20.3.11

סטודיו אדריכלי שנה ד' אוניברסיטת תל אביב

דיקור עירוני | אקופונקטורה אורבאנית

עמרי רון שלח לנו לינק לאתר המציג שבעה פרויקטים שתוכננו במסגרת סטודיו אורבאני שנה ד' בבית-הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל-אביב, בהנחיית האדריכל פטר קינן.
הפרויקטים נפרשים במרחב בת-גלים ונמל חיפה, כל אחד מהפרויקטים התמקד באזור אחר ובנקודת תורפה שונה.


רקע לסטודיו
חלקה הצפוני של חיפה חושף את העיר כחסרת רצף והמשכיות. כל אזור נוצר לכשעצמו והעיר התגבשה כמכלול של חלקים נפרדים. חיפשנו את השברים והמקומות לאיחוי כשהמטרה הייתה למצוא את נקודות התורפה שהתחדשותן יכולה להשפיע על המרחב העירוני הכולל.
העיסוק בעיר ליד הים הוסיף נדבך של התמודדויות נוספות: מהו אופי ההתחדשות העירונית בחזית הים, חיזוק הקשר של העיר עם הים, פתיחת החסמים הקיימים תוך התמודדויות עם תהליכי העבר וההיסטוריה, חיזוק מרקמים רדומים או מנותקים כעיר התחתית ושכונת חיפה אל-עתיקה. בדומה לערי-ים רבות, גם בחיפה חזית הים היוותה בעבר אזור אסטרטגי ליבוא ויצוא, ובשנות ה-30 הבתים שישבו על קו החוף והרחובות שהובילו עד אליו התנתקו והופרדו מן המים על-ידי רצועה חדשה שיובשה: נמל חיפה.

חידוש הקשר של העיר לקצה הימי, הוא תהליך שהחל בעולם משנות ה-70 לאחר שהנמלים ומפעלי התעשייה הועתקו ממיקומם המרכזי והותירו “שאריות” אורבאניות נטושות ומנותקות, מחכות לפיתוח והתחדשות. חיפה נמצאת בשלב זה כיום, עם ההחלטה להעתיק את נמל חיפה המערבי לכיוון צפון-מזרח.


בסמוך לנמל חיפה ממוקמת שכונת בת-גלים, שהיוותה אתגר שונה לפיתוח ותכנון. השכונה, שנושקת לים, תוכננה לראשונה על-ידי אדריכל ריכרד קאופמן בשנת 1921 ומתאפיינת בבתי-מגורים נמוכי-קומה משנות ה-20-30 ובנייני שיכון משנות ה-50, כשלצידם מבנים ממשלתיים וציבוריים המגבילים את התפתחות השכונה מזרחה ודרומה: ביה“ח רמב”ם, בסיס הדרכה חיל-הים שעתיד להתפנות, תחנות אגד ורכבת ישראל. הפרויקטים התמודדו עם יצירת רציפות עירונית, חיזוק הקשר עם הים,  ויחסים בין שימור המרקם והאופי הייחודיים של השכונה אל מול חידושה, הגדלת הצפיפות בה ואופי הבניה.

במהלך הסמסטר נערכה סדנת עבודה “Workshop” בעיר הנמל נאפולי שבדרום איטליה. הסטודנטים התארחו בפקולטה לאדריכלות של אוניברסיטת נאפולי, באתר מוצגים הפרויקטים שתוכננו באיטליה בשיתוף פעולה עם הסטודנטים המקומיים.אתר הסטודיו: http://urbanstudio2011.shutterfly.com/

למעבר בין הפרויקטים יש ללחוץ על p1, p2 וכו'
התמונות לקוחות מהפרויקט של עמרי רון ושני לוונטל. ויש סיכוי סביר שעמרי יבקר בארכיבלנדר בקרוב שוב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails