18.12.12

בית יד לבנים, רמת ישי | אסנת ברש (ברנדס), דנה כהן- וישקין
הצעתנו לתכנון מתחם בית יד לבנים ברמת ישי מתייחסת לזיכרון כאל חלק בלתי נפרד מהחיים. הפרויקט מציג את בית יד לבנים כמרכז תרבותי וקהילתי. כמקום מאסף ומכנס, המציע מגוון פונקציות לתושבים, ובכך הופך את חווית הזיכרון לחלק אינטגראלי ויום-יומי מחיי הקהילה כולה.
 
בבסיס התפיסה התכנונית שלנו ניצבת ההכרה בחשיבותו של השטח הפתוח עליו עתיד להבנות הפרויקט. הישוב זקוק לריאות ירוקות ציבוריות, ולאחת כזאת- גדולה ומאספת. הנחת היסוד בפרויקט זה היתה שמירה על השטח הירוק במלואו, ופיתוח השטח כחלק מהותי מתכנון המתחם.


ניצול הפרשי הטופוגרפיה הנתונים במגרש אפשר לנו לתכנן בנין המתחפר בחלקו בקרקע הטבעית ואינו חוסם את המבט הפתוח, ומעליו ליישם גג ירוק, אשר הגישה אליו הנה חלק ממסלול היקפי טבעי ונגיש, המייצר מגוון חוויות של טיול, שהייה ותצפית.

הצלעות הבנויות של המתחם מגדירות אמפי ירוק ופתוח, המשמש לטובת הציבור כשטח פתוח לכל דבר, וכן להתכנסות קהילתית בכלל ולטקסי זיכרון בפרט. הוא בנוי כטרסות שתכנונן מנצל את הפרשי הגבהים באתר, המתחילות ממפלס הרחוב העליון, ויורדות לכיוון רחבת הפעילות, המשמשת גם כבמה.


המאסות הבנויות מגדירות שתי צלעות של משולש. הצלע השלישית היא הצלע החסרה, הפתוחה, הלא בנויה, היא הדופן המייצגת את הזיכרון. היא גם הדופן דרכה נאסף הציבור הרחב לתוך הפרויקט.

'קיר הנופלים', שהינו קיר אבן כהה, עליו חרוטים שמות הנופלים, מחבר בין רחבת הכניסה למתחם מכיוון הכניסה ליישוב, לבין הלובי, והמעבר הצר לאורכו מייצר חוויה אינטימית המאפשרת התייחדות עם הזכרון. 
קיר הנופלים משמש דופן אטומה ובעלת נוכחות עבור האמפי הפתוח. בעוד הדופן השקופה של חזית חדרי הפעילות מציגה את החיים, את ההשתנות היומיומית, כך הדופן האטומה של קיר הנופלים מדגישה את הזמן שעצר מלכת, אך בו בזמן משלבת את הזיכרון בתוך הפעילות במתחם, וכך הופכת גם את הנפקדים לנוכחים.

ה'מגדלור', הלובי הראשי של המתחם, בנוי כקוביית זכוכית ייחודית, בולטת, ונצפית למרחוק. היא מייצרת כניסה הן ממפלס רחוב האלון והן ממפלס הגג הירוק, מחברת בין כל הפונקציות השונות, ומקשרת ורטיקאלית בין המפלסים השונים. בחלל הכפול תלוי גוף תאורה מעוצב המשמש כנר תמיד, המהווה מקור אור והופך את המגדלור לנקודת ציון למתחם בפרט ולישוב בכלל.

אסנת ברש, אדריכלית - http://www.osnatbarash.co.il/


דנה כהן-וישקין, אדריכלית - dcv-arch.co.il
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails