20.9.11

קמפוס בצלאל החדש - הסאגה

אם במקרה הדרתם את רגליכם מהביצה האדריכלית בעת האחרונה אני מצרף את העידכונים השונים אודות הסאגה.
לדבריו של פרופ' צוקרמן, הניסיון של סטודיו סאנה בבנייה של פרויקטים אקדמיים בולטים - כמו מרכז הלימוד של רולקס באוניברסיטה הפוליטכנית בלוזאן שבשווייץ, או בית הספר צולווריין לעיצוב וניהול באסן שבגרמניה - מבטיח לבצלאל קמפוס ברמה אדריכלית גבוהה במיוחד.
“אני חושב שאם תסתכל על העבודות שלהם, תבין לבד מה מיוחד בהם”, הוא אומר. “הם פשוט עושים דברים אחרת - בדיוק רב, בצניעות רבה ובמקוריות רבה. אנחנו לא מחפשים להקים אייקון אדריכלי חדש בירושלים, אנחנו לא רוצים איזה פרנק גרי. אנחנו רוצים משהו שקט, קפדני ואחראי שייתן לנו תחושה של טיילור-מייד”.
הכתבה: אז מי כאן פרובנציאלי?-נועם דביר 

פרופ' ברוך ברוך, יו“ר עמותת האדריכלים, מסר בתגובה: ”אני חושב שזה לא נכון שגופים ציבוריים ישראליים יפנו לכוכבים בינלאומיים כדי לממש את הפנטזיות שלהם. הדבר הנכון הוא לפנות לציבור האדריכלים הישראלי, עם האיכות שיש כאן, ולבחור באמצעות תחרות. זו טעות של בצלאל, שחרת על דגלו את היצירה העברית, לבחור באדריכל זר. זוהי פגיעה חמורה בעתידה של האדריכלות בישראל“.
אני לא יודע אם טוקבק 29 נכון אבל אם כן זה מאוד מטריד.
אחרי שבית הספר (למנהל עסקים, אם אני לא טועה) נכנס למבנה גילו עובדיו שהמבנה לחלוטין לא שמיש בכל דרך שהיא. במהלך שנתיים נעשו נסיונות להשמיש את המבנה לצורך שאליו לכאורה תוכנן אך הנסיונות נכשלו והמבנה ננטש שנתיים לאחר חנוכתו. היום עומד המבנה כאבן (יפיפיה)שאין לא הופכין ומשמש רק כרקע ליצירותיו של וים ונדרס. כשזה קורה בשוליו של פארק ענק מחוץ לעיר- זה לא נורא. כשזה יקרה במרכז העיר ירושליים- זה אסון אורבני. אגב, אותה תופעה קורת בימים אלו גם בבניין רולקס שהוזכר, אבל הבנתם את הסיפור- לא נלאה.
מיכאל יעקובסון עוקב אחרי הנעשה בדבקות מלמדת ומוסיף אייטמים חשובים לקלחת:
ככה לא בונים קמפוס
הבעיה של בצלאל: הקמפוס יצטרך לחכות

יובל כרמי מסף מגיב בחריפות:
פרובינציאלי, קרתני וצר אופקים
ועוד כמה מילות הספד על התחרויות בארץ

מתוך הכתבה:
מספר התחרויות בארץ הלך ופחת בעשרים השנה האחרונות עד למצב העגום בו אנחנו נמצאים כיום. למשרדי האדריכלות הגדולים היה נוח מאד לחבור לגופים הציבוריים ולעבוד רק בתחרויות סגורות שהגבילו את יכולת הכניסה של הצעירים, אבל הכרישים של אתמול מגלים שיש מתחרים גדולים אפילו מהם - משרדי האדריכלות מחו“ל. עכשיו כשמחילים את כללי התחרות הסגורה ”רק למי שיש תיק עבודות מרשים“, עכשיו אפילו הם נשארים עם פירורים.
באופן אישי עוד לא גיבשתי את דעתי בעניין אז אני עוקב וחושב. לציבור יש עניין אנא המשיכו בעבודתכם העיתונאית.

באיורים-פטנטים  סירי לחץ

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails