12.2.13

ברטרנד גולדברג - שיקאגו - אייקון בהכחדה




מסתבר שאני מעריץ את האדריכל ברטרנד גולדברג (Bertrand Goldberg) , לא ידעתי את זה עד שלא התעמקתי בנושא. אחד ממבטי הארכיטקטורה האהובים עלי הוא המבט על מגדלי 'מרינה סיטי' בשיקאגו, צמד מגדלים בעלי תכנית עגולה כאשר שליש מגובהם מוקדש לחניית רכבים, למרות האבסורד של בזבוז קומות יקרות על חניה לרכב נוצרת ויזואליות מרהיבה ביופיה. מגדלי ה'מרינה סיטי' הם חלקם בלתי נפרד מקו הרקיע וחזית הנהר של שיקאגו, למרות שכל כמה שנים עולה הרעיון לשפץ ולשנות אותם הם נשארים כפי שהם, התדמית העירונית שלהם מובהקת המותג שלהם מוכר והם מייצגים עוד מגוון נושאים שונים מעבר לארכיטקטורה.

האדריכל ברטרנד גולדברג למד בבית ספר 'באוהאוס' והתמחה במשרדו הקטן של מיס ואן דר רוהה, לאחר שהמשיך לעבוד במשרד אדריכלים בשיקאגו פתח בשנת 1937 פירמה פרטית, הפריצה הגדולה שלו החלה בשנים שלאחר מלחמת העולם השניה, עידן של התחדשות וחדשנות במגוון רבדי עיצוב בעידן תעשייתי תוך שימוש נרחב בפלדה,בטון ועץ לבוד, לדוגמא, הוא תיכנן ועיצב קרונות הובלה בקירור, דבר שלא היה קיים בשימוש עד לאותה התקופה. 


לאתר של ברטרנד - מומלץ מאד




מבנה חשוב נוסף של 'ברטי' הוא מבנה בית החולים לנשים בשיקאגו (Prentice Women’s Hospital) שנמצא בשנתיים האחרונות בכותרות בסוגיות שימור בעיר שיקאגו, לאחר שמוסד בית החולים עבר למשכנו החדש החליטה אוניברסיטת נורת'ווסטרן בעלת המבנה להרוס אותו ולהקים תחתיו פקולטה למחקר רפואי. הרצון להריסת המבנה יצר גל מחאה רחב כנגד האוניברסיטה והעירייה, בין המוחים היו מגוון רחב של אנשי ציבור בניהם אדריכלים רבים. האוניברסיטה טענת כי על מנת שתוכל להמשיך ולקדם מחקר שיציל שחיים היא זקוקה למבנים חדשים ומקדמים.

בנובמבר 2012 נערכה הצבעה בועדה העירונית בדבר החלת סטאטוס אייקון עירוני (לנדמרק) לשימור עבור המבנה אך באופן מפתיע לאחר שהועדה שוכנעה כי המבנה ראוי לשימור נספרו קולות ההצבעה ונמצא כי רוב הועדה הצביעה כנגד מתן האות שימנע את הריסת המבנה (לשמחתי אני לא בקי בפוליטיקה בשיקאגו כדי להסביר את הנושא). חברי מועדון האדריכלות של שיקאגו המופתעים פנו לבית המשפט בנושא שהחליט כי על הועדה המקומית למשוך את ההצבעה ולהחליט בשנית ועד אז לא יוצא צו הריסה למבנה.

מועדון האדריכלות של שיקאגו הוא מועדון אדריכלות ותיק שנוסד בשנת 1885, המועדון יזם ואירגן תחרות אדריכלים חשובה המעניקה הזדמנות להסביר למוסד בית החולים כיצד ניתן לשמר את המבנה ובכל זאת להמשיך ולהתפתח.
'אנשים שומרים מקומות' זוהי הסיסמא של 'אוצר לאומי' גוף המרכז משאבים לשימור של מקומות ומבנים שנרתם להצלת בית החולים.
'אף אחד בעיר לא מאמין שהאוניברסיטה לא תוכל להתקדם במחקר אם בית החולים יוגדר כאייקון'. עדכונים כגון זה  פורסמו בדף הפייסבוק שנפתח לטובת מאבק השימור.

בתאריך ה-8 לפבוראר 2013 נערכה הצבעה חוזרת בנוגע למעמד של המבנה כ'לנדמרק' עירוני, לאחר השימוע שסקר בשנית את איכויות המבנה על ידי מומחי אדריכלות ותרבות מקומיים נערכה הצבעה בשנית. למרבה ההפתעה והצער, גם הפעם לא נספרו קולות המספיקים כדי להגדיר את המבנה לשימור ולפי הנראה לעין המבנה יהרס ויפנה את מקומו למבנה אחר.

העבודות הזוכות בתחרות שיזם המועדון:

מקום ראשון

מקום שני

מקום שלישי

החשיבה על מהות האייקון האדריכלי הובילה את המועדון ליצור בנוסף תחרות כרזות המנסה להסביר כיצד מגדירים אייקון, העבודות מעניינות.


חשיבה על המבנה
המודרנה האדריכלית שיבתה למבנה דימוי של מכונה, בעוד הכוונה היתה בדבר השימוש הפונקציונלי של המבנה שיהיה יעיל ופשוט כמו במכונה היו אדריכלים שלקחו את הדימוי צעד קדימה (או אחורה) ומימשו צורניות מבנית זהה לצורת המכונה. מבנה בית החולים בשיקאגו נראה במבט ראשוני כמנוע בעל ארבע צילנדרים, צורת הנחתו על במה רק מגבירה את התחושה המכנית העדינה שהוא משדר, בחזיתות המבנה ממוקמים באופן חזרתי פתחים אלפטים קטנים שרק מגבירים את דימוי המכונה.

היעלות בבית החולים חשובה באופן מהותי, מרחקים קצרים, נגישות ונוחות מובילים את התכנון, תכנית הקומה הטיפוסית של בית החולים מזכירה בדימויה תלתן, ממחישה את מהות המבנה ומסבירה את יעילותו. גרעיני המבנה ממוקמים בנקודות חפיפת המעגלים כך שמרכז המבנה פנוי לאזור קבלת קהל הציבורי, תאי האישפוז מסודרים לאורך החזיתות שבמרכזו של כל מעגל אישפוז ישנו חדר אחיות. חדר האישפוז מונה כשתי מיטות, תא מקלחת ושירותים ואזור ישיבה.

התוצר העיצובי של המבנה מרתק, הבטון הזדקן יפה, פרטי החיבור של מסת הצילנדרים העליונה עם הבמה התחתונה נראים רלוונטים גם היום, היצירה הצורניות של 'ברטי' חוזרת בעוד שלל מבנים שלו, ונעה בין תוכנית עגולה, עיגולים חופפים, עיגול בעל עלי כותרת וצורניות פרחונית. הבטון חשוף ודק בהשוואה לאותה התקופה.
פרט החיבור של המסה עם הקרקע נעשית באופן שונה בכל אחד מבנייניו.

מבנים נוספים


3 תגובות:

 1. תענוג של כתבה,
  סיקור מלא ומלמד-תודה

  השבמחק
 2. שאפו על הכתיבה!
  אי אפשר שלא לקשור בין תצורת המבנה היחודית לבין מפעל ה-BMW שבמינכן...סביר להניח שהוא היווה תקדים מהותי עבור מתכנני המפעל.

  השבמחק
 3. תודה חברים
  צודקת עינב - לא קישרתי בניהם עד כה

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails