18.2.11

אנדרטת ומוזיאון השואה | פיטר אייזנמן

האנדרטה היא בעצם בית קברות שבו יש למעלה מ-2000 קברים בגריד קבוע בגבהים שונים והמבקר יכול ללכת ולהסתובב ביניהם.

אתה מתחיל את השיטוט ביניהם כאשר הקברים הם בגובה הרגיל וככל שאתה מתחיל להכנס פנימה הדרך יורדת והקברים נהיים גבוהים יותר עד אשר הם מכסים את גובה הראש ואתה בעצם נמצא בתוך מבוך.


החלל מאד מעניין ומרתק וללא ספק משפיע על המשתמשים במקום, למרות שישנם צירים מאד ברורים החוצה ושהם תמיד נראים לעין ישנה תחושה שאתה קצת אובד ופתאום אנשים מציצים עוברים והולכים בין הקברים, שילוב פואטי בין חיים למוות.

אחרי שיטוט באנדרטה יורדים למטה ונכנסים למעין "מערה" שהיא מוזיאון השואה. מוזיאון קטן מאד שמציג תערוכות על השואה ועל פעולות הנאצים והשמדת יהדות אירופה. גם כאן נזהרים אוצרי התערוכה מלזעזע יותר מדי את המבקרים עם האינפורמציה שהם מציגים.


חללי המוזיאון בעלי תקרה שהיא הנגטיב של האנדרטה מעלייך, זאת אומרת, תקרת בטון משופעת עם בליטות כלפי מעלה בצורה של קברים, המיצגים והתערוכות כולן בנויות על הגריד ועל השפה העיצובית של האנדרטה.בעיני הרעיון האדריכלי של המוזיאון והאנדרטה הוא מדהים, הדבר נותן לך תחושה שאתה מתחת לבית קברות- בתוך קבר, ושכל הכובד והאנשים המתים נמצאים על הכתפיים שלך. את התחושה הזאת אתה נושא בזמן שאתה מסתובב לאורך כל המוזיאון.


בעיני, מוזיאון שמתעסק בנושא כל כך חשוב לעם היהודי ועוד בברלין, הדבר נותן ערך מוסף נדיר, איכותי וחשוב מאד.זאת אדריכלות טובה מאד, אדריכלות שיודעת לא רק להציג רעיון טוב, אלא יודעת גם לזעזע ולהעביר תחושות ורגשות.

ללא ספק גם עיצוב הפנים של התערוכות והמיצגים עשוי היטב, מרשים ומעוצב להפליא.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails