13.6.11

ריצ'רד רוג'רס נלחם בשוורים

ברצלונה תתחדשי!
לפני כשלושה חודשים נפתח בעיר קניון רב מימדים - שתוכנן ע"י האדריכל הנודע ריצ'רד רוג'רס. ליתר דיוק, מדובר בתכנון מחודש של אחד ממוקדי התרבות המשמעותיים ביותר בהיסטוריית העיר - זירת מלחמות השוורים "לאס ארנאס" המפורסמת.
למעשה, לאחר החידוש והמאמץ הכביר שהושקע באתר, נותרה רק החזית מזירת השוורים המקורית כקופסא היסטורית לעיר ברצלונה. לעומת זאת, חלל הפנים קיבל מראה ססגוני משולב בטכנולוגיה מתקדמת ללא כל תזכורת לעברו; ובנקודה שבה נערכו הקרבות עצמם, הוצבו דרגנועים מצטלבים החוצים את החלל, אך הפעם ללא ענני אבק מאחוריהם...

חזית הקניון - שימור הסגנון המאורי

חידוש המבנה ושינוי יעודו אינו מעורר דיון סביב ההפסד הארכיטקטוני , אלא דווקא מדגיש את משמעות השינוי התרבותי-חברתי בעולם המערבי (ובמקרה של ספרד גם הפוליטי - אבל זו נקודה בדיון אחר).
אין עוררין בכך שאחד מסימני התרבות המובהקים ביותר בספרד הוא מלחמות השוורים. בין אם מדובר בקרב אלים וברוטלי ובין אם מחזה ספורטיבי מרגש, ללא ספק הוא מייצג את התרבות הלוקלית החזקה. המעבר מתרבות מקומית מושרשת לתרבות הצריכה הגלובלית קורה לנגד עינינו. בעידן הנוכחי, אנחנו לא רק מספיקים לראות את השינוי התרבותי שחל עלינו - אלא אנחנו לוקחים חלק ניכר בהגשמתו באמצעות כניעתינו אליו ללא עוררין.

ניסיתי להשליך או לחפש מעבר חד שכזה במדינתנו הקטנה . אתן דוגמא אחת (אני מניחה שכבר ניחשתם - כי אצלנו זה כבר קרה ממזמן):
בניגוד לספרד , מדינה כשלנו , שהורכבה מכל כך הרבה תרבויות שונות - ניסתה לאמץ לעצמה תרבות חדשה דרך החינוך והמערכת הציבורית.
לכן הריסת מבנה ציבורי-חינוכי-תרבותי כה מובהק כשם שהיה מבנה הגימנסיה והקמת כלבו שלום כסממן ראשון בארץ לסיפוק תרבות הצריכה - יחשב כנקודת מעבר משמעותית שאת השלכותיה רואים ברחוב מדי יום מבחינה תרבותית,חברתית, חזותית, תקשורתית וארכיטקטונית.


מבט לעבר גימנסיה הרצליה בתל אביב הקטנה
"אומרים שהיה פה שמח לפני שנולדתי"...אם נלמד מן העבר וההווה - יהיה בעתיד שמחה גדולה בהרבה.

כמעט אותו מבט , אך לעבר כלבו-שלום.

תגובה 1:

  1. לעינב - יפה אמרת
    ההלם בעקבות הריסת הגימנסיה הוא שעורר את מהפכת השימור ועוד רבה המלאכה
    שמחה אפק

    השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails