19.9.10

אתר הנצחה לחללי המלחמה בסרטן

פרוייקט סטודיו תמטי שנה ד'- מבנה בנוף
המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון
מאת דני אברהמי

על כל סטודנט היה לבחור בעצמו אובייקט להנצחה ולאחר מכן ניתן האתר – חירייה. כל סטודנט התבקש למקם את הפרויקט איפה שרצה בהתאם לרעיון בין כביש 4 ועד לדרום ת"א. ולתכנן את הסביבה הרלבנטית של הפרויקט.

מחלת הסרטן
סרטן הוא שם כללי למחלות שונות, שבהן מספר תאים בגוף מתחלקים בצורה לא מבוקרת. הצטברות של תאים כאלה יוצרת גידול ממאיר (ניאופלזיה), ובמקרים מסוימים חלק מתאים אלה נודד למקומות אחרים בגוף ויוצר גרורות.

מיתוס:
אדם בריא מגלה לפתע שהוא חולה במחלת הסרטן ונאבק על חייו. אתר ההנצחה בא להגביר את המודעות למחלה, ללמד עליה ועל מאבקם של החולים, משפחותיהם והרופאים.

חוויתי:
אושר, הנאה, הפתעה, סקרנות, הזדהות, עצב, פחד, חמלה, אי ודאות, חוסר שליטה, פחד, אי יציבות, לחץ, קטנות, אכזבה, תקווה, רווחה.

סימבולי:
מעטפת המבנה כאנדרטה – סרטן ("תאים " מתחברים בכאותיות) לעומת גוף בריא – סדר, גריד)
מוזיאון, חלל הנצחה, מאבק, תקווה.

תפקודי: פארק, מגרשי משחקים, מסעדות, יריד, מצפה. מוזיאון, קיר הנצחה, "מסדרון".מרכז הסברה – אולם הרצאות + כיתת לימוד, ספריה, משרדים.

פרוגרמה:
חיים:
פארק, מסעדות,גני שעשועים, מגרשי ספורט, ציר החיים: גני נוי, יריד, מצפה.
גילוי: מבנה ההנצחה מתגלה לפתע
הבנה: מרכז הסברה – אולם הרצאות + 2 כיתות דיונים, ספריה.
מאבק: מוזיאון
מוות: חלל השמות
חיים: יציאה מהמבנה - תקווה
התמקמות ונראות
מיקום אתר ההנצחה על הר הזבל בחירייה נובע מנצפותו מכבישים 1 ו 4. המבנה מוסתר מאחורי חורשת עצים צפופה. מכביש מס' 1 וכביש מס' 4 נראים רק מבנים היורדים על גבי צלע ההר ומסתיימים ב"מרפסת זיזית" המבצבצת מתוך ההר.
הולך הרגל בראש ההר לא רואה את המבנה המוסתר עד שמגיע מ"ציר החיים" שמשנה לפתע את כיוונו בזווית חדה אל תוך החורשה ומסתיים בכיכר בה נראה מבנה ההנצחה במלואו.
אתר ההנצחה נחווה הן מבפנים כמוזיאון ומרכז הסברה והן מבחוץ כאנדרטה

יחס לזבל
ברמה הסימבולית הר הזבל הוא מעין גידול סרטני מעשה ידי אדם בלב הריאה הירוקה של גוש דן. הזבל לא נראה ולא מורגש במשך כל השהות במקום. ההגעה אל ההר מתבצעת דרך כביש גישה חדש המגיע דרך צומת מסובים, מדרך זו לא ניתן לראות את "בור הזבל" הנמצא לצידו המזרחי של ההר. כשיוצאים ברכב מההר עוברים בכביש המקורי דרך בור הזבל על מנת לגרום למבקרים לחשוב על דרך החיים שלהם.


צורה
בגוף בריא תאים מתחברים בסדר מסוים. מחלת הסרטן נובעת מהתחברות תאים ללא סדר והפיכתם לגוש. בכל הפארק ישנו סדר רציונלי ו"גריד" אורטוגונלי. מבנה ההנצחה סוטה מהגריד ומורכב מ"תאים" המתחברים אחד לשני ללא סדר. חזית המבנה כ"פסל" ומקום "משחק" בהשראת אנדרטת הנגב של דני קראוון, בטון חשוף וצורות שונות בניהן ניתן להסתובב מבלי להיכנס אל תוך המבנה. המטרה היא להכניס את המבנה למודעות של כל אדם ואפילו ילדים מבלי להבין את התוכן ומאידך ליצור סקרנות.הגעה אל האתר
ההגעה אל ההר בדרך חדשה מכיוון צומת מסובים בכביש מס' 4 שמטרתה להימנע מלראות את בור הזבל דרכו עוברים כיום על מנת לעלות לראש ההר. לאחר חניית הרכב בחניון תת קרקעי בפסגת ההר מגיעים לאיזור שוקק חיים בו מקומות לפעיליות שונות שמטתן להסב הנאה למקרים; מסעדות, מגרשי משחקים, גני שעשועים, טיילת ואיזור גדול לפיקניקים. בנוסף ישנו את "ציר החיים" ציר ישר ארוך ומרובה חוויות. הציר מתחיל במצפה לעבר תל-אביב, ממשיך בגן בוטני, מזרקה, גנים מלאכותיים, ויריד בו מתקיימים שווקים ארעיים ומסיבות. הציר מגיע אל חורשת עצים השתולה בגריד מלאכותי ונשבר בזוית של 45 מעלות ומעיד על שינוי המפתה את ההולך בציר להיכנס פנימה. בסופו של הציר מגיעים אל רחבה גדולה ובה מתגלה אתר ההנצחה.

הפארק

"חיים" /"מוות" - במשך השהייה בפארק תורגש ותוערך יכולתו של האדם ליצור נוף ו"טבע" חדשים. לאחר היציאה מאתר ההנצחה דרך בור הזבל יועלו שאלות לגבי "המחיר" אותו אנו משלמים על מנת ליצור את העולם בו אנו חיים.
2 comments:

  1. האם ביטוי פיגורטיבי לעצם המחלה הוא נכון במקרה הזה?

    השבמחק
  2. ישנו קשר ישיר בין התלכדות תאים לגוש סרטני ובין צורת המבנה. ישנו הסבר תחת הכותרת "צורה"

    השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails