4.12.11

דנה שהרבני | בין גאות ושפל

פרויקט גמר  |  בין גאות ושפל - מקום ללימודים ומגורים לצעירי עג'מי בין העיר לים
דנה שהרבני, המחלקה לארכיטקטורה, המרכז האוניברסיטאי אריאל

מנחים: אדר' בני ראובן לוי, פרופ' גלעד דובשני, פרופ' סעדיה מנדל, אדר' עודד גלרון, אדר' נתי רותם, אדר' לואיס סוקולובסקי,  אדר' דניאל אזרד

בכניסתי לעג'מי בפעם הראשונה הדבר הראשון שלכד את עיני הוא הניגוד החזק שבין המגורים הישנים של התושבים המקומיים עליהם ניתן לזהות את השכבות ההיסטוריות שעברו על הבית, לעומת מבני המגורים החדשים הבנויים אומנם ברובם בטעם טוב, אך נטועים כ"ארמונות" מנותקים ברחבי השכונה, מוקפים חומות וסורגים. 
לחץ להגדלה

למעשה, תופעה זו משקפת תהליך בו התושבים המקומיים נדחקים לשוליים לטובת עוד פרוייקטי יוקרה מזן חדש, הנמכרים לשוק בזכות המיקום "האותנטי" שלהם וקרבתם לים. המציאות החדשה בשכונת עג'מי היא שערך הקרקעות נוסק, דבר המונע אפשרות של התפתחות, צמיחה וגידול טבעי של התושבים המקומיים ומאלצם לחפש מגורים במקומות אחרים. החשיבות של השכונה בעיני המקומיים היא הרבה מעבר לקורת גג.  השכונה היא הבית שלהם במלוא מובן המילה: הרחוב הוא הבית, בין הבתים זה הבית, הגנים הציבוריים הם הבית. בעיה נוספת שגיליתי בעג'מי היא שאחוזים גדולים מבני הנוער גדלים ללא מסגרת ונמצאים בסיכון, זקוקים למערכת תמיכה, למקום להיות בו, ללמוד מקצוע ולקבל אחריות - על עצמם ועל המרחב בהם הם חיים. 


הפרויקט שלי מציע מערכת לחיזוק הנוער והדור הצעיר בשכונה, המתפרסת ברחבי השכונה לצורך עיבוי מסגרות החינוך הבלתי פורמאליות הקיימות בה כיום ומתמקדת בנקודת הקצה של חוף ת"א- יפו, חוף גבעת עליה. מטרת הפרויקט היא לתת מענה לאוכלוסיית השכונה על פי צרכיה. השטח מתחלק לשניים: כהמשך לעיר אני מייצרת מגורים לצעירים – "בנים ממשיכים", ובקרבת הים אני מציעה מעין כפר נוער המכיל חללי לימוד ומגורים. ברחבי הפרויקט מפוזרים שירותי קהילה לרווחת כל תושבי השכונה וכמו כן פונקציות של פנאי ומסחר, לחיזוק כלכלי של האזור והכנסת אוכלוסייה מזדמנת מרחבי העיר.

לחץ להגדלה


אני מאמינה שכחלק מההתחדשות יש לשמור על הקהילה המקומית ולאפשר לה להשתלב באופיו המתחדש של המקום. קהילה זו היא בעלת זכויות ומחובתנו כחברה לבסס כל תהליך של התחדשות סביב המקום ותושביו. התכנון והעיצוב הארכיטקטוניים המוצעים בפרויקט אינם תוצר של עולם חדש יש מעין, אלא מתבססים על תוספת של רבדים חדשים על הקיים. לצד הסביבה הבנויה שיוצרת את המרחב, מתקיימת הקהילה שצורכת אותו. אופי השימוש בו על ידי האנשים הוא שקובע את האופי והרוח של המקום. 

* הערה מארכיבלנדר:  אנחנו שמחים לארח פרויקטי גמר מקומיים, בוגרים - אתם מוזמנים ליצור קשר במייל שלנו

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails