20.10.10

ארכיבלנדר - יוצאים לשטח


המיזם הזה קורם עור וגידים כבר תקופה מסוימת, אצל איל ואצלי, והנה אנחנו פורסים לפניכם את כל הקלפים..
החלטנו לעבור מדיבורים למעשים בשטח - - -
אנו מקווים שהפוסט הנוכחי יהיה המקפצה לקראת המעשה הראשון שלנו בחלל הציבורי - - -

האם תרצו להצטרף אלינו?*

ארכיבלנדר לובש כובע ויוצא לשמש, הכוונה להריץ מיזמי אמנות ואדריכלות קצרים דלי תקציב אך רבי השפעה, להיות יותר מעורבים בעשייה בחלל הציבורי וללא מטרת רווח כספי.

אנחנו רוצים לעורר!! לשמח, לסקרן, לעודד אנשים לראות חלל, לגרום לאנשים לחשוב, להרגיש, להביע את עצמם, לגרום לאנשים נוספים להיות מעורבים ואולי על הדרך - לגרום שינוי לטובה.

כדי שהכדור הזה יתחיל להתגלגל – וכדי שלא נעשה זאת לבד –
נהיה מאושרים אם יצטרפו אלינו אנשים טובים שרוצים לעשות דברים שאחר כך מדברים עליהם הרבה זמן :)
*למעוניינים – צרו קשר ונעדכן אתכם מתי ואיפה נפגשים.  
מי שמחליט להשאיר אימייל – יש לכתוב שם, מיקום בעולם ומספר טלפון

ערן – 052-3346708 eran.zed69@gmail.com
איל – 052-2949906 eyal.ivri@gmail.com 

מה צפוי ?
ניפגש, נחליט על רעיונות, נתכנן ונריץ כל מיזם תוך כדי תיעוד השלבים והתוצאה בשטח. לבסוף נסיק ונכתוב, נעלה תמונות וסרטים לרשת, נפרסם ונשתף.. ונצא לדרך עם מיזם נוסף..... :)

בחודש הקרוב – אנחנו יוצרים את צוות השטח של ארכיבלנדר – אנשים עם מודעות חברתית וראייה עיצובית, עם מוטיבציה וזיקה לעשייה, ליוזמות, ליצירה והרצון לעשות שינוי, אנשים שרוצים ויכולים לפנות זמן ואנרגיה לטובת העניין.

עוד כחודש - מפגש ראשון – לסיעור מוחות ואיחוד רעיונות


על הרעיונות – או ה"מיזמים" -
-          הרעיונות צריכים להיות אפקטיביים ויעילים – משמע: מסקרנים, מושכים ומעוררי השתתפות ומחשבה, יחד עם זאת הרעיונות צריכים להיות פשוטים וישימים (דלי תקציב).
-          כיוונים לרעיונות: דרכים מקוריות וחדשות לחוות משהו יום יומי, דברים המעוררים חיוך ואולי אף מצחיקים, דברים שיש בהם מסר חברתי.
-          כל הרעיונות צריכים להיות כאלו שמעודדים את הציבור הרחב להשתתף במתרחש או לפחות להתבונן במתרחש.
-          על הרעיונות להיות חסרי אופי פוליטי, ולפנות בצורה אחידה לכל קהל.
-          הרעיונות צריכים להיות בעלי משמעות בטווח שבין האוניברסאלי לחיי היום יום.
-          הרעיונות אינם מוגבלים במקום – וניתן יהיה ליישמם במספר מקומות, יחד עם זאת יש עדיפות לרעיונות שתופסים מקום בחלל העירוני, בלב העיר – כי בעיר ישנם הרבה משתתפים/מתבוננים פוטנציאליים.

 ** נשמח לשמוע רעיונות גם ממי שאינו רוצה לקחת חלק בעשייה, ונשמח גם לקבל תגובות !

3 תגובות:

 1. אבנר פינצ'ובר21 באוקטובר 2010 בשעה 0:44

  קודם כל ברכות - אם היה לי יותר פנאי הייתי מצטרף בכיף. ואני מקווה שתוך כמה חודשים יהיה פנאי ואצטרף בכיף :)

  דבר אחד מפריע לי בניסוח הכללים: "על הרעיונות להיות חסרי אופי פוליטי, ולפנות בצורה אחרידה לכל הקהל."

  קודם כל - זה מופיע ישר אחרי "כיוונים לרעיונות: ...דברים שיש בהם מסר חברתי." ויש פה סתירה.

  ועוד לפני כן - האם יש משהו בעולם שהוא לא פוליטי? פוליטי במובן policy = מדיניות, משהו שלא נועד להשפיע על מדיניות כזו או אחרת? על מנגנונים של שליטה, של כח?

  וכן - האם ברעיונות עם מסר חברתי אפשר שיפנו "בצורה אחידה לכל הקהל"? הרי אם ישנה בעיה חברתית (וכמובן שיש בלי סוף) מישהו יוצר אותה. ולרוב זה מישהו (או קבוצה) בעלת אינטרס מנוגד לקבוצה שבאה להשמיע את הקול. ואם לא - זה סתם גוף או מישהו או קבוצה שאוטם את אוזניו למשמע קולות של גוף, קבוצה או מישהו אחר.

  אז איך זה יהיה לרוח כולם? זה בלתי אפשרי ובלתי רצוי.

  אני מציע מאד ללבן את העניין הזה קודם כל בינך לבין איל, אבל אולי גם בפגישה הראשונה של הפורום. אפשר להחליט לדוגמא לנסח מחדש את הכללים ושיהיה סעיף "לא נוגעים בצדדים מדיניים/בטחוניים/אתניים". יכול להיות שלכך כיוונתם.

  נורא חשוב לזכור שאדריכלות היא מעשה פוליטי, תמיד. ושפעמים רבות האדריכל הוא כלי שרת בידי הכוחות הפוליטיים החזקים. ודווקא כשקמה קבוצה מבורכת כזו, שמתכננת עשייה אדריכלית ציבורית, חשוב להיות מודעים על כל צעד ושעל לכך שמדובר במעשה פוליטי. לדוגמא: "ניכוס מחדש של המרחב הציבורי לטובת הציבור" היא מטרה פוליטית שמנוגדת לאינטרס הכלכלי (ולכן הפוליטי) של חברות הפרסום שמעוניינות לנכס מרחב זה לצורך עשיית הון.

  ולסיום, בעקבות שיחה עם אירית אתמול, יכול להיות שתוכלו למצוא שת"פ פורה עם קבוצת POSTstudio או Postudio - בוגרי טכניון טריים שפועלים בחיפה ממש תחת רעיונות דומים:
  http://www.facebook.com/POSTstudio

  בהלצחה!
  אבנר

  השבמחק
 2. אבנר - תודה על תגובתך המעמיקה!
  מן הסתם רוח הרעיונות טבולה באוטופיה ואופטימיות שלא סביר שניגע בהן בצורה כל כך מושלמת (אופיה של אוטופיה).
  אני מסכים איתך שבארכיטקטורה כמו בכל אמירה למעשה, יש פוליטיקה. כוונתנו היא שנישאר במקומות האוניברסאליים, שנוגעים בנו כבני אדם. אין הדבר אומר שאנחנו מנותקים מהאקטואליה, אנחנו פשוט בוחרים להתמקד באמירות מעוררות, מסקרנות ומעודדות אנשים לקחת חלק. אנחנו מאמינים שאדם שישתתף במיזם, ירגיש טוב יותר, ירגיש שתרם משהו לעצמו ולסביבה, ואולי יירצה לקחת חלק גם בפעם הבאה.
  מסר חברתי אוניברסאלי יכול להיות מסר חינוכי - של שמירה על הירוק, או פעילות הפנינג שגם על הדרך תורמת לנזקקים - כגון החלפת בגדים יד שנייה בחינם וכו'.. הרעיון הוא לייצר במה לדברים שיכולים לקרות, ולהריץ דברים שאנשים יכולים להשתתף ולתת קצת מעצמם - אם מתוך סקרנות, או הנאה, או צריכה וסתם בשביל החוויה של לעשות משהו שהוא חלק ממשהו גדול יותר...
  תודה על הלינק לקבוצת פוסט-סטודיו, פניתי אליהם במייל לעניין גם אותם - כל מי שמעוניין להצטרף אלינו אנחנו מאוד נשמח. פה הכמות מביאה גם איכות..
  והגודל במקרה שלנו כן קובע - גם זו אמירה פוליטית לא? :)
  בפגישה הראשונה נלבן את הדברים ונביא את רוח הדברים...
  שוב תודה!
  ערן

  השבמחק
 3. אבנר פינצ'ובר23 באוקטובר 2010 בשעה 14:29

  בכיף.
  אוניברסלי זה סבבה, כמובן שגם זה פוליטי. שמירה על ירוק נוגדת הרבה פעמים אינטרסים של יזמים וזה למעשה רק 99% אוניברסלי כי יש אינטרס מנוגד. החלפת בגדים יד שנייה חינם אולי תתנגש עם אינטרסים של חנויות יד שנייה, או של רשתות הביגוד. ושוב נשארנו עם 99% אוניברסלי ולא 100%.

  אבל סבבה, אני מבין את הכוונות שלכם ומעריך אותם.

  בהצלחה!

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails