22.2.13

פינה בראש המושבה / ראש פינה למחשבה

השבוע הוטה כף המאזניים לטובת תושבי המושבה הותיקה ראש פינה...
עשר שנות מאבק של התושבים להצלת מבני החינוך הראשונים בא"י הסתיימו ברגע של נחת (נחת יחסי**):

בי"ס וגן הילדים הראשונים בא"י לא יהרסו !

בית הספר וילקומיץ - שנת סיום הבניה 1899 

חוזקה של הסימבוליקה העומדת מאחורי מאבק זה ראוי לציון בכמה מישורים :
לא די בכך שהחלטה ראויה זו תורמת לשמירת המורשת המקומית של הקמת הישוב היהודי בא"י, הרי שמדובר במאבק שהגיע מתוך הציבור אל נבחריו !!
במילים אחרות, הציבור מבין את המשמעות ההסטורית של הנרטיב הלוחש ורוחש דרך קירות המבנים ואת הצורך בהעברת הנרטיב גם באופן פיסי, יותר מאשר מנהיגינו "היושבים באיגרא רמא" ואינם מבינים את אחריותם הציבורית למען הדורות הבאים.
מבנה גן הילדים הישן בראש פינה. צילום: ירון קמינסקי

בנוסף לסימבוליקה הקהילתית, משמחת אותי העובדה כי דווקא מדובר במבני החינוך. כידוע, בראש המושבה נמצא המתחם ההסטורי של ראש פינה, הכולל אוסף מבנים עתיקים שלכל אחד מהם יש משמעות הסטורית בהקמת המושבה.
אך, דווקא בימים אלו, בהם ערכיה של המערכת החינוכית הולך ומצטמצם אל מול מניעים פוליטים ואל מול תקציבים הזורמים לכיוון גורמים שאינם רואים צורך או חשיבות בלימוד ההסטוריה (או כל נושא אחר מלבד תורה), חשוב שנכבד את המבנים בהם חונכנו לערכים אלו ונשמרם. השאלה הבאה היא כיצד לשמרם?

לכתבה המלאה - לחצו כאן.

**הערה  - מדוע נחת יחסי אתם שואלים? כי בכל מדינה מתוקנת מן הראוי שמבנים עם פיסת הסטוריה מסוג זה ישוקמו וישמרו במימון המדינה ואף יהפכו למוזיאון היות ומדובר במבני החינוך הראשונים שנוסדו ע"י העלייה הראשונה.
אין הגיון להשאיר את הרשויות המקומיות להתמודד ללא מענה בנושא השימור ברמה ארצית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails