פרשנות אישית שמגורים או שכונת מגורים צריכים לעבור תכנון חופשי יותר נושק לאקראי.

הפרויקט פועל כמערכת שונה – שלישית המשתלבת על ובין שתי המערכות הקיימות כבר, אני מפרה כאן את חוקי המקום ומתחברת אליו מחדש מנסה להפוך מקום שלא יכול לקבל אותי , אולי למקום שמקבל וזאת ללא הרס המקום הקיים , הערך ההסטורי שלו ומתוך כבוד לאותם מגורים ודירות ראויות אשר שיכנו את העולים הרבים שהגיעו ארצה בכבוד ואף הפכו להיות מוסד ישראלי.

מחד הפרוייקט משתרש בקרקע ומאידך מטפס על הבלוק ומתלבש על חלקו , אני שמה כאן דגש חזק על ההתחברות לקרקע על כביכול אדריכלות הנוף אך למעשה פיתוח השטח הוא יחידה אחת עם הבינוי זוהי תופעה אחת, חוויה אחת, כיצד גדר יודעת להפוך לקיר וזה לעמוד וזה לקורה וכן הלאה...

וזה יוצר מקום חדש.

הפרויקט אמנם משנה את הדירות אליהן הוא מתממשק ומשפר אותן, אך בו זמנית נפתח להיות מרכז חברתי מוסדי התומך בקהילה המקומית כלומר נוצרות כאן פונקציות חברתיות ציבוריות.

מתוך הפירוק והרכבה עולה פרדוקס מעניין שמתוך השבירה של המוסדיות ושל הבלוקים נפתחים חללים לעבודה מוסדית חברתית ציבורית המתחשבת בקהילה ובסביבתה וזאת תוך שימור הסטטוס קוו בין התיזה לאנטי תיזה המאפיינים את המתחם, את הפרויקט ואת יפו בכלל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails