22.10.10

שניים לשימור בירושלים

ירושלים הולכת הרבה שנים אחורה, שכבות על גבי שכבות של היסטוריה רובצות תחת המעטפת העכשווית מצפות להיגלות ולחשוף עוד פן בימי העיר העתיקה. השכבה העליונה היא המוכרת לנו וגם בה ניתן כבר לזהות פיסות היסטוריה קרובה ששווה לשמר ולחדש למען המשך זיכרון העיר.
המודרניזם כבש את כל הארץ אך תל אביב היא היחידה שמוצבה כעיר המודרניזם, שם כל בית עם קו ישר נחשב מבנה לשימור המציע לתושביו איכות מחודשת של מיטב העקרונות שהובילו לבניית המבנה, ירושלים מנגד אינה חתמה על הסכם אונסקואי לשימור מודרניסטי אך עדיין בשטף הגל ניתן למצוא בה מספר מבנים שסומנו ושומרו, שימור המודרניזם בירושלים , שאינו נכלל כחלק מגל שימור גדול, דוקר דווקא מספר מבנים מיוחדים שבאמת מהווה נקודת ציון לאותה התקופה.

שניים לשימור בירושלים

בית המדפיס הממשלתי
אדריכל : אוסטן סיינט בארב הריסון
אדריכלי שימור : פלסנר אדריכלים
בניין המדפיס יושב על צומת דרכים משמעותית בירושלים ומיקומו הוגדר מתוך הקרבה לתחנת הרכבת לצורך העברת חומרים ממנו ואליו. הבניין, ששימש כבית דפוס בתקופת המנדט וגם לאחר קום המדינה טומן בחובו נתח היסטורי ראוי לשימור שכן בבניין זה הודפסו בין השאר השטרות הכסף הראשונות של המדינה.עם השנים הוזנח המבנה ונוספו לו תוספו המסתירות את יופיו הראשוני ורק בשנת 2007 החלו עבודות השימור במימון קרן JVP . כיום משמש הבניין כמרכז מדיה בינלאומי לפיתוח טכנולוגיות דיגיטליות לאנימציה בקולנוע ובמשחקי מחשב.שגרתי בירושלים בסוף שנות התשעים היה הבניין הזה אחד ממושכי תשומת ליבי, קורץ לי ואומר כי יום יבוא ויחזרו ימי תהילתו הגדולים, תמיד אהבתי להביט בבניין הזה, גם בשנות כיעורו והזנחתו היתה בו תשומת לב חבויה שרק חיכתה לפרוץ, השימור לא פגע במקוריות המבנה והוא עומד בגאון צחור ליד אחיו מחופי האבן הירושלמית.בית בונם
אדריכל : ליאופלד קרקאור
אדריכל שימור : רוזנפלד ארנס אדריכליםמודריניזם פוגש את האוריינטלי בירושלים , האדריכל קרקאור הביט בכפרים הערבים הסובבים את ירושלים ושילב אותם עם המוכר לו - התוצאה "בית בונם" מודרניזם בשכונת רחביה בירושלים.הבניין שופץ לאחרונה ומיני מוזיאון הוקם בחדר בקומת הקרקע ומספר את היסטוריית המבנה - מומלץ.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails