4.2.12

החדר אדריכלים- תחרות עיריית נתניה | מקום שני

המקום השני והמכובד לתכנון מבנה עיריית נתניה מאת משרד החדר אדריכלים ביחד עם אני בליצקי ותומר הררי
האתר נמצא בלב העיר נתניה , במרכז הוותיק בסמוך לרחוב הרצל. המיקום המרכזי מבטיח קשר ישיר בין בית העירייה לציבור וחשוב להגביר את הפעילות בקומות הראשונות כדי להקל על נגישות המבקרים. התב"ע החלה על המגרש נת /383 /11 קובעת 23,000 מ"ר בינוי ב 27 קומות. במסגרת המטרים והגובה המותר הפרויקט מציע להעביר שטחים מן הקומות העליונות לקומת הבסיס כדי ליצור קומת כניסה רחבה. קומה זו מכילה את המבואה, שטחי מסחר, אגף הנכסים ופעילויות נוספות הדורשות קרבה לרחוב. כתוצאה מהעברת השטחים נוצרת מגרעת בחלקו העליון של המגדל, חלל זה מהווה את "מרפסת העיר".

העיר נתניה מתפתחת בקצב מהיר, כבר נבנו מספר מגדלים ונבנים חדשים המשנים את קו האופק מדי יום. בית עירייה בתכנון מגדל רב קומות הוא מהלך נכון המותאם לעתיד העיר. מגדל אנכי מאפשר יצירת שטחים פתוחים סביבו וכיכר עיר נדיבה. המגדל נצפה מרחוק ויהיה ללא ספק, לסמל העיר. "מרפסת העיר" בחלקו העליון פונה לציר מזרח מערב, בין כביש החוף לבין חוף הים.

אל כיכר התרבות במפלס הרחוב פונות הכניסות הראשיות לבניין העירייה והמדיאטק העתידי, ולהיכל התרבות הקיים. דרך כיכר זו גם מעבר לגן יפה בן עמי ולכיכר העליונה שבה מתחם בזק, בית המשפט, מעבר לקניון השרון וכניסה נוספת לבניין העירייה.


הצבת המגדל קרוב לרחוב רזיאל מחזקת רצף פעילויות אינטנסיביות המתחיל בצדו הדרומי, עוד לפני צומת רחוב הרצל עם קניון השרון ונמשך לאורך הרחוב. פעילויות מסחריות ובתי קפה מתוכננות במגדל העירייה ובמדיאטק בכיוון רחוב רזיאל. כל זה ביום וביחד עם היכל התרבות בערבים מבטיחים " מרחב עירוני חי ותוסס בכל שעות היממה".

"מבנה בית העירייה המוצע הוא תיבה קלאסית נקייה ופונקציונאלית" המאפשר בנייה בתקציב מעשי. הוא עטוף בקירות מסך של זכוכית בידודית רציפה, במודלים שווים. לאורך כל מודול מחובר לובר טרה-קוטה (פריקסט) עם טקסטורה עדינה בגוון לבן שבור מבריק. הלוברים מכסים את ה"תפרים" בין המודולים ועוזרים בהצללה על הזכוכית. הם קבועים לבניין בעזרת אביזרים שהוכנסו ביציקות בזמן הבנייה והשלמות אל אביזרים אלה בזמן ההרכבה. אלמנטים אלה, הנמתחים לכל גובהו של הבניין מהווים גימור נקי ואלגנטי.

כניסה מהרחוב העליון


לובי הכניסה


מבט מכיכר התרבותמעל מבואת הכניסה ממוקמים משרדי העתודה והתרבות עם רחבה מול הכיכר. בקומות מעל יושבות מחלקת מינהל ההנדסה עם מדרגות פנימיות בין הקומות. בהמשך משרדי העירייה הכוללים את: מינהל התפעול, מינהל החינוך, מינהל הכספים, אגף הנכסים ועוד. בקומות העליונות ממוקמים מנכ"ל העירייה וסגניו ומעל קומת ראש העיר, הנהנית ממרפסת היקפית נדיבה. במפלס העליון בתחילת הקירות המשופעים יושבת מועצת העיר בחלל כפול עם מושבי אודיטוריום לשיתוף הציבור.

מרפסת מעל הכיכראולם המליאה

לשכת ראש העיר

מפלס מודל העירמצפה "מרפסת העיר" פתוח ביום וגם בלילה לציבור המבקרים הרוצים לראות את העיר מלמעלה ואת הנוף מסביב, בין הים לסוף המזרח. במצפה בית קפה וגישה לאולם תצוגה "חדר נתניה" המציג מודל של העיר, תוכניות העיר, פרויקטים עתידיים, צילומים מו העבר ותערוכות מתחלפות.
"מרפסת העיר" מוספיה פעילות נוספת לבניין בו עיקר העבודה השוטפת היא של מקבלי ההחלטות ונותני השירותים. החזרת הקומות העליונות לתושבי העיר נתניה ולמבקרים הוא אקט דמוקרטי חגיגי.סרטון שמסביר ומסכם את הפרוייקט

לצפייה במקום הראשון קימל אשכולות בשיתוף לירן צ'ציק


5 תגובות:

 1. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
 2. הצעה מצויינת. כמו גם הראשונה. יופי של תחרות

  השבמחק
 3. כל הכבוד - הצעה נפלאה . ברכות.

  השבמחק
 4. ראית את הסרטון פעמיים ברציפות, הגשה איכותית ומושקעת ביותר.
  תענוג לעיניים.
  יש לי בעיה עם האדריכלות וכנראה שהבעיה שלי היא עם עיריית נתניה והגדרות התחרות הבסיסית. למה צריך כזה בניין גדול?
  בתור אדם שנתניה היתה רוב חיו העיר הגדולה עבורו ומכיר את האזור בצורה יסודית-הקונטקסט. אני לא מבין מה הטעם בפרויקט בומבסטי כזה?
  מין תחושה של הכי גדול הכי חזק כי אנחנו פשוט יכולים. רגע פה שיקגו או נתניה?

  אבל התוצאה בתוך חוקי המשחק, הידועים כתקנון התחרות-טובה,יוצרת נקודת ציון, נותנת כבוד לתושב.
  באתי לברך את החדר על הרמה הגבוהה ויצא שגם ביקרתי את התחרות עצמה.

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails