13.6.08

שימור אקטואלי

לפני כשבועיים פורסמו בעיתון הארץ שתי כתבות בנושא שימור, האחת לגבי "בית מבטחים" בזכרון יעקב והשניה לגבי הקפלה ברונשאן של קורבי.

בעבר פירסמנו בבלוג את נושא הבניה החדשה ברונשאן, מדובר בפרוייקט תת קרקעי ברובו שנמצא בשטח הפתוח הסמוך לקפלה. תושבי המקום, מחוזקים בעמותות שימור ומבקרי אדריכלות טוענים כי הפרוייקט החדש יפריע להרמוניה השוררת במקום, עצומות נכתבו משני הכיוונים ומחכים להחלטה משפטית.

ולמקומותינו

עם"בית מבטחים" אני מנהל רומן ארוך, המקום חקוק בזכרוני מאז ומתמיד , המבנה תוכנן על ידי יעקב רכטר בשנת 1968 ואף זיכה אותו בפרס ישראל , הבניין שוכן על קו הרכס של זכרון יעקב ומשתלב בו ,באמצע שנות השמונים נבנתה בסמוך לו "חוות הברון" היושבת בצורה דומיננטית על השלוחה ובכך רק גורמת לאלגנטיות של בית מבטחים רק להתעצם.

בית מבטחים תוכנן כבית הבראה אך עם השנים ננטש ונשאר שומם על ההר, יזמים רעבים לאחוזי בניה תשואתיים תכננו לקנות את השטח עם הבניין ולבנות מבני מגורים על חורבותיו, למזלו של הבניין , לילי אלשטיין, מבעלי טבע ותורמת לאמנות קנתה את המבנה מתוך הבנת חשיבות שימורו והפיכת המקום למרכז תרבות, אך היום, שנתיים לאחר הקניה כאשר מפורסמות התוכניות למבנה מגלים התושבים כי התוכנית למבנה גרנדיוזית ואינה מתאימה למקום ולסביבתו, בנוסף לכל אלו וחמור ביותר מהמבנה המקורי משאירים רק את צורת הגל אך את כל השאר מחליפים.
הנושא מהווה אישיו אדריכלי חשוב במדינה ושכזה הוא קיבל עצומה משלו עליה חתמו 13 איש כולל כותב שורות אלו.

מכתב ללילי אלשטיין מידי האדריכל ברק טפר

לכל אחד ישנה דעה לגבי שימור, כן/לא איך ומתי , לדעתי, כאחד המבנים החשובים בארץ הוא צריך להשתמר במצב מלא וניתן יהיה למצוא שימוש טוב ויעיל למבנה כפי שהוא בנוי.

במידה ואתם רוצים להשפיע:

סיור פליקרי בבית מבטחיםתגובה 1:

  1. עידכון, על העצומה חתמו כבר 712 איש, בתוך כשבוע מרגע הגיעה לתודעת הציבור, בכתבתה של זנדברג בהארץ. תודה.

    השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails