16.2.10

על הרפורמה הסודית שהולכת לשנות את פני התכנון בארץ


מתוך אתר הברה להגנת הטבע: לינק
ממשלת ישראל מובילה מהלך לאישור בזק של רפורמה שתשנה את פני התכנון והבניה בישראל. הרפורמה, שנהגתה הרחק מעינו של הציבור, פותחת פתח לפגיעה בשכבות החלשות ובסביבה בה אנו חיים

תקציר מהות הרפורמה כפי שמופיעה באתר החברה להגנת הטבע:

» פחות כוח לציבור
הממשלה לוקחת לעצמה כוח בלתי רגיל, תוך פגיעה בשלטון המקומי ובציבור הרחב.

» השקיפות מבורכת, אבל לא מחליפה את שיתוף הציבור
בעקבות השינוי המתגבש בחוק, המידע יהיה שקוף לציבור אבל הציבור לא יוכל להשתתף ולהשפיע על השלבים המוקדמים של תהליכי התכנון.

» יותר סיכון לשחיתות ואיום על המרחב הציבורי
כל תכנית צפויה לעבור בוועדה אחת בלבד, בניגוד למצב היום, בו תכניות שפוגעות בערכים ובנכסים בעלי חשיבות לאומית צריכים להגיע לוועדות ברמת היררכיה גבוהה יותר. משמעות הדבר - יותר קל להעביר תוכניות. למרבה השמחה החליטו לא להוציא את הולחו"ף, אבל השטחים הפתוחים עדיין נותרו מאוימים.

» הפרטה בעייתית של הליכי הבחינה הסביבתית
למעשה, מציעים להפריט את הליכי הבחינה הסביבתית שנעשים היום על ידי המשרד להגנת הסביבה. זהו פתח מסוכן לניגודי עניינים וחושף את המערכת לחוסר מקצועיות ולבחינה סביבתית לא מספקת.

» ובאופן כללי
התהליך המזורז של גיבוש הרפורמה בתכנון במשרד ראש הממשלה, שנעשה תחת מעטה כבד של חשאיות וללא התייעצות עם גורמים מקצועיים, לא יכול היה להביא לתוצר אחר מכזה שבו כל שר רואה רק את האינטרס של משרדו, אך מפספס את התמונה הגדולה – שינוי בעייתי של פניה ודמותה של מדינת ישראל. על כך ישלמו אזרחי המדינה לעד.
עותק שהם הצליחו להשיג - טיוטה לחוק התכנון והבנייה החדש
תכנסו ללינק שלהם, תתעדכנו. החברה להגנת הטבע מארגנת ארועי הסברה להגברת המודעות בקרב הציבור על מנת לגבש את הכוח לעצור את המגמתיות של לעגן בחוקים פגיעה בשכבות החלשות והעצמת וביסוס השכבות החזקות

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails