15.5.11

אוטוקאד בחינם | הקרב על תוכנות השרטוט והתכנון

אוטודסק הינה מתאגרף במשקל כבד בזירת השרטוט הדו מימדי, תזרים המזומנים מגיע מתוכנת אוטוקאד ובעזרתו הם קונים את יריבהם ומוצאים אותם מהזירה בצורה טכנית. כך מחירי תוכנת השירטוט ממשיכים להיות יקרים וללא תחרות. נראה שאוטודסק השתעממו בזירה והחליטו לתת מכה ישרה - ג'אב, ליריבים בזירת התלת. העניין עם מתאגרפים במשקל כבד שלרוב הם לא נופלים מאגרוף אחד, לפניכם הקרב על תוכנות השרטוט והתכנון. בסוף ממתין קישור לתוכנה דו מימד חינמית מבית טוב.

פוסט אורח מאת גל רז, כותב הבלוג המעניין: מצבי תצוגה
עריכה ועיצוב: איל עברי 

אוטודסק מונופול בדו מימד
אם אתם מחפשים דומיננטיות מוחצנת בעולם התיב"ם אתם יכולים למצוא אותה בתחום ההנדסה האזרחית. תוכנת AutoCad של אוטודסק היא השליטה המוחלטת ב  AEC- (ארכיטקטורה, הנדסה וקונסטרוקציה) כבר שנים רבות. אוטוקאד על שלל גרסותיה כל כך נפוצה, שיתכן שנכון יהיה לומר שיש יותר תוכנות אוטוקאד מאשר כל שאר תוכנות התיב"ם גם יחד. במשך השנים, עובדה זו לא נעלמה מכלל חברות התיב"ם אשר נחלקו לשניים, מצד אחד חברות קטנות, כגון  TurboCad , שקיוו לגנוב נתח מלקוחות האוטוקאד בעזרת תוכנות דו מימדייות זולות יותר ומהצד שני, ענקי התיב"ם הגדולים כגון דאסו (סולידוורקס), PTC וסימנס המתוסכלים מכמות המזומנים הגדולה הזורמת לאוטודסק כל רבעון רק עבור שדרוגים ותמיכה שלא לדבר על רכישת רשיונות חדשים. התסכול הזה איננו חדש, הוא בן יותר מחמש עשרה שנים.


הכסף מגיע מאוטוקאד כל השאר זה תקווה לרווחים עתידיים
לפני יותר מעשור, השקיעו כל הגדולות בתחום מאמצים גדולים באימוץ טכנולוגיות תלת מימד מתקדמות ופיתוח תוכנות PLM יקרות ואילו אוטודסק, שבאותו הזמן הייתה בכלל עסוקה בלשכנע את לקוחותיה להגר מדוס לחלונות, המשיכה שנה אחרי שנה לצבור מזומנים משדרוגים של תוכנת האוטוקאד עד שהפכה לחברת ה CAD הגדולה בעולם. במובן מסויים, אוטודסק דומה לגוגל. ל- Google - ענקית התוכנה, יש המון יישומים ואפליקציות, תוכנות אופיס, שירותי אחסון וידאו ותמונה ועוד. אבל, מזומנים היא עושה רק ממנוע החיפוש. גם אצל אוטודסק במשך שנים, הכסף זרם מהאוטוקאד והאוטוקאד דיאט, AutoCad LT - או Light. ה LT  היא גרסה מוגבלת וזולה יותר ושנמכרת כתוכנת מדף ולא רק דרך מפיצים. היא איננה ניתנת לשדרוג אבל מחירה הזול הפך אותה ללהיט.

לקנות את היריב
במיתולגיה, ציפור ה - Phoenix היתה עולה בלהבות אחת ל 500 שנים וקמה לתחיה מחדש מתוך העפר. פוניקס היה שם הקוד שחברת SoftDesk נתנו לפרויקט שאמור היה להפיל את אוטודסק בלהבות.  סופטדסק, אז אחת מספקיות האפליקציה הגדולות לללקוחות אוטודסק החלה לפתח בשנת 1994 תוכנה מתחרה לאוטוקאד. במקום לפתח תוכנה טובה וקלה יותר לשימוש, הם פשוט העתיקו את האוטוקאד תוך שמירה על פורמט ה DWG- בשנת 1996 נמאס ל  AutoDesk מהשטויות והיא הוציאה 90 מליון דולר על רכישת Softdesk .

יתוש בחדר שינה של מתאגרף
בהתערבות הממונה על הגבלים עסקיים בארה"ב, ה IntelliCadd -שמו הרשמי של פרויקט הפוניקס  חמק מאוטודסק ונחת לבסוף בחברה בשם Visio . ב 1998, הוציאה Visio לשוק לצד התוכנה המוכרת שלה לטבלאות זרימה גם את תוכנת ה IntelliCad 2008, חיקוי מושלם של אוטוקאד אבל בעשירית המחיר. אחרי שמכרה מ כ 30,000 רשיונות , טיפה בים בעולם של אוטוקאד, הבינה Visio ש- CAD הוא עסק מסובך הרבה יותר מאשר יצירת תרשימים , פנתה לנתיב של קוד משותף (פחות או יותר) ותרמה את הקוד לקבוצה בשם ITC התורמת הנדיבה נבלעה מיד לאחר מכן בענק התוכנה  MicroSoft  ששילבה את ה- Visio   בחבילת ישומי האופיס פרו. תיב"ם, יש להניח, מענין את מיקרוסופט בערך כפי שייצור סקטבורד מענין את טויוטה וכך נעזבה ITC לנפשה כדי להמשיך להוציא גרסאות של ה IntelliCad  ולעצבן את אוטודסק.

זה שלי לא לגעת
התוכנה של ITC נפוצה היום בעולם בכמה עשרות גרסאות שונות ותחת שמות שונים. כ 50 חברות שותפות לפיתוח ועדיין, המוטו של כל גרסאות ה IntelliCad השונות הוא חיקוי אוטוקאד בזול או בחינם! למעשה, הדבר העיקרי המשותף לתוכנות המשתמשות בקוד הוא השימוש בפורמט ה DWG כפורמט הטבעי שלהן והיכולת  להריץ אפליקציות בשפת ה- Lisp. ל ITC תפקיד חשוב נוסף. הפופולאריות העצומה של קבצי ה dwg  וה dxf - גרמה לכך שכל תוכנת תיב"ם על פני כדור הארץ חייבת לאפשר קריאה וכתיבה של קבצים בפורמט הנ"ל. אוטודסק מצידה, לא מיהרה מעולם לתת כלי פיתוח למתחרים כדי להקל עליהם לתמוך בפורמט הנ"ל. נהפוך הוא, היא העדיפה להקשות , לנסות לרשום את ה dwg כסימן מסחרי , לנסות להצפין את הקבצים לפתיחה רק באוטוקאד מקורי וגם לצאת בקמפיינים שמציגים ייתרונות בלרכוש " dwg מהמקור" . ל ITC חברו בשיתוף פעולה נדיר, חברות תיב"ם מתחרות כדי לפתח ביחד כלי תוכנה לתמיכה בקריאה וכתיבה של הקבצים הנ"ל.

SolidWorks מצטרפת לזירה
בשנת 2004, החליטה SolidWorks גם היא להציע "כאילו" אוטוקאד בזול . סולידוורקס הבינה שרוב לקוחותיה עדין מחזיקים אוטוקאד כזה או אחר וממשיכים לשלם אחזקה לחברת אוטודסק. כל עוד אטודסק לא היתה במשחק עם תוכנת תיב"ם פרמטרית הגונה, זה לא הפריע. אבל, מרגע שהאינוונטור הפך להיות יריב ראוי, חוקי המשחק השתנו. "לקוח סולידוורקס, קח מאיתנו תוכנה חינם שתחליף לך את האוטוקאד ואפילו לא תרגיש בהבדל" זימרה סולידוורקס. בעצם, הם אמרו, ניתן לך שלוש תוכנות חינם על כל רשיון סולידוורקס ולתוכנה נקרא Dwg Editor כדי שיהיה לך קל יותר להבין מה היא עושה וגם, כדי שחס וחלילה לא תרצה שאולי נתמוך בה כי "היי מר לקוח,  זה רק  Editor , מה לא הבנת ?"
ואוטודסק? חוץ מלריב עם SolidWorks על השם DWG  ממשיכה באותם השנים לגדול ולצמוח כרגיל.
 
המטרה: "לדפוק" את אוטודסק 
חברת  Dassault היא יצרן מוכר של תוכנות על לתיב"ם. הידועות שבהן הן Catia ואבקוס לתכנון ואנליזה לתעשיית הרכב והתעופה. דאסו היא גם הבעלים של חברת SolidWorks. לפני מספר שנים, בארוחת צהריים בבוסטון עם מנהלים מחברת דאסו שאלתי אותם מי מדיר שינה מעיניהם. להפתעתי התשובה לא הייתה PTC או UGS. אוטודסק הם ענו לי פה אחד. ולכן אולי זה לא מפליא שדאסו בחרו השנה להכנס לתחום חדש - תוכנות בחינם לדו מימד,  ואם נדייק -  תוכנה דו ממדית, שהיא חיקוי לאוטוקאד ושרצה בסביבת חלונות, MAC ולאחרונה גם לינוקס. תוכנת ה DraftSight   הגיעה לדאסו מחברת  Graebert , המפתחת חיקוי לאוטוקאד הנקרא ares. גריברט פיתחה את התוכנה לשלל פלטפורמות והודיעה השנה גם על פתיחת Apps Store  ליישום הנ"ל. DraftSight מחליפה את ה dwgEditor הכושלת בסולידוורקס ועושה רושם כתוכנה בשלה יותר לשמש ככלי לתכנון ועריכת קבצי dwg/dxf. התוכנה ניתנת להורדה בחינם ללא מגבלה ועושה רושם שדאסו מנסה לבנות קהילת משתמשים לשיתוף ותמיכה סביבה. אז נכון שהכוונה המקורית היא עדין "לדפוק" את אוטודסק אבל, בכל זאת תשואות לדאסו על הביצוע ובינינו, אוטודסק מוזמנת תמיד להוציא חיקוי של SolidWorks ולהציעה אותו בחינם.

DraftSight הינה תוכנה חינמית דו מימדית, בקרו באתר אולי תוכלו לחסוך כמה אלפי שקלים או לפחות לייצר אלטרנטיבה להגמוניה.

6 תגובות:

 1. פוסט מעניין.
  השליטה המוחלטת של אוטודסק בתחום ובתחומים הנלווים יוצרת מצב שפוגע אנושות בהתקדמות. אין מוטיבציה לחברות חדשניות להכנס לתחום, כי אי אפשר להלחם בענק. האפשרות היחידה היא להקנות על ידו, ולצפות בפרי עמלך מתמוסס ומת (אקוטקט למשל).

  השבמחק
 2. לדעתי אתם טועים. פה בארץ ישנה דיעה הרווחת שאוטוקאד היא האחת והיחידה ומשום מה היא נפוצה ואנשים קונים ומשתמשים רק בה למרות שבשוק קיימות תוכנות הרבה יותר טובות ממנה.
  למשל תאגיד Nemetschek שכולל תוכנות מעולות כ-Archicad ו-Vectorworks .
  לא חייבים אוטוקאד.
  בנוסף, בתחום התלת מימד ישנן תוכנות הרבה יותר טובות
  מבחינת הרבה פרמטרים (גם מבחינת חוויית המשתמש ועקומת למידה) שלא שייכות לאוטודסק כגון ריינו וסינמה פור די. שמי שמכיר יודע....שמות בכיס הקטן
  את האחרות.
  זו דעתי...מודה...אני שונא את אוטודסק!!!

  השבמחק
 3. קודם כל - אחלה פוסט לחננה כמוני.....
  איתי- אל תשכח שבסופו של יום מי שמפתח תוכנה שמח שאוטודסט קונה את החברה כי כמות האפסים בחשבון הבנק שלו עושה לו נעים בעין.

  בתור מישהו שעבר לאחרונה מאוטוקאד לווקטורוורקס אני חייב להגיד שלא רק שמדובר בתוכנה מאוד נוחה ומאוד חכמה.
  אמנם היא לא עובדת עם DWG אבל אין עם זה יותר מידי בעיות, והיא יודעת לייבא ולייצא DWG בצורה טובה.
  נ.ב.
  בקרוב יפורסם פוסט על ווקטורוורקס.

  השבמחק
 4. ועדיין אף מילה על REVIT

  http://www.simenhouse.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=75&Itemid=115

  השבמחק
 5. טוב, אחרי שבדקתי קצת את "DraftSight" שהיא באמת חיקוי קל לתפעול של אוטוקאד, אגלה לכם שיש לה בעיה לא פשוטה עם עברית.....
  לא הצלחתי לראות את כל הטקסטים בסופו של דבר בעברית לא הפוכה וזו ללא ספק בעיה.

  השבמחק
 6. תגובה זו הוסרה על ידי מנהל המערכת.

  השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails