26.9.10

בסוכות תשבו שבעת ימים

מאיה לנדביגר וגליה שיכמנטר סטודנטיות מבית הספר לארכיטקטורה באריאל זכו בתחרות לתכנון ובניית סוכה מטעם בית התפוצות וסוכתן תוצג בתערוכה שתתקיים בין 26-28 לספטמבר ברחבה שמתחת לבית התפוצות ליד הספרייה.להלן תיאורן את התחרות ואת הסוכה:
התחרות ביזמת בית התפוצות התפרסמה באפריל. כאשר המיונים החלו היינו בין כמה עשרות מועמדים ולבסוף נבחרו 7 (ונוספו בשלב מאוחר יותר 2 מחו"ל). בהמשך התבקשנו לשנות קצת את הקהילה מישראל להודו ואז התחלנו לחקור את קהילת בני ישראל בבומביי ואף היינו בקשר עם אחת מבנות הקהילה.
ממחקר שערכנו על קהילת בני ישראל בהודו, קהילה שאינה גדולה והמרכז שלה הוא בבומביי, גילינו כי הקהילה עורכת טקס מיוחד מאוד בסוכות.
הסיפור של הטקס:

בחג הסוכות כל הקהילה נרתמת לבנות סוכה אחת גדולה בסמוך לבית הכנסת המרכזי ובסוכה זו נתלים פירות ואתרוג אחד במרכז, משמעות האתרוג עבור בני הקהילה שבמהלך החג הם מתכנסים יחד וקוראים לחתנים טריים למכרז פומבי תמורת כסף על מכירת האתרוג, לאחר מכן ישנה תחרות בין אותם חתנים טריים על תפיסת אתרוג תוך כדי קפיצה הזוכה בשלל-האתרוג צפוי לסגולה של בן בכור.הטקס מכניס את כל הקהילה להתרגשות והתלהבות של צפייה לפני, והם ממש מחכים לראות את הטקס.הרעיון העיצובי:

כשהתחלנו לתכנן את הסוכה חשבנו להמחיש את נק' מבטו של ילד שחווה את הסוכה בתהליך הבניה שלה שנעשה ע"י כל השכנים בבניין משותף, ולכן עיצבנו תיבות שמתאימות למשחק מחבואים ובכלל למשחק של ילדים, הרובדיות שנוצרה ע"י התכנון הזה, יצרה אפקט של תהייה וסקרנות הגילוי המתוק ,מוטיב שכמובן מאפיין גם את הודו והקסם בה, בנוסף במרכז הסוכה יצרנו מגן דוד גדול מפירות שממנו נתלים אתרוגים על קפיצים בהמשך לסיפור הקהילה של בני ישראל. החיפוש
והגילוי של הקסם של הודו והקהילה היהודית בסוכה שקראנו לה "הכול בזכות אתרוג".


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails