20.11.11

יומן מסע אנגולה // ליאור בן שטרית

כתבת אורח מאת ליאור בן-שטרית, סטודנט שנה ג' לארכיטקטורה במכללת ויצו, חיפה:הפרויקט בוצע באנגולה בבית יתומים בעיירה קטנה בשם וואמבו בשיתוף הקרן הישראלית arte e cultura הפועלת רבות לקידום חברתי באנגולה ובעזרתם האדירה של ילדי המקום הקהילה המקומית.
הפרויקט תוכנן כמקום שיאפשר להפוך את בית היתומים לאוטונומי יותר, ע"י גידול כל תצרוכת העצמית של הירקות ופירות למאכל בגן עצמו.
אך רציתי ליצור ע"י עיצוב סביבה שונה עבור הילדים מקום למשחק ודימיון, מקום השונה מהמציאות המעט עגומה של בית היתומים. וכיום קונסטרוקציית העץ מעבר להצללה ויצירת תחושת המקום משמשת כפלטפורמה לגידול צמחים ומשחקי טיפוס לילדים.תכנון במדינה כאנגולה מציב המון אתגרים לאורך הדרך החל מפערי תרבות, זמינות חומרים (במדינה אשר פרט לבירה מקומית בשם קוקה אינה יצרנית ומייבאת כ90% ממוצריה) ופערי השפה. 
המון דברים שנראים במערב כטריוואליים אינם כאלו באנגולה, החל מכלי עבודה בסיסיים ועד אי סדירות באספקת החשמל. החשמל כדוגמא התברר כגורם משמעותי שעיכב את לוח הזמנים.כמו כן במהלך כל תהליך הבניה השתדלתי לשתף כמה שיותר את היתומים הקטנים וביצירת תחושת הישג לתהליך וכך ביצענו ביחד עבודות פסיפס עם היתומים הקטנים יותר ובעזרת המנואים (שם הכינוי ליתומים הבוגרים יותר) שאר עבודת ההקמה לאורך כל התהליך השתמשנו המון במיחזור אקולוגי -
החל מביצוע קומפוסט עם פסולת שיירי המטבח של בית היתומים ועד מיחזור. פסולת בנין, שיירי ברזל מצולע שנמצאו שימשו לזיון היסודות, צינורות אינסטלציה, שברי קרמיקה וארגזי קוקה-קולה מפלסטיק, כולם שולבו בפרויקט באופנים שונים (דוגמא לכך היא ספסל שעיצבתי כפינות ישיבה בגן מארגזי קוקה קולה הזרוקים בהמוניהם ועץ מקומי)

בנוסף, הגן מנסה מעט להתמודד עם מגיפת המלריה הרווחת באנגולה, וזאת בעקבות תחקיר עלה ששתילת צמחים בעלי ניחוח ארומטי מהויים דחיה עבור יתושים, על כן נשתלו בגן גרניום ולוונדר.

בנימה אישית עבורי, כסטודנט מעבר לכך שזה הבפעם הראשונה שפרויקט אינו נשאר רק בגדר שרטוט על נייר או הדמיית מחשב.


הדמיה של הפרויקט, חלק מהתהליךאני חושב שאחת החוויות המעניינות בפרויקט היה חיפוש אחר חומריי הגלם המקומיים עץ, אבן ובטון.
לדוגמא: משפחה שלמה שכל עיסוקם ומקור פרנסתם הינו פירוק גושי גרניט מפלאי טבע וילדים אשר כל עיסוקם הינו הפיכת בולדרים ענקיים אילו לחצץ כאגרגט לבטון.
על כן כל חומר גלם בפרויקט הכניס אותי להרפתקאה נוספת, שגרמה לי להבין מעט טוב יותר על החיים במדינה למודת קרבות וכה מרוכבת כאנגולה.

מחר, ביום ב', 21 נובמבר 2011, 19:00 תתקיים הרצאה של ליאור בזהזהזה גלריה לאדריכלות
לפרטים נוספים - יומן מסע אנגולה // ליאור בן שטרית


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails