14.6.11

17 מילים על השראה אדריכלית מפי דניאל ליבסקינד

מאת זיו וקס


בהמשך לפוסט קודם שבו הופיעה הרצאה של ליבסקינד:בימינו אנו נתקלים במגזינים בפרויקטים גרנדיוזיים ללא היגיון נגלה לעין, דבר העורר את סקרנותי, ובראיון עם אחד הסטר-כיטקטים, אדריכל דניאל ליבסקינד עבור 'טד' אשר מרכז סדרות של הרצאות עם טובי המרצים מכל התחומים לאורך השנים הוא דיבר על המקורות שלו לעבודה.


17מילים על השראה אדריכלית מפי דניאל ליבסקינד
1. אופטימיזם – בארכיטקטורה חייבים להיות אופטימיים, חייבים להאמין בעתיד שלנו.
2. אקספרסיבי – לא נטרלי, צריכים להביע באופן חזק, ללא שקט, כמו החיים.
3. קיצוניות – לא רק שימור, חיבור למציאות הקוסמית שלנו, איך אנחנו רוצים לעצב את עולמינו, עימות עם השמרניות המוכרת לנו, אדריכלות היא עימותים.
4. רגש – חיים ללא רגש, הם לא חיים, רגש הוא הכרחי לנפח העירוני, יש מאבקי כוחות, האימות בין הרוגע לרגשיות.

5. לא מובן – אדריכלות היא לא שפת המילים, כל כך הרבה בתים כה באנאליים שלרוב לא מספרים שום סיפור או סיפור קצר מידי. סיפור שמסופר בפרופורציות, חומרים, תאורה.
6. יד – לא ממוחשב, שהמחשב לא יהיה רק הכפפה אלא שהיד ממש תהיה הנהגת. שהיד תשפיע על המחשב ולא ההפך.
7. מורכבות – לא להתבייש באדריכלות, מקצועות רבים כניתוחי מוח, תיאוריה גרעינית הם מקצועות מאוד מורכבים, אין סיבה שאדריכלות תתבייש ותהיה פשוטה. החיים שלנו מורכבים, הרגשות שלנו מורכבות, אין סיבה שאדריכלות לא תהיה כזו.8. פוליטית – אדריכלות תמיד פוליטית, גם בית פרטי, אשר יהיה נצפה על ידי אחרים. אדריכלות היא גם לשאול שאלות ולא רק לפתור בעיות. **על פי פרופסור אדריכל סעדיה מנדל כל פעולה היא בעצם פוליטית, הבחירה שהאם להניח קיר במקום הזה או מקום אחר זה פוליטי.**
9. מציאותי – הלב האנושי לא יכול להיות מדומה, ואדריכלות כה קרובה אליו, אנחנו נולדים איפשהו, ומתים איפה שהוא. ובכל פרויקט שלי (ליבסקינד) ישנו הניסיון לקחת מהעולם הווירטואלי העשיר וליצור ממנו משהו בעולם האמיתי.
10. לא צפוי – צפוי זה בעצם הרגל, רעל. הלא צפוי תמיד יהיה לא צפוי, הקטדרלות תמיד יהיו לא צפויות.

11. גולמי – החלל שלא נפגע ממוטרות, מחומרים, מתרבות גבוהה, חלל שלא מעוצב, שלא מעוטר, שאולי יהיה קר, שלא תמיד עוכב אחרינו ככלב.
12. ממוקד- לא מעורפל, ממוקד על המציאות, אדריכלות לא מצע נרחב כל כך אך עדיין בניין יכול לשנות. למבנים יש צורה, ובכל זאת בחללים ציבוריים ישנו הצורך להיות ממוקדים.
13. זיכרון – לא לחזור על דברים שוב ושוב (re) תמיד לנסות ליצור משהו לאף פעם לא ראו כדי לספר סיפור חדש, זה לא רק הסיפור שלנו, זה גם הסיפור שאיך שיראו אותנו.
14. קומוניקטיבי – לא להיות שקט, שקט זה לא לבית קברות אך לא לאדריכלות. אדריכלות צריכה להיות מלא בסאונד, מלאה בוויברציות, פלורליסטיות.

15. סיכון – למרות שאדריכלות עולה המון כסף, אבל לא ללכת על בטוח, אם זה הולך על בטוח אז זה לא מניע אותנו לשום מקום. חללים שלעולם לא בחנו עדיין.
16. חלל – לא אופנה, לייצר משהו שאי אפשר לחזור אליו. ליצור מקום לאנשים, לעצים, שעדיין לא ראינו כמותו.
17. דמוקרטיה – ככל שזה קשה, היא חשובה, שיהיה דעה לעם, שנראה את הכוחות של כולם נכנסים, הממשל, האנשים, ולא רק את האגו האדריכלי, פשרות זה לא דבר רע, אם הם נעשו בשיתוף פעולה כמו שצריך .


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails