7.3.10

לחיות כמו במגזין

בעקבות הפוסט האחרון שפרסמתי כאן (אודות הבלוג הביקורתי-הומוריסטי Unhappy Hipsters), הפנו אותי לעבודתה של הצלמת הישראלית קרן אסף, שצילמה סדרה של תמונות בכמה מהבתים היוקרתיים והיקרים בארץ, בתכנונם של בכירי אדריכלי הוילות שיש לשוק המקומי להציע (בלי שמות...).
* לצערי לא כל התמונות באיכות מספקת שווה לראות אותן בהפניה


התצלומים שלה, חולקים עם מגזיני האדריכלות את אותה אסתטיקה סטרילית-מודרניסטית מעוררת קנאה ובמקביל מדגישים את תחושת הניכור וחוסר האנושיות שנמצאים בבסיס העיצוב המינימליסטי.


לדעתי, מה שמוסיף עוצמה לתחושה הזאת היא שבשונה ממרבית מגזיני האדריכלות, החללים מוצגים מאוכלסים ולא ריקים מאדם, ובכל זאת הם מעבירים תחושה "חסרת חיים".

ועדיין גם למול כל הביקורת החדה הזאת - העיצוב הנקי הזה נשאר משאת נפש של רבים, ובכללם שלי. אפשר להסביר את זה בתג המחיר הגבוה שלו (ובעצם מי לא רוצה לגור בבית של 10 מיליון דולר) אבל בקלות אפשר גם לבנות בית מקושקש וקיטשי באותו סכום. הסבר נוסף (ופשטני באותה מידה) הוא שהחללים הסופר-מעוצבים-ועדיין-סטריליים האלה ממלאים איזה שאיפה לשליטה מוחלטת שלנו בסביבה שלנו - שאיפה שבנסיבות החיים היומיומיות פשוט אינה ריאלית. אולי גישה זו גם מסבירה מדוע אדריכלים (שרבים מהם טועים לחשוב שתפקידם הוא לשלוט בסביבה הפיזית) נמשכים לשפה העיצובית הזאת הרבה יותר מכלל הציבור.

2 comments:

>>

Related Posts with Thumbnails