12.6.11

קנפו כלימור אדריכלים | מרכז אקדמי כרמל

מרכז אקדמי כרמל הוקם בקמפוס הנמל החדש בחיפה, בבנין שהיה בעבר מחסן קירור נטוש ומט ליפול והוסב למבנה להשכלה גבוהה. המבנה שוקם והותאם לצרכים המתבקשים עבור מבנה אקדמי. במרכז המבנה תוכנן אטריום המואר באור טבעי, מרוכך ומסונן.
מעטפת המבנה, הבנויה פנלים מזכוכית צבעונית בהדפסה קרמית, תוכננה לשקף את התכנים של מבנה אקדמי באמצעות שילוב דמויות מרכזיות בתרבות הישראלית.

הסיבה שאני יודע את הדברים האלה כי לשמחתי הייתי חלק מצוות התכנון של הפרויקט ואפילו קיבלתי פרס על מבנה אחר. טוב, בערך. 

ממחסן למבנה אקדמי
המבנה המקורי בתכסית של כ- 1,100 מ“ר היה בנוי כחלל אחד בגבהים משתנים שבין ששה לתשעה מטרים. במהלך שינוי היעוד תוכננה בתוך המבנה קומה נוספת המנצלת את גובה החלל וכוללת אולמי הרצאות. במבנה המקורי הייתה גם קומה עליונה חלקית שכללה משרדים, אף היא עברה תכנון מחדש, הורחבה והוסבה לספריה הצופה אל הנמל. המבנה בטרם שינוי ייעודו למוסד אקדמי שימש כמקום בילוי ובמשך מספר שנים היה עזוב וחרב. הסבת המבנה בוצעה בזמן קצר יחסית והייתה מורכבת מבחינה הנדסית והצריכה תיאומים מדוקדקים של מערכות הבניין והשלד. בכדי לעמוד בדרישות הפרוגרמה גדל שטח המבנה ל -2,800 מ”ר. על מנת לאפשר כיתות לימוד מרווחות, הוחלט שיש להרוס חלק מהעמודים התומכים ונדרשו פעולות כירורגיות בבנין תוך מתן פתרונות יצירתיים ליציבות המבנה.
 
מורכבות תכנונית נוספת נבעה מהעובדה שהמבנה הוא חלק ממתחם גדול שיובש בתקופת המנדט והביסוס שלו הוא יסוד דוברה כשמי הים מצויים כ- 3 מ' מתחתיו.לא פעם עלתה המחשבה שהיה פשוט יותר להרוס את הקיים ולבנות מאפס ללא המגבלות שיוצר מבנה כזה אך הדבר נשלל מסיבות שונות: קיימות, הרצון להתמודד עם שינוי יעוד למבנה קיים, הפיכת המבנה לשמיש עבור היעוד החדש בזמן קצר יחסית גם מבחינת משך עבודות הבנייה וגם אל מול הועדות השונות וכמובן מתוך התחשבות בקונטקסט. 

אור טבעי באטריום
במרכז הפרויקט תוכנן האטריום המהווה את לב הפרויקט כמקום מפגש לסטודנטים וחלל תצוגות. הגג הקל המקורי הוסר והוחלף בסקילייט דו שכבתי המאפשר לאור מסונן להאיר את החלל המרכזי. על מנת לקבל אור יום נעים לעין הושקעה מחשבה רבה בתכנון הסקילייט ובאיתור הדרך ההולמת להחדרת אור טבעי. בלילה משמשת השכבה הפנימית של הסקילייט כאלמנט מאיר המפזר תאורה בזכות הגופים הנמצאים מעליה. עם היכולות המוגברות של השמש הישראלית, החדרת כמות אור נכונה איננה דבר של מה בכך. לא פעם נתקלו העיניים המחפשות שלי בביקורי במבנים שונים בסקילייט אופטימי שאב הבית התייאש ממנו וכיסה אותו בברזנט.

חזיתות
מעטפת המבנה, בה שולבו פורטרטים של אישים אשר תרמו לתרבות הישראלית, בנויה פנלים צבעוניים מזכוכית בהדפסה דיגיטלית קרמית אשר כל אחד מהפנלים הינו ייחודי. העבודה היא הראשונה בישראל בהיקפה וברמת מורכבות גבוהה. נדרשה הבנה מעמיקה של טכנולוגית הדפסה זו בשל היותה חדשנית.  על מנת להפיק מעטפת המאפשרת קריאות של הדמויות ובו זמנית שקיפות לטובת המשתמשים במבנה, בין היתר נעשה שימוש בסקריפט מתוחכם הממיר תמונה על פי ערכי האפור השונים בה לאובייקטים גרפים רבים (עיגולים לדוגמא) ומרחיב את יכולות התוכנה לעריכת גרפיקה וקטורית. הסקריפט מספק מענה ראשוני לאתגר הקריאות אל מול השקיפות ולאחר קבלת התוצר הראשוני הגיעה המון מחשבה ותכנון אנושי.
הזכוכית מחוזקת לקירות באמצעות מערכת תליה מינימאלית המשלבת פלדה וזרועות נירוסטה. מערכת זו מנותקת מהקיר על מנת לאפשר לתאורה הממוקמת בין הקיר לזכוכית להאיר את הזכוכית כך שהדמויות תהיינה נוכחות. בחזית הזכוכית משולבות 2900 נורות לד המתוכנתות באמצעות תכנת מחשב להארת המבנה בגוונים משתנים בהתאם לאירועים ומועדים המתקיימים לאורך השנה. המעטפת מקנה למבנה, שהיה מוזנח ומתפורר, מימד של התחדשות המשולבת במחווה לתרבות המקומית. הפרויקט זכה באות העיצוב 2011 למבני חינוך ומהווה כוח משמעותי בשינוי המתקדם במתחם קמפוס הנמל המתחדש. 

גזור מאתר עיתון עיצוב
 אות העיצוב 2011
כפי שרואות עינכם מייד אחרי שתגית ודוד קיבלו את פרס אות העיצוב גם עבדכם הנאמן עלה לקבל פרס. הנציג היחיד והצעיר של המשרד שבמקרה נכח בטקס. רגע קודם הסתובבתי בין הדוכנים ושתיתי יין להנאתי, לולא עינב הוציאה אותי ממצב של חלימה בהקיץ עם מרפק ממוקד אך עדין לצלעות לא בטוח שהייתי עולה בזמן, אבל ללא כל ספק זה אכן אני בתמונה, נבוך, מתועד מהצד הפחות יפה שלי עם תיק של בית ספר מחפש את המלים הנכונות רגע אחרי שאבדה לי האנונימיות בהפתעה. אני מקווה שזה שדניאל צילם אותי לא נחשב לי בחמש עשרה דקות התהילה.

תכנון: דוד קנפו תגית כלימור אדריכלים
אדריכל אחראי : אריה חיון
צוות תכנון:  אורי הלל, איל עברי, אפרת חן 

יזם: אבי ביתן
מבצע : חברת רם חן
צילום : עמית גרון

לאתר של קנפו כלימור אדריכלים

3 תגובות:

  1. כל הכבוד אחי, נראה סוף הדרך, מחכה לבית שתבנה לי, עמית.פ

    השבמחק
  2. אני מוכן לממן לך סיני שיסחוב לך את התיק בפעם הבאה
    עכשיו ברצינות - כבוד גדול , אחד מיני רבים שבדרכך
    דביר

    השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails