9.2.11

הדקאטלון הסולארי, נבחרת האוניברסיטה הטכנית בדלפט

הדמיות: מרקו קופס

אני שמח להסיר את מעטה הסודיות (באופן חלקי) מתחרות שאני עובד עליה בחמשת החודשים האחרונים בצד לימודי לתואר השני.

הSolar Decathlon היא אחת מתחרויות הסטודנטים המעניינות המתקיימות היום בעולם האדריכלות, בה אוניברסיטאות מכל העולם מתחרות על בניית בית סולארי שאמור לעמוד למבחן ב10 קטגוריות שונות (ומכאן שם התחרות). על הבית להיות בר השגה, אטרקטיבי וקל לתפעול. הוא צריך לאפשר קיום אורך חיים בריא ונוח לזוג עם חיבה יתרה לאירוח, עליו לייצר אנרגיה המספקת או עולה על כל דרישותיו, כגון מכשירי החשמל, מערכות האקלים וחימום מים. התחרויות בהן הבית נמדד הן: אדריכלות, תאימות לשוק, הנדסת קונסטרוקציה, היות הבית בר השגה, תקשורת ומודעות חברתית, נוחות אקלימית, חימום מים, מכשירי חשמל, מערכת בידור וייצור אנרגיה. חמש הקטגוריות הראשונות נשפטות על ידי צוות שופטים, בעוד האחרונות נמדדות במכשור מדויק. כל תחרות משוקללת לפי חשיבותן ובונוסים ועונשים מתווספים אליהם. הזוכה הוא הבית עם שקלול הנקודות הגבוה ביותר.

התחרות היא יוזמה יוצאת דופן של משרד האנרגיה של ארצות הברית, שהחליט ליזום אותה על מנת להביא את רעיונות הבנייה הירוקה לציבור הרחב. התחרות אמורה להראות לכל בונה בית עתידי שבניה ברת קיימא היא לא מדע בדיוני ולא כרוכה בהשקעה לא פרופורציונאלית. כל אחד יכול לאמץ את הרעיונות שראה בתחרות וליישם אותם בביתו הקיים או העתידי.

המיקום שנבחר לקיום השלב הסופי של התחרות מראה כמה חשיבות מיוחסת לה: הבתים מוצבים מדי שנתיים למשך שבוע בmall של וושינגטון הבירה, והם פתוחים למבקרים. התחרות הדו שנתית, רצה ברציפות משנת 2002 וזוכה תמיד להתעניינות עצומה, כמו גם לסיקור נרחב בתקשורת הכתובה, המשודרת והוירטואלית. בשנת 2010 נוסף סניף אירופאי לתחרות, המתקיים במדריד. הקבוצה בה אני חבר, ביחד עם כ20 סטודנטים נוספים לתואר ראשון ושני מתחומי ההנדסה השונים ואדריכלות, עברה את השלב הראשון ודורגה בין 20 הקבוצות שיתחרו במדריד בשנת 2012.

התחרות היא לרצים למרחקים ארוכים, שכן משך העבודה על כל בית הוא כשנתיים, בהן מתחילים בשלב הקונספט ומסיימים בבניה בפועל, פירוק והרכבה וניסויים רבים. במהלך שנתיים הסטודנטים מפתחים את האלמנטים המרכיבים את הבית במחקר עצמאי או מונחה על ידי דוקטורנטים ומומחים מהאוניברסיטה. שיא התחרות הוא שבוע המדידות והאירוח, שיתקיים ביוני 2012במדריד. במהלך השבוע הבתים יהיו פזורים באתר שיוחד לתחרות, ושלוש פעילויות שונות יתקיימו בהם. בבקרים, הבתים יהיו פתוחים למבקרים וחברי הקבוצות יערכו בהם סיורים מודרכים. לקראת הצהריים הסיורים יופסקו והבתים יסגרו לצורך המדידות האקלימיות. בערב, עם תום המדידות, חברי הקבוצות יארחו את משתתפי הקבוצות האחרות בבתיהם למסיבה, כשהם מציעים ארוחה טיפוסית למקום מגוריהם, שהוכנה במטבח הבית בעזרת האנרגיה שהמיר במהלך היום (הבתים לא יהיו בגדר מודל, אלא פעילים לחלוטין - מכשירי חשמל, צנרת וכו').

את ההכנות לתחרות התחלנו בתחילת ספטמבר (למרות שראש הצוות, דוקטורנט בשם פלוריאן היינזלמן התחיל אותן מספר חודשים לפני כן, שכן יש הרי בירוקרטיה לעבור בטרם ניתן להרים מאמץ כזה). לאחר כמה שיעורי מבוא ופגישות סיעור מוחין, התחלקנו ל6 קבוצות של 5 סטודנטים - שלושה סטודנטים לאדריכלות ושני מהנדסי אנרגיה ברת קיימא (Sustainable energy). כל קבוצה פיתחה תכנון ראשוני משלה שכלל קונספט, תוכניות וחתכים, וכמו כן תפיסה אקלימית ואנרגטית. אחרי שלושה חודשי פיתוח נערכה תחרות בשיפוט סגל הפקולטה ואורחים בין ששת הקבוצות, בהן נבחר לשמחתי התכנון של הקבוצה בה הייתי חבר. מדצמבר והלאה קבוצות התחרות התפרקו ונוצרו חמש קבוצות חדשות על פי תחומי העניין והלימודים של הסטודנטים. קבוצת הבניה, קבוצת האנרגיה, קבוצה האדמיניסטרציה, קבוצת המעטפת וקבוצת האקלים שלה אני אחראי.

אחרי ההקדמה הארוכה (מידי), אספר לכם מה שאני יכול (אחרי הכל, זאת תחרות. לא אוכל לחשוף יותר מידי פרטים) על הבית שאני לוקח חלק בתכנונו. בית הReVolt, הוא וריאציה על בית הסירה ההולנדי. אנחנו מנצלים את הציפה שלו על מנת לסובב אותו עם השמש לצורך מיטוב השימוש בקרינה הסולארית. הבית עגול, ובו חלקים שקופים ואטומים. בקיץ, הבית יפנה את צידו האטום הרחב לכיוון השמש במהלך כל היום. הדבר ימנע מקרינה ישירה לחדור לפנים הבית, בעוד מערכת הקירור האדיאבטית המותקנת בחזית זו משתמשת בחום השמש להורדת הטמפרטורה בפנים הבית בצורה פאסיבית. בקיץ, הבית יפנה את צידו השקוף לשמש, ויכניס את קרינת השמש לצורך חימום החלל.

סיבוב הבית נותן לנו אפשרות מרתקת לשנות את האופי בו המשתמש חווה את המגורים. הבית יסונכרן עם השמש ועם פעילות הדרים בו. למשל, כשהמשתמש מכוון את השעון המעורר במחשב הבית, הוא יתעורר לאור קרני השמש הראשונות בחדר השינה שלו, בעוד ארוחת הערב עם אורחים תהיה כשהסלון פונה אל עבר השקיעה.

ההדמיות והסרטון נעשו כחלק ממאמץ שלנו לגייס כסף ממשקיעים. גם באירופה המדושנת אין כרגע יותר מידי כסף חופשי, והשתתפותינו בחרות מותנת בגיוס של מליון יורו לצורך מחקר ופיתוח של הבית. אנו מציגים את הבית כעת בתערוכת הבניה ההולנדית בתקווה למצוא משקיעים שיעזרו לנו להוציא את הרעיון הזה אל הפועל. אעדכן אתכם עד כמה שאוכל בהתפתחויות בשנה וחצי הנותרות, ובתקווה בסופם אדווח לכם מהשטח, בזמן אמת.

3 תגובות:

  1. אני אעקוב. זה בטוח.

    ואני מביא איתי את כל החברה. (-:

    http://www.saf.co.il/noa/new_3285

    השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails