28.11.11

תרבות רחוב - Ăggrĕssīvė Ţhēątrė || חלק ג'

כתבת אורח מאת בועז, דן וחן - Ăggrĕssīvė Ţhēątrė - חלק ג' (מתוך שלושה - לינק לחלק א', לינק לחלק ב'):

לאחר שעשינו בחיפה שני פרויקטים ויזואליים, שהתמקדו בייצור המשמעויות במרחב העירוני, החלטנו לעשות משהו בקנה מידה קצת יותר גדול, שיפנה לקבוצת אנשים שבחרו באופן אקטיבי להשתתף בו, דרך עמוד הפייסבוק שלנו.

הפרויקט, שנקרא תרבות / רחוב והתקיים במסגרת פרויקט "הליכות חיפה" של מוזיאון חיפה לאמנות, היה יותר אינטראקטיבי, ושם את הדגש הן על התהלכות ברחוב והן על זיקות אפשריות בין סוגי אמנות שונים לבין הרחוב והמרחב העירוני.

רחובות שונים בעיר נקראים על שם סופרים, משוררים והוגים, בעלי חשיבות בתרבות העברית והערבית, הן המקומית והן הכללית. למרות זאת, רבים מהמתהלכים ברחובות כלל לא מכירים את הדמויות המעניינות האלה, אין להן ייצוג של ממש במרחב העירוני, והן נותרות שלט עם שם של רחוב ותו לא. כדי להנכיח את הדמויות האלה במרחב העירוני, תכננו משחק אורבני בעקבות היוצרים שעל שמם נקראים הרחובות, בשכונות הדר וואדי ניסנאס.

קבוצות המשתתפים במשחק קיבלו מפות וכתבי חידה ובהם טקסטים של יוצרים ומעט פרטים על היוצר ועל אופי הרחוב. המשתתפים היו צריכים להגיע לפיתרון החידה - להבין מי היוצר, וללכת לרחוב שנקרא על שמו, בעודם מתוודעים, במהלך המסלול, לפינות פחות מוכרות בשכונות אלה.

חידות
מקבלים מפות..
       בכל אחת מהתחנות היה אמן שעסק באמנות פרפורמטיבית כלשהי (בין השאר – מוזיקה, מחול מודרני, שירה וספוקן-וורד), שאותו היה על המשתתפים למצוא, ולאחר צפייה באמנות במרחב הציבורי, שכללה בחלק מהמקרים גם השתתפות פעילה ביצירתה.
כיכר אמיל חביבי המשתתפים קיבלו את החידה הבאה, והמשיכו בהליכה... 

ספוקן-וורד רחוב אחד העם
בדרך לתחנה הבאה
הצטרפות ספונטנית למחול - רחוב הרצל

טרובדורית ברחוב י.ל. פרץ

הפרויקט היה מאוד מוצלח - המשתתפים מאוד נהנו, והמופעים הוסיפו המון צבע לרחוב ואפשרו גם לתושבי השכונות שלא השתתפו במשחק ליהנות ממופעי האמנות השונים ברחובות שבדרך כלל לא זוכים לכך. 

נהגי מוניות עצרו להקשיב למופע ספוקן-וורד ברחוב אחד העם, עוברים ושבים ברחוב הרצל הצטרפו למחול מודרני, ותושבים סביב כיכר אמיל חביבי צפו מחלונות הבתים במיצג הטאי-צ'י שהתקיים שם.

תגובה 1:

>>

Related Posts with Thumbnails