13.8.10

ארכיטקטורה ועיצוב מוצר – קינטיקה בארכיטקטורה

ברוח סיום הלימודים בויצו, יש בי אהדה מיוחדת ללימודי עיצוב המוצר הכלולים במסלול, ולאחרונה גיליתי עניין במוצרים שארכיטקטים עיצבו.. מצאתי אתר קטן שמוכר גם שעונים שאדריכלים מפורסמים עיצבו.

האם יש איזושהי נגיעה מיוחדת בעיצוב מוצר של ארכיטקט?
האם העיצוב בקנה מידה קטן הוא בבואה של העיצוב האדריכלי של אותו ארכיטקט?

הנה כמה דוגמאות
ריצ'ארד מאייר – שעון נקי ואלגנטי כמצופה
לאורינדה ספיר (ארכיטקטית אמריקאית נודעת, קצת פחת מפורסמת בעולם– לאתר ארכיטקטוניקה ) עם שעון מאוד מיוחד שעשה הדים בעולם העיצוב – המעגלים מסתובבים והפתח בהם מצביע על השעה.ומקייל גרייבס – אדריכל עם גישה לכל דיסציפלינות העיצוב – במקרה של השעון, הוא ניסה לעבוד עם שקיפויות – השעון שעיצב נפלא לטעמי

תהליך העיצוב עצמו, הוא זהה בשני המקרים – ההבדל הוא קנה המידה השונה, המאלץ את הארכיטקט-המעצב להתמודד עם סוגיות אחרות הנתפסות בעין האדם במבנה בהשוואה למוצר.
אם מתעלמים לרגע מהבדלי קני המידה, לטעמי שני ההבדלים העיקריים בין מבנים למוצרים (בהקשר העיצוב) הוא רמת הקינטיות שהם מכילים ויכולות החומר (רמת הגימור אל מול גודל הפריסה שלו וחוזק חומרים בסיסי).
אני חושב שזה נובע מפערים טכנולוגיים בלבד וגישה שמרנית על סף הפוביה של האדם בקשר לסביבה המקיפה אותו. אבל עולם החומרים התפתח מאוד בשני העשורים האחרונים ועדיין, מעטים הארכיטקטים העושים בהם שימוש לטובת עיצוב ובנייה.

האדריכל-מהנדס סנטיאגו קלאטרווה הוא אחד ממעטים אשר מתכנן מבנים עם יכולות קינטיות* ובקנה מידה עצום, תהליך העיצוב שלו מזכיר תהליך של מעצב מוצר, רק שהוא מכניס אליו יכולות הנדסיות ותוצר מותאם לקנה המידה האדריכלי. הוא נדרש לפתור בעיות עיצוב מורכבות ביותר מכיוון שהמבנה אמור לפעול ללא תקלות, להחזיק יציב ולא לקרוס וכן להשאיר חוויה על המשתמש זמן רב הרבה יותר ממה שנדרש ממוצר.


*מוזיאון לאומנות במילווקי - סנטיאגו קלטרווה

הייתי רוצה לדמיין את המבנה העתידי כמו המכוניות של היום, בקנה המידה שיודע להכיל אותנו בחלל משמעותי, אני מקווה שנראה זאת עוד בימינו.
זה באמת עניין של היצע וביקוש..... אם הרבה אנשים ירצו – ההתקדמות של התחום תהייה מטאורית כמו של עולם הרכב.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails