19.4.10

אנדרטאות חלק ב'- ליום הזיכרון, חלק מהמרחב או המרחב עצמו?

אנדרטת חטיבת הנגב, אולי אחת מהאסוציאציות הראשונות שהמילה אנדרטה מעלה.

במדינה שבה לחברות הנותנות שירותי שילוט קיימת קטגוריית אנדרטאות והנצחה, פועל יוצא מזה הוא שבמדינה זו יש הרבה אנדרטאות.

מלחמות רבות התרחשו משחר ההיסטוריה, במקומות שונים בעולם. אומות רבות ספגו אבדות רבות במהלך קרבות שונים, עמים רבים מציינים ימי זיכרון וברוב המדינות המערביות אנחנו מזהים אתרי זיכרון, לרוב בערים מרכזיות, אתרים אלא משמשים כמקום לטקסים, אתר חשוב אליו מגיעים פוליטקאים ואח"מים, לרוב הם אינם מקומות בהם נחוש בכאבו של האדם הקטן.


אנדרטת הלוחמים בויאטנם, רשמית וחד פעמית

האנדרטאות בישראל אינן מייצגות מקשה אחת, הן מנציחות את היחיד, את החטיבה, את היחידה, יופיעו בקרבת מקום נפילתו של החייל, בעיר הולדתם של קבוצת חיילים, או סתם במקום אקראי, שיהפוך בהמשך לאתר עלייה לרגל.

אתרי הנצחה הם חלק מהנוף היומיומי שלנו, הם מקיפים אותנו. לרגישים שבינינו הם אינם נותנים מנוח. הם יפגשו אותנו על כביש החוף וברחוב רוטשילד בתל אביב, בקצה של טיילת לואי בחיפה ובשמורת הטבע הקרובה.אנדרטה לזכר לוחמי אסון המסוקים, בחיפה, טיילת לואי.

לא מצאתי מידע מדויק אשר יעיד על מספר האנדרטאות שקיימות בארץ, לפי מספר מקורות, הסקתי כי ככל הנראה מדובר באלפים.

כשנוסעים על כבישים ארוכים בנכר, רואים בעיקר נוף, מעטות הפעמים הזכורות לי שראיתי במהלך נסיעה מפרכת איזשהו מונומנט העונה להגדרה אתר הנצחה, אתרים אלא לעיתים נסתרים מן העין וצריך להגיע אליהם במיוחד, לא ניתקל בהם באקראי.

מדינה ישראל היינה מדינה קטנה, מהקטנות בעולם, רק בעקבות הערות של אורחים מחו"ל הוסבה תשומת ליבי לעובדה, שיש כל כך הרבה חיילים סביבנו, כך כנראה גם האנדרטאות הפכו להיות חלק מהנוף היומיומי שלנו, הם כמו שילוט ברחוב, רמזור או תמרור, הן חלק מהמרחב שלנו, כך שכבר איננו מבחינים במספרם הרב.

רמת הגולן כמקרה מבחן.

בחודשים האחרונים הזדמן לי להגיע פעמים רבות במסגרת עבודתי לרמת הגולן, שהוא אחד המקומות בארצנו בו נשפך דם רב.
רמת הגולן היינו חבל גאוגרפי קטן יחסית, ההתיישבות בו דלילה, הצפיפות בו נמוכה, כשנוסעים בו מבחינים בעיקר בנוף סלעי הבזלת הנשקף מול עינינו, כמעט ולא נראים מבנים.

אחד ממרכיבי הנוף המשמעותיים ביותר ברמת הגולן הוא האנדרטאות, אשר נמצאות בקרב דיי צמוד עם האדריכלות הסורית הנטושה, הם פוגשות אותנו בכל מקום ומקום.מצפה גולני

אני תוהה אם בספר אודות מסלולי טיול בצרפת אמצא סיורים לאתרי הנצחה, כנראה שלא.
בחוברת אודות אתרי טבע ונוף ברמת הגולן, מצאתי כמה וכמה. אתרי ההנצחה מצוינים בחוברת כמו כל אחד מהאתרים האחרים, עם מפה, רמת קושי ההליכה ואיזושהי אנקדוטה הקשורה למקום.

מורשת הקרב היינה חלק בלתי נפרד מהטיול המשפחתי, על אחת כמה וכמה הטיול החינוכי הבית ספרי.
כנראה שאין ביכולתנו לעשות את ההפרדה הזאת. הטבע שלנו, הנוף שלנו, המקומות שאליהם אנחנו הולכים בחופש, הם מקומות שהפכו להיות שלנו רק אחרי שחיילים רבים קיפחו את חייהם למענו.
לכן זה מצוין בכל מקום ומקום ואנחנו כבר לא מתרגשים... כי אם כבר בגיל שלוש אנחנו עושים פיקניק ליד קיר עם עשרות שמות, אז בגיל 18 כבר יהיה קשה לרגש אותנו.

השילוב ההזוי הזה כפי שהוא בא לידי ביטוי במלוא עוצמתו ברמת הגולן, איננו מקרי, כמעט כל נקודת תצפית ברמה, היא מקום בו התרחש קרב משמעותי, ממצפה גדות ועד מצפה גולני.

ברמת הגולן למעלה מ170 אתרים העונים להגדרה: אנדרטה, גלעד, יד, לוח זיכרון, גן הנצחה, מצבה, קיר, מצפה, יחסית לגודלה (1250 קמ"ר, להשוואה מדינת ישראל- בלי יו"ש, 22,000 קמ"ר) זהו מספר עצום.

מצפה גדות

כמה מאתרי ההנצחה ברמת הגולן
אין ספק כי אתרי ההנצחה ברמת הגולן, שברי הטנקים וכלי הלחימה, הסלעים שהפכו לחומר הגלם של האנדרטאות ונקודות התצפית, למול שרידי מבנים סורים נטושים, כל אלא יצרו מקום בו אתרי ההנצחה אינם רק חלק מהמרחב, הם מעצבים את המרחב כולו ומכתיבים את ההתרחשות האנושית הפועלת בו.

4 תגובות:

 1. חסרה לי מבין התמונות אנדרטה של 188

  השבמחק
 2. 1. תודה על הסקירה והתמונות - זה מאוד מעניין. האם יהיה חלק ג' בדגש על העיצוב של האנדרטאות?
  2. מנצלת את ההזדמנות להפנות לבלוג שלי - כתבתי כמה פוסטים על הנושא - http://experimedia.blogspot.com/

  השבמחק
 3. מה עם הגהה לבלוג?

  השבמחק
 4. זה אולי מזעזע, אבל אנדרטת חטיבת הנגב היא המקום האהוב עליי על מפת באר שבע. בתור ילדה זה היה המקום היחיד שהייתי בורחת אליו ונהנית מקצת שקט.

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails