31.12.09

אדריכלות בעזה | מעשים והשלכות

אתה וחבר שלך עומדים ליד הכניסה לבניין ומתווכחים, חבר שלך הוא בריון בעל טמפרמנט לבנטיני, הדברים שהוא אומר כ"כ מרגיזים אותך שאתה סוגר לו בכוונה את הדלת על האצבע בכל הכוח. לאחר שהקרנת הכוכבים בראש שלו מסתיימת הוא מתלהט,מאדים ומחליט לא לאפשר לך לאכול אצלו בבית או לאכול אצל השכן הנוסף, למען האמת הוא כ"כ כועס שהוא נועל אותך בבית שלך.

לפני שהוא סוגר לך את הדלת בפנים הוא מראה לך באופן אישי איך הוא משתמש ביד החזקה שלו ועושה לך בלגן בבית.


רעב, כועס ומופתע מהתגובה של החבר אתה לא מתכוון לבקש סליחה על המעשה כי אתה חושב שהוא פוגע בך כבר הרבה זמן והוא צריך לבקש סליחה קודם.
לאחר שאתה מבין שהחבר שלך רציני מאוד והחיים יהפכו להיות קשים מעתה, אתה מחליט לבנות מנהרה לשכן כי עם החבר שלך אין לך כל עניין ואתה לא רוצה ממנו כלום רק שיעזוב אותך בשקט.


השכן אולי מאמין באותו אלוהים כמוך אבל זה לא מספיק, לשכן יש מספיק צרות בחיים והוא לא מעוניין להוסיף גם אותך על סקלת הדאגות הפרטית שלו, הסיבה העיקרית לכך שהוא מעלים עין מהמעשה היא כסף.
מכל דבר שרע שקורה מישהו מרוויח.


החבר החזק שנעל את הדלת נותן לך אוכל בסיסי ומעט מאוד חומרי בנייה שתוכל לסדר את הנישה שהוא זוכר במעורפל שפגע בה, אבל זה לא מספיק, הוא הרס את הסלון כולו.
החלטת ליזום פעולה, התחלת בחפירת המנהרה ובסופה האור והאפשרות להמשיך לאכול מהשכן ולא רק מזון בסיסי, ככל שנמשכת החפירה אתה מפנים את העבודה שכל אדם שחפר מנהרה לאורך ההיסטוריה מבין, לאן מפנים את כמויות האדמה שחפרת.


החבר אולי סגר אותך אבל אתה עדיין רוצה לשפץ את הסלון ההרוס, אתה חושב על זה כמה ימים ומבין את האפשרות שגלומה ברעיון יש היצע אדמה וביקוש לסלון.אתה תופס לשיחה את הסבא שלך והוא מסביר לך את הטכניקה אתה מתחיל לבנות את הסלון שלך מלבני בוץ ואת המשקופים והדלתות מעץ.


ירי רקטות בלתי פוסק לעבר תושבי הדרום ואי שחרורו של החייל גלעד שליט הובילו למבצע עופרת יצוקה בסיומו הוטל על רצועת עזה מצור המאפשר להכניס מזון בסיסי ומעט מאוד חומרי בנייה.
עפ"י ועד הבית (האו"ם) נהרסו במהלך המבצע 6400 בתים.

מבחינת התפתחות נפשית הסיכסוך בין החברים (ישראלי-פלשתינאי) כרגע מעט אחרי השלב של "בלי חרטות"למידע נוסף: eartharchitecture , 2
ingaza
תרשים של המנהרה

עדות מנער בן 17 שעובד במנהרות ברצועת עזה
UN gives mud brick huts to Gaza war homeless


לינק הפתעה!

4 תגובות:

 1. חובתם של כל האדריכלים היא לעמוד על כיסא בכיכר העיר ולצעוק את הביקורת שלהם מתוך אמונה עיוורת- איל - שמעו אותך צלול וברור - אני מוריד את הכובע

  השבמחק
 2. איל,

  כל הכבוד על הפוסט החשוב הזה. עד היום לא שמעתי ולא קראתי בשום מקום על תופעת הבנייה בבוץ בעזה.

  אחת הדוגמאות המובהקות ביותר לקשר בין ארכיטקטורה ופוליטיקה - שבדרך כלל נידון בהקשרים של תוכניות מתאר, חלוקת אדמות, יצירת מחסומים, כיבוש גבעות (עבודתם של רפי סגל ואיל וייצמן לדוגמא) - בפוסט זה פתאום הקשר מגיע _אל_חומר_הבנייה_עצמו_. מרתק!

  הייתי ממליץ להוסיף (אם יש כאלה) נתונים אודות מספר יחידות הדיור שנהרסו במבצע עופרת יצוקה ואודות ממוצע הנפשות ליחידת דיור ברצועת עזה.

  אני לא יודע איפה אפשר למצוא את המידע, אבל משום שחרשת את האתרים בנושא אולי נתקלת.

  הערה אחרת: אני חושב שלא במקום היה לשים לינק הופעה לרדיו המצויין שקישרת אליו - בכתבה כזאת. רדיו זה הוא אכן דבר ייחודי ברשת, והרבה מאיתנו עושים בו שימוש יומיומי וכדאי שאנשים יכירו אותו. אבל קצת הפתיע אותי לגלות אחרי פוסט כזה קישור שפתאום מסיט אותך למקומות של החיים הנורמליים ביותר - אחרי שנחשפנו למה זה חיים באמת לא נורמליים.

  שנה אזרחית מצויינת, לנו ולשכנינו בעזה (אולי שם מספיק לאחל שתהיה סבירה וזה כבר הרבה מעבר למה שניתן לצפות)!

  השבמחק
 3. אבנר תודה על התגובה המפרגנת והמאירה היא מכריחה אותי לחשוב עוד בנושא.
  לגבי יחידות הדיור שנהרסו כמו שציינתי בפוסט 6400 עפ"י האו"ם, לא מצאתי כמה בני אדם גרים בבית אבל סביר להניח שמעל שלוש נפשות.

  למי שקרא את הלינק לנער שעובד במנהרות רשום שם שבשיא היו 800 מנהרות אבל עכשיו השכן החליט להפסיק להעלים עין ומספרם יורד.

  ישראל כחלק מהמלחמה בטרור הפציצה אתמול 31.12.09 מנהרות נוספות.
  מצרים החלה בהקמת גדר הפרדה למניעת המעבר מעזה לשטחה.

  לגבי לינק ההפתעה.
  ובכן אני חושב שבעזרת התגובה שלך אתה עוזר לי להוכיח את המחשבה שאני מנסה להאיר.
  אנחנו כבני אדם,ישראלים, הרוב השקט, מקבלים את המצב האבסורדי שאנו חיים בו בהשלמה גמורה, מתנהלים לנו בתוך מציאות אפורה הממסמסת את מחשבתנו ליום יום בלבד.
  אם הצלחת להרגיש סתירה בין הכתבה ללינק ההפתעה כנראה שאתה מבין המעטים שיודע שמשהו מאוד לא בסדר קורה במציאות.

  השבמחק
 4. ואני חשבתי לתומי שהימין הוא זה שטענותיו הן רגשיות במקום שכליות.

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails