20.11.10

משנים צורה
ShapeShift הוא ניסוי שנעשה במסגרת המעבדה לארכיטקטורה דיגיטלית במכון הטכנולוגי בציריך (ETHZ) .
הפרוייקט חוקר יישומים אפשריים בארכיטקטורה לפולימרים אלקטרו-אקטיביים שהם סוג של "חומר-חכם" המסוגל לשנות את צורתו כתגובה לגירוי חשמלי.

ShapeShift from CAAD EAP on Vimeo.


חברי הקבוצה, שהם מעצבים, מדעני חומרים וארכיטקטים פיתחו אב טיפוס למעטפת מבנה המורכבת מסדרת רכיבים חזרתיים שניתנים לשליטה באמצעות זרם חשמלי. כל רכיב הוא מעין "עלה" שנמצא בתוך מסגרת מתוחה מראש וכך כשמועבר בו זרם חשמלי הוא מתקפל וכך מאפשר מעבר אויר ואור. העובדה שמדובר במערכת מרובת-רכיבים מאפשרת גם את שינוי הצורה הכללית של האלמנט באמצעות קיפול רק חלק מהרכיבים.


הפרוייקט משתלב במגמה באקדמיה האדריכלית - שבין מוביליה שווה להזכיר את מסלול ה-Emergent Technologies ב-AA בלונדון - המשלבת יכולות וידע דיגיטליים עם חומרים חדשנים ומעודדת ארכיטקטורה פרמטרית (אני בטוח שחדי העין הבחינו בסקרין שוט של הגראסהופר) שיוצאת מתוך יכולות החומר. בשונה מגישות אחרות (ע"ע הפוסט של איתי והתגובות עליו) מקור הצורה אינו במתיחה עד הקצה של יכולות המחשב אלא ביכולות של החומר.

אין ספק, התוצרים של המחקרים האלה הם בדיוק הדברים שעבורם המציא משורר התגים את ההגדרה "פשוט יפה". החיבור הזה בין הצורניות ה"כמו אורגנית", עם הדינמיות של האובייקטים פשוט מתפוצץ מפוטנציאל. הדימיון מתעורר בפנטזיות על מבנים שנושמים, מעפעפים, מזיעים, יוצרים צל על עצמם ובאופן כללי מתנהגים באופן אורגני, הרמוני טבעי וכמובן ירוק להפליא.

מצד שני מזה כמה שנים שהעשייה והבלוגוספרה האדריכליות פשוט מלאה בפרוייקטים מסוג זה: ממיני-פביליונים דרך מערכי הצללה ועד אבי טיפוס דינמיים שפועלים רק בסביבות מבוקרות של גלריות אונברסיטאיות. ועדיין, קשה להגיד שהמגמה הזאת הולידה אפילו מבנה אחד שלם ומתפקד, לפחות לא אחד שהותיר חותם.

אני רואה בארכיטקטורה המגיבה, משתנה ומתפתחת הזאת משהו אפילו "אנטי-אדריכלי". בכל זאת אדריכלות כפי שאנחנו מכירים אותה היא סטטית במהותה גם כשהיא זמנית כמו אוהל. כנראה שבדיוק בגלל זה אדריכלים (וגם הלקוחות שלהם) נמשכים לעולם הקינטי, גם אם זה מוביל הרבה פעמים למקומות קצת ילדותיים. כל זה כמובן לא מוריד מהערך של המחקר, שמן הסתם בסופו של דבר גם יבשיל וישפיע על עולם הארכיטקטורה המסחרי-יומיומי. בנתיים נאלץ להסתפק באבי-טיפוס.


*כרגיל, נראה לראשונה בDaily Dose


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails