20.6.10

כדורגל למאה ה21


Triolectique / Triolectics from Pied La Biche on Vimeo.

מקווה לא להתחיל כאן מלחמת עולם, אבל מעולם לא הבנתי מה המוטיבציה של22 שחקנים\שחקניות לרדוף אחרי כדור אחד. עוד פחות אני מבין את המוטיבציה של מיליוני אנשים לצפות ב22 אנשים רודפים אחרי כדור. לא לשווא אני מסתכן במבול של מכתבי נאצה, איומים על חיי והאופציה להתעורר ליד ראש סוס - יש לי דבר מעניין לחלוק אתכם.

בשנת 1964 כתב האמן הדני אסגר יורן מאמר פילוסופי בשם "The Application of the Triolectical Method in General Situology". המאמר דן בכך שמגיל ינקות, אנחנו מורגלים לקטלג דברים על בסיס בינארי (שתי אפשרויות בלבד המנוגדות אחת לשניה, תזה ואנטי-תזה: כן-לא, טוב-רע, אמת-שקר) והדבר מגביל את אופן חשיבתינו והתנהלותינו בכל תחום בחיים. הדיאלקטיקה (המוכתבת מהבורגנות, לשיטתו) מנתבת את המחשבה שלנו להבין דברים דרך משקפיים של עימות, דו-קרב וכיבוש.

במאמרו הוא נוזף בעקרונות הדיאלקטיקה ומציע סכמת מחשבה חדשה - הטריאלקטיקה. על ידי החלפת הדגם הדו-מצבי בתלת מצבי, הוא מקווה לאפשר לנו לחשוב באופן אינטואטיבי גם על אסטרטגיה, שיתוף פעולה, וניתוח סיכונים. אדם שחונך לאור המחשבה הטריאלקטית, יהיה פחות אגרסיבי וידע לקחת בחשבון מצבים מורכבים יותר, שכן קונפליקטים לעיתים יותר מקרובות מורכבים הרבה יותר. (מעניין היה לחשוב על המצב הפוליטי והמדיני אם התיאוריה היתה מיושמת...)

על מנת להסביר את העקרון, הוא המציא את הכדורגל התלת-צידי. במשחק זה, המתקיים במגרש משושה, יש שלושה שערים ושלוש קבוצות. כל קבוצה צריכה את שיתוף הפעולה של הקבוצות האחרות על מנת לנצח. הוא הציע את המשחק ככלי להסברת התיאוריה שלו. בוידאו המצורף מתוארת קבוצת אמנים (המשתתפת בביאנאלה בפאריס) שהרימה את הכפפה, שכרה קבוצות מקצועיות ומאמנים מנוסים, והשלימה את החוקים החסרים לכדי משחק הוגן שניתן לשחקו (בוידאו הסבר מלא ומפורט). הם קיימו טורניר על מנת להוכיח שהדבר אפשרי.

מעניין במיוחד הראיון שמתקיים במלתחות עם השחקנים לאחר המשחק (אחרי הקרדיטים), כאשר הם מתארים את הדילמות מנקודת מבטם. "הם היו 10 מול חמשתינו", "לא רציתי למסור את הכדור לקבוצה השניה בכדי שלא ינצלו אותו כנגדינו"...


הצלחה? כישלון? ניצחון הפרדיגמות על החדשנות? אשמח לדעתכם ולדיון.

תגובה 1:

 1. מעניין מאד
  אף פעל לא ראיתי מגרש שכזה
  "הבעיה" אם שלוש שיש רוב 2:1
  ומי שנמצא בעמדת מיעוט יודע שהוא בכזאת
  וב:1:1 זה פשוט יותר שחור או לבן
  אולי כשמשחקים 3 קבוצות תיהיה קבוצה שתנוע בין צד אחד לשני אולי לא תיהיה פה שום לויאליות
  והמשחק לא בטוח יתפתח טוב...
  בכלל אני מנסה לחשוב על משחק שיש בו 3 קבוצות ולא עולה לי אחד
  אולי משחק רב משתתפים ואז כל אחד לעצמו כמו פוקר

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails