27.3.10

בבית הזה גריםבמסגרת התערוכה בית ראשון, שמתקיימת בימים אלו בנמל תל-אביב, הציגה האדר' הטרייה שירית פינק את הבית מעץ:


הבית יושב על גבעה בישוב קידה שבשומרון. הנוף ההררי של השומרון מהווה חלק בלתי נפרד מהבית עצמו, ובכך משווה לו אווירה של מגורים הקשורים לסביבתם לטבע ולנוף.כשם שהבית הוא יחידה פרטית מוגדרת בתוך מרחב טבעי ציבורי, כך פנים הבית מחולק באופן שבו קיים מרחב ציבורי מתמשך, המהווה את העוגן הקושר את חללי הבית הפרטיים שבבית.


החומר העיקרי בבית הוא עץ אורן סוג ב' שעבר עיבוד. העץ משווה לחלל תחושה של חמימות ושל עומק. במבט מאיזור הסלון אל חלל הגלריה נבחין ברובד נוסף שבא מבחוץ ומשתנה לאורך היום והעונות השונות: צורות האור והצל המתקבלות דרך הפתחים ופוגעות בבליטות שהן פועל יוצא מתוך אופן הבנייה בעץ, ובמחשבה תחילה. הירידה לפרטים באה לידי ביטוי בתכנון המדרגות ובבניית רהיטי הבית מעץ באותה דרך של פשטות וייחודיות גם יחד.תגובה 1:

  1. ברכות לאדריכלית הצעירה, אכן מבנה פשוט ויפה.
    ובכל זאת מעבר לשימוש בחומר ולתכנון הפיזי שלו הוא מעלה את הסוגיה של האחריות החוקית והמקצועית שלנו כאדריכלים. היישוב קידה הוא היאחזות נח"ל שאוזרחה בעצימת עין של הממסד ללא תוכנית מתאר, בשנת 2003. זה אומר בין היתר שאי אפשר להוציא בו היתר בניה. במילים אחרות מדובר במאחז לא חוקי, שממשלת ישראל התחייבה בכתב לפנות במסגרת מפת הדרכים.
    אפשר לבכות ולזעוק עד מחרתיים שגם הערבים בונים בלי היתרים ושליהודים יש זכות היסטורית לגור בכל מקום בארץ ישראל השלמה על שתי גדותיה. זה עדיין לא ישנה את העובדה שחלק מהאחריות שלנו כאדריכלים היא לבנות כחוק - מרמת התקינות של המעקה למדרגות (!) ועד ההכרח לבנות ע"פ היתר בניה.

    השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails