28.3.13

ספרייה לאומית - אודי מנדלסון אדריכלים בשיתוף אלי קלר / שגיא חתםהספריה הלאומית של ישראל – ירושלים

המרחב שבין הגנוז לזה שעדיין לא נוצר .

התכנון המוצע של הספרייה הלאומית אינו מצמצמם עצמו  אל מדפים של ספרים ,שולחנות קריאה אמצעי מחקר ושימור משוכללים , אלא לוקח על עצמו את האחריות להנגיש בפני  הציבור הרחב את המימד התרבותי והיצירתי הגנוז בארון הספרים היהודי והישראלי דרך  חוויה ארכיטקטונית ועירונית חדשה .


תכנון מבנה הספרייה הלאומית מורכב משלושה אגפים עיקריים : אגף הספרייה על אולמות הקריאה המחקר והעיון , מבנה גלריות תצוגה ותערוכות , ומבנה האודיטוריום והמסעדה.  תפקידה של הספרייה הלאומית הוא לשכן את אוצרות הידע והתרבות של העם היהודי לדורותיו.אנו מציעים בפרוייקט זה  להזמין את כלל הציבור על מורכבותו וריבוי גווניו להיפגש  עם כל אוצרות התרבות לא רק באופן ישיר ופונקציונאלי אלא דרך חוויה עשירה של תרבות יצירה ופנאי . 


אתגר זה שוכן עלפי תפיסתנו במרחק ובמתח המצוי בין היצירה יקרת הערך הגנוזה , זו שיש לשמור עליה כעל לוחות קודש בתוך תיבה ספונה היטב לבין היצירה שבעצם עדיין לא נכתבה . הרי בסופו של דבר המאמץ  של השימור , התיעוד  והסידור של אוצרות הידע של התרבות אינו מסתכם בקידוש העבר אל גם בבניית האפשרות  להמשך ההתפתחות של היצירה האנושית .  


הפרשנות שאנו נתנו לשאלה זו היא כי המתח ומרחק  זה יכולים למצוא את משכנם וביטויים המרחבי בחלל הציבורי במיטבו , בחלל האתי , חלל הארוח . הגן בתרבות היהודית ואף בתרבות האסלם והנצרות , הוא זה אשר משכן את מרחב האפשרות , את ההזמנה למעבר  מן המימד היומיומי אל המקום הגנוז והנסתר , את המעבר מעולם הדעת אל הווית היצירה . הפרשנות של מושג הגן במרחב העירוני מוצאת את ביטויה גם בחצר ובכיכר. 


 הכיכר המרכזית של הפרויקט פתוחה אל  דרך רופין העירונית , זו כיכר עירונית המזמינה כל פרשנות או אירוע משתנה , ומתפקדת גם  כמעין במה מרכזית . שלושת התכנים העיקריים המוצאים את משכנם בחלל הבנוי : חללי התצוגה , אולמות הקריאה ומרכז התרבות, יושבים סביב הככר כיציעים בתיאטרון עירוני מסוג חדש .  אולם הקריאה הראשי הופך למעין חדר פנימי של הגן וחללי הקריאה בנויים כהמשך של הטראסות המקומיות . 


חלל האודיטוריום, ספריית הספרים הנדירים , ואולם המוזיקה ממוקמים בתוך תיבות המרחפות בחללים המרכזיים של כל אגף . תיבות אלו נראות מבעד ומחוץ לפרוכת של זכוכית שמצד אחד חושפת את דפנות התיבה ומנגד , בזכות רמות שקיפות וסינון קרניים שונים מסננת את המבט של האדם ושל השמש.
מרפסות של גן תלוי חצרות פנימיות וחללי תצוגה ותערוכות , מזמינים את הציבור אל שיטוט טבעי ויחודי בין חלקי המבנה , החל מהכיכר הפתוחה , הגן הפנימי , ועד החלל הפנימי של התיבות הכומסות סוד. 
תגובה 1:

>>

Related Posts with Thumbnails