13.12.10

מציאות חתוכההאמן* הקולמביאני** Yosman Botero יוצר ציורים תלת מימדיים המורכבים ממספר שכבות של ציורים על גבי לוחות שקופים המורכבים זה על גבי זה ומתחברים למעין דיורמה תלת מימדית. הדימויים שלו לקוחים ממגוון תחומים - נופים טבעיים ואורבניים, דמויות אנושיות, תולדות האמנות וכד'

מה שמשך אותי בעבודות האלה, מלבד האווירה המעורפלת והלא ברורה שלהן, היא ההקשר שלהם לפרקטיקה האדריכלית. אדריכלים עוסקים בתיווך בין רעיונות מופשטים לבין המציאות התלת מימדית. הכלי המרכזי שלהם הוא חתכים (גם אם קוראים להם "תוכניות" כשהם מקבילים לקרקע). למעשה, אדריכלים מתיימרים לייצג את כל המרחב באמצעות סדרה של חתכים במרחקים מסוימים, ובתוך הטכניקה הזאת גם טמונה הצהרה שקטה שאין שום מידע נוסף על המרחב מחוץ לחתכים האלה.


בראייתי, העבודות של בוטרו חושפות בעצם את המתח שבקביעה הזאת. מצד אחד אנחנו מבינים לגמרי את המציאות התלת מימדית המתוארת בסדרת החתכים, אבל אנחנו גם מרגישים שמשהו חסר כדי להפוך את העבודה לאובייקט תלת מימדי אמיתי.
אין לי שום מושג אם זאת היתה הכוונה המקורית, אבל לדעתי בוטרו שם את האצבע בדיוק על העובדה שכמה שלא ננסה, ייצוג המציאות באמצעים דו מימדים תמיד יהיה חסר.

בסדרת Dissolutions מופיעים דיוקנאות אנושיים החתוכים לפרוסות ומחולקים ללוחות בהם הדמות הולכת ונעלמת לתוך ענן ערפילי בדומה לגופה משומרת בפורמלין. האסוציאציה הראשונה שהעבודה הזאת העלתה אצלי היא מתוך פוסט ישן של איל ובו הוצג פרוייקט דומה רק אמיתי - גופות נחתכו לפרוסות דקיקות, נסרקו למחשב וצורפו חזרה למודל תלת מימדי של גוף האדם.


מחשבה נוספת שהעלו בי שני הפרוייקטים (באמת התכוונתי שתמשיכו לפוסט ההוא ואני אפילו מפרגן לכם שידור חוזר ללינק) - רלבנטית דוקא להווה של הפרקטיקה האדריכלית. מרבית האדריכלים נמצאים היום בשלב כלשהו של מעבר משרטוט דו-מימדי לכלים דיגיטליים תלת מימדיים בהם מפתחים סימולטנית את השלם התלת מימדי ואת הייצוג הדו-מימדי "החתוך" שלו (מישהו אמר Revit ?). דוקא בתהליך הזה אסור לשכוח מה שבוטרו מראה לנו כאן - מדובר בשתי טכניקות שונות לייצוג מידע המשלימות זו את זו ולפעמים גם סותרות זו את זו. ויתור על כל אחת מהן פשוט מוביל לאובדן מידע על המציאות המתוכננת של האדריכל.
* נצפה לראשונה אצל הקולגות מ-redesign

** הערה והצעה - אני מתחיל להרגיש שרוב מכריע של הפוסטים שלי בנוי מהמבנה:
"האמן ה_____(זהות לאומית) יוצר ציורים/פסלים/מיצבים בסגנון ____ וזה רלבנטי לאדריכלים כי____". אפשר לראות דוגמאות לזה כאן, כאן, כאן ואפילו כאן (התחלתי לכתוב פוסט בנושא בנוסח לעיל ואז ערן הקדים אותי...). התובנה הזאת גרמה לי לצאת בקריאה - אם יש בקרב הקוראים מתנדב/ת שיכול/ה לכתוב סקריפט שמכניסים אליו לינק לאתר של האמן והוא כותב את הפוסט לבד אולי אפשר להקים איזה סטארט אפ בלוגרי.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails