30.12.08

יחידת המגורים- מסביב לעולם

אני תמיד נהנה להיחשף מחדש לסגנון המודרניסטי ברחבי העולם, ההעתקה הכמעט
זהה של מבנים מכל רחבי הגלובוס לאזורים חדשים ושונים באופיים גורמת לי להרגיש שאני נפגש עם המוכר והידוע באינטרפטציות שונות.

http://humanepursuits.files.wordpress.com/2009/11/unite-dhabitation-marseille.jpg

באזור מגורי בחיפה ישנם מספר יצירות מודרניסטיות שמתכתבות עם יחידת המגורים של לה קורבוזייה, יחידת המגורים (Unité d'Habitation בצרפתית ) שתוכנה על ידי לה קורבוזייה בשנת 1947 במרסי צרפת היוותה מקור לחיקויים בכל רחבי העולם כמובן שבשינויים המתאימים עצמם למקום ולתקופה.
ליאון בלום חיפה
אדריכלים:
אל מנספלד, מוניו ויינראוב-גיתאי


ומחיפה ליבשת אחרת - ארגטינה שבדרום אמריקה נשלטה על ידי הספרדים בשנות הקולוניאליזם הספרדי וכתוצאה מכך הערים בה בנויות בצורת קוואדרות מרובעות שמתחילות מהפלאזה המרכזית בעיר וממשיכות לכל רחבי העיר,
בכל קוואדרה כזו ישנו קונטור מבנים צמודים המהווה את גבולות הציבורי אל מול הפרטי.

העיר סלטה שבצפון ארגנטינה בנויה על פי הפרוגרמה הזו של טיפולוגיית הקוואדרות ,כך שבכל מקום שאתה הולך בעיר אתה מוקף בניה, עד אשר אתה מגיע לאזור שבו ממוקם המבנה הזה.
העיר סלטה- קוואדרות, פלאזה ויחידת המגורים

אני לא יודע כמה תושבים גרים בכל קוואדרה אבל ניתן לראות את המרקם העירוני הזהה המעיד על צפיפות מסויימת ברחבי העיר, אבל פתאום ישנו בניין (מסומן בסגול)ששטח המגע שלו עם הקרקע הוא רבע מכל שטח הקוואדרה אבל גרים שם ככל הנראה פי כמה כמה אנשים.

הדימיון ליחידה של קורבוזייה במרסי היא גדולה, זה מתחיל בקומת העמודים הגבוהה שמנהלת בצורה רגישה את הגאפ בין הקרקע למבנה, ממשיך לטקסטורת הבטון בעמודים ובחזית ומתבטא גם בשטח פתוח קרקעי לטובת הדיירים כתוצאה מכך שהמבנה נבנה לגובה ולא נפרס על פני כל הקוואדרה.

ואני אהבתי לראות איך מבנה מוכר צץ בצורה דומה בקצה השני של העולם.

תמונות נוספות - חיפה
תמונות נוספות - סלטה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails