25.10.12

תהליך עיצוב, בניה ולידה של סטודיו לפילאטיס מכשירים בעפולה

הפוסט הזה הוא קודם כל מאוד אישי, כי הוא מתאר תהליך שאני ואישתי הובלנו בעצמנו - הקמת סטודיו לפילאטיס מכשירים בעפולה - משלב הרעיון הראשוני, דרך בחירת השם "פילאטיס בעמק" ועיצוב הלוגו, ועד לתהליך העיצוב של המקום והבינוי של החלל הפנימי.
כל רכיב שטיפלנו בו על הדרך היה לו תהליך משל עצמו, זוהי תקופה וחוויה של תהליך שלעולם לא נשכח.

ארכיבלנדר לטעמי, הוא במה טובה לתאר את התהליך בקצרה תוך התמקדות בתהליך העיצוב, כי את התהליך הזה רווי הפרמטרים והאילוצים, כולנו עוברים, כמעצבים כאדריכלים, בדרגות שונות ובקנה מידה שונים.
אני יודע שאני מתעניין בתהליכים כאלו שעוברים על אחרים ולכן החלטתי לשתף את מה שעברתי אני.

תהליך העיצוב של הלוגו כלל מספר ורסיות והיה תהליך ברובו דמוקרטי - שיתפנו מספר לא מועט של פעמים (יש לומר על סף ההצקה) את חברינו ומכרינו בכל האופציות והורסיות של הלוגואים ודרך התגובות פיתחנו את הלוגו, השתדלנו להיצמד ללוגו האהוב ביותר, ובסוף התהליך לאחר מספר גילגולי ורסיות, בחרנו מבין שתי האופציות שפיתחנו.
הפונט היה פחות דמוקרטי ויצא מכתיבה של עשרות ורסיות על הדף, סריקת האהובות עלינו והמשך פיתוח וקטורי עד שהגיע למקום שהיינו מרוצים ממנו.

מטבע הדברים לא אפרט מה זה פילאטיס (על אף שאני כבר מבין בזה לא רע) וגם לא בכל המעטפת של איך עשינו את זה.. ומי שיתעניין עוד ב"איך מקימים עסק", ומה המסקנות העיקריות שלנו מהתהליך עד עכשיו, מה ניתן כבר לומר היום בוודאות שהיה קריטי ומה אולי לא (דברים שנדע בראיה לאחור, עוד מספר חודשים/שנים) אני אשמח לענות על שאלות אם יתעוררו.
 
התהליך המורכב הזה של ההקמה התפרס על קרוב לתשעה חודשים וכלל מחשבה על הרבה מאוד פרטים, והתמודדות עם דברים שצצים על הדרך, בעיות שלא צפינו, עיכובים, תקלות שקורות אשר מצריכות החלטה מה עושים ואיך נחלצים במינימום נזק, וכן הניסיון לתמרן כל זאת עם החיים - התינוק המתוק (שהיה בן חודש כשהחלטנו שהולכים על זה) המשפחה, החברים והעבודה.
ניסינו להוציא את המקסימום גם מהתהליך וגם מכל בעיה שהתמודדנו איתה בתהליך ההקמה.

המקום שאיתרנו היה אידיאלי מבחינתנו וההתמודדות עם נקודת ההתחלה לא הרתיעה - חלל ריק, גבוה ומהדהד.. כמעט 15 מטר באורך, רוחב 5 מטר וגובה - 6 מטר. פרופורציות שהצריכו מחשבה והתמודדות עם הגובה וההד. זיהינו את הפוטנציאל והחלטנו "ללכת על זה"..

  ההדמיות ראשוניות, עדיין לא הייתה התייחסות לגובה

   ההדמיה האחרונה לפני תחילת השיפוץ

 החלל לפני תחילת השיפוץ

 
 
 תהליך ההקמה עד לסיום השיפוץ

כפי שציינתי, אי אפשר להכיל בפוסט את כל ההחלטות והבעיות שצצות על הדרך.


כן אפשר לראות איך גוף תאורה של איקאה שמתוכנן להיות צמוד תקרה (ולא נראה הכי טוב בתצורה הזו, אתם מוזמנים לקפוץ לחלל התצוגה שלהם ולהתרשם) - הפך בהסבה יחסית פשוטה למנורה תלויה מרהיבה שמכניסה הרבה חיים לחלל והמחיר (כן זה שיקול כשמקימים עסק) היה באופן יחסי זול למנורות בקוטר 72 ס"מ.
ואיך תולים 6 כדורי פיזיו כך שהם משתתפים בתחושת החלל ולא תופסים מקום מיותר..

 באמצעים פשוטים - יצירת מבטים מעניינים בחלל

בעיית ההדהוד - צריך להבין שכשהחלל היה ריק, לא ניתן היה להבין מילה בגלל ההד החזק, וזאת הייתה אחת הדאגות שלנו, כך שהפתרונות האקוסטיים גם הם נושא שהדיר שינה מעינינו: 
הבדים שמשחקים גם בתפקיד של הנמכת תחושת החלל מבלי לשנות את מערכת הספרינקלרים הקיימת (כן יש הרבה פרקטיקה על הדרך), הפנלים האקוסטיים, קיר הגבס המחורר וגם המנורות, הציוד והאנשים המתאמנים - כולם משתתפים בהורדת ההד כמעט לאפס.

אפשר לסכם שהתהליך היה קשה אך מספק, הסטודיו פעיל כבר כארבעה שבועות (אם מחשיבים את תקופת ההרצה) ואנחנו מאוד מאמינים במה שיצרנו.

נוסף לתהליך העיצוב גם בניתי את האתר של הסטודיו באמצעות ג'ומלה בצורה חינאמית לחלוטין - שזה תמיד טוב, תהליך מעניין ומורכב בפני עצמו שאין לו מקום לפירוט כאן, אבל אתם מוזמנים להסתכל ומי שיתעניין ב"איך עושים את זה", אני אשמח לעזור ולהכווין כי כל אחד עם מעט רקע בתכנות יכול לעשות את זה יחסית בקלות ולחסוך: www.pilatesbaemek.com

ניתן לראות עוד תמונות מהסטודיו, מהפתיחה החגיגית ובכלל - מוזמן לדף הפייסבוק https://www.facebook.com/PilatesBaemek

אתם מאוד מוזמנים להגיע ולהתרשם בעצמכם - כי התמונות לא מצליחות באמת להעביר את התחושה במקום (זה כנראה רושם סובייקטיבי אבל שמעתי את זה מעוד כמה אנשים, אז ראו עצמכם מוזמנים)

6 תגובות:

 1. להצדיע לך. אתה פשוט One man band.
  כל הכבוד.

  השבמחק
 2. זה לא היה יוצא ככה אם לא היו עוזרים לנו מלא אנשים טובים על הדרך..
  ותודה :)

  השבמחק
 3. היי ערן, כל הכבוד...ממש בימים אלה גם אנחנו החלטנו לפתוח סוטדיו לפילאטיס באזור הדרום (אני מקווה שעד אז המלחמה תגמר) ואני פשוט לא יודע שהיכן להתחיל.
  האם לקחת אדריכל / מעצב למקום? היכן למקם את המכשירים / שירותים / עמדת קבלה וכו'.
  הדרך שלנו עוד ארוכה מאד...אשמח להיוועץ בך בעת הצורך (אם זה בסדר מבחינתך).

  תודה,
  דובי רביאל

  השבמחק
  תשובות
  1. דובי שלום,
   דבר ראשון - הרבה בהצלחה, תהליך בנייה של עסק בכלל הוא ארוך ומעניין, לקח לנו כמעט 9 חודשים מהרגע שהחלטנו ועד שהעסק נפתח.
   אני ממליץ לך לבדוק אם עדיין קיים סבסוד של התמ"ת ליועץ עסקי דרך מט"י (מרכז טיפוח יזמות) ואני בטוח שיש אופציות והקלות לעסקים קטנים בדרום הארץ. בין אם זה לקחת הלוואה לעסק (אנחנו נעזרנו ב-IFLA).
   אנחנו נעזרנו ביועץ עסקי מסובסד, אני יכול לומר לך שזאת הייתה ההחלטה הכי טובה שלקחנו. כי היא כל הזמן הכווין אותנו מה לעשות ונתן לנו מלא "שיעורי בית", העבודה על העסק הייתה אינטנסיבית ולאורך כל הדרך. המון המון בדיקות ו"מנהלות" וסקרי שוק. ככל שתהיה יותר רציני בתכנון וההקמה ככה הסיכוי שלך להתחלה טובה גדל.

   לגבי המקום עצמו, אם הוא קיים אז הסידור זה לא בעיה והגודל של המקום יכתיב את כמות המיטות המקסימלי. אני יכול לעזור לך בזה. אם זה מקום שאתה מחפש - זה תלוי כמה מיטות אתה רוצה, ואם יהיו מכשירים נוספים כמו כיסא/סולם/ספרינג בורד וכו' וככה אתה יכול לחפש משהו ספציפי.
   לגבי העיצוב - יש אפשרות להקים סטודיו סטנדרטי (פרקט, מראות על הקירות ואזור אחסון של ציוד, עמדת קבלה קטנה ואזור הלבשה ושירותים). ויש אפשרות גם לעצב אותו - כלומר להשתמש במאפייני המקום באילוצים שלו, אני לא יודע מה הרקע שלך בנוגע לעיצוב, אם אין לך רקע ואתה מעוניין שיהיה לך משהו אחר מהרגיל - אני מציע שתיקח אדריכל או מעצב פנים.
   כמובן שאז תצטרך לתקצב במדויק כמה אתה מעונין להשקיע בעיצוב של המקום ולתת זאת מראש בפרוגרמה לאדריכל.
   הבעיה הפרקטית יותר היא נושא השיפוץ - מי הקבלן, איך אתה סוגר איתו את הפרטים ודואג שיעשו מה שאתה רוצה.. לקחת מנהל פרויקט לשיפוץ כזה הוא בזבוז לטעמי.
   שיהיה הרבה בהצלחה.
   אני אשמח לעזור במידת הצורך לענות על שאלות
   zaharoni.eran@gmail.com
   ערן

   מחק
 4. ערן תודה.
  שלחתי לך תשובה מייל.

  דובי

  השבמחק
 5. בהצלחה ערן ויפה שהבאת את בשורת הפילאטיס לתושבי העמק. היכן רכשת את המכשירים? בקסאי?

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails