22.1.11

בתים ומנהיגים iArch#3


תצלום אויר : טל כהן מתוך אתר 'הארץ'

"ביתו של אדם מבצרו" , לתפוס את המושג באופן מילולי מידי...

דרוש מנהיג
בית המגורים המדובר ביותר בימים האחרונים שייך לאחד המנהיגים העתידיים של הארגון הכי גדול ומשפיע במדינה , ביום חמישי פירסם עיתון 'הארץ' תצלום אוויר של בית הרמטכ"ל הבא, הנושא בכותרות כבר כמה שבועות ופתאום השיח סביב הקרקעות ושבילי הגישה קיבל רובד נוסף בדמות הגודל והצורה של בית גלנט בישוב עמיקם. הדיון סביב ביתם של מנהיגים מהווה אמנם חדירה לפרטיות אך מנהיג המתגורר במקום מוחצן מביא על עצמו את הדיון סביב שאלת מגוריו שכן ביתו של אדם ברוב המקרים מעיד אודותיו ולראיה מקרה (אקטואלי) אהוד ברק, השיח סביב דירתו שבשחקים חדרה מבעד מעטפת הזכוכית המחפה על מגדל מגוריו. ההופעה החיצונית היא זו שקובעת שכן המנהיג יכול להחליט האם לחשוף את פנים הבית או לא. מיקום הבית בסביבתו וצורתו החיצונית הם אלו המשפיעים על תפיסת הציבור לגבי ביתו של המנהיג הנבחן. ברק יכול היה לישון דרגש עץ ולאכול רק גביעי אשל אך כל עוד הוא עושה זאת בדירת המיליונים המרחפת מעל תל אביב דעתו של הציבור בנושא תיהיה נחרצת וברורה.


תצלום אויר : טל כהן מתוך אתר 'הארץ'

מנהיג בקונטקסט
באם נגיד כי הכסף הוא לא הבעיה וכל אחד מהמנהיגים שלנו יכול להרשות לעצמו כל אחד ממגוון הבתים שההיצע הישראלי מציג עדיין נותרת ההחלטה היכן ואיך לגור כמשפיעה על אופיו ואופי הנהגתו של בעל השררה.
מנהיגים ובתים, ולא רק מנהיגי המדינה אלא גם אנשי הרוח וידוענים המשפיעים רבות אודותינו נמצאים במצב מודעות לכח ההשפעה שיש להם על מידת ההערכה שאנו מעניקים להם. ברירת המחדל של המנהיגות הישראלית מתחילה בקיצון הנמוך ביותר בדמות הצריף הבן גוריוני הפשוט והצנוע דרך דירותיהם הרגילות של גולדה ובגין שלא שונות במאום מדירה עירונית טיפוסית בסביבת מגוריהם. אין טעם להתרפק על אותה תפיסת צנע מנהיגותית שהתאימה למדינה בתקופה אחרת אך גם היום חשיבה אודות מקומות מגוריהם של המנהיגים צריכה להיות כזו שיודעת להבחין בין מעמד,ניכור וניקור עיניים.


צריף בן גוריון - שדה בוקר


מגדלי אקירוב - תל אביב

המרחב הכפרי
המרחב הכפרי בישראל הוא מרחב חסר אפיון אדריכלי כלשהו, הבית של הקוטג עם גגות רעפים אדומים, בתים מודרניסטים מבצבצים בין עצי עד ירוקים, וילות יווניות, רומיות ופלנדיניות מוקמות ברחבי הארץ כמו נבנו בהתאמה לישובים הפזורים בארץ הקודש ומעל כל אלו מגיע הסגנון הכי ישראלי, בנה ביתך , האשרה הישראלית לבניית בית ככל העולה על רוח בעל הקרקע.

בית גלנט
סיפורי המיסותרין סביב פעולות של יחידות סודיות תמיד הרשימו אותנו , שילוב מנצח של הסוכן בונד והחייל הישראלי שחודרים באישון לילה למדינת אויב זרה מבצעים פעילות נקודתית וחוזרים הביתה בלי לומר מילה. אולי הרושם העז שהשאירו מבצעים אלו על הקצין גלנט הם אלו שהובילו את ההשראה לתכנון ביתו הפרטי, מצודת המגורים בעלת קווים סימטרים מגוננת על החצר הפנימית בעזרת ארבעת צריחי פינה מוגבהים ועוצמתיים. התוכנית של המבנה לקוחה מעולם אוריינטלי המצדד בחצר כליבת בית המגורים כאשר שאר הפונקציות סובבות אותו , מעניין לראות בדופן הצפון מזרחית את העצים הגדולים שמגדירים באופן מיוחד את המושג גינת פנים או חוץ . החזות הנפרסת על פני המבנה לא משאירה מקום לספק אודות מקור ההשראה, חלונות קשת מחודדת מסודרים לאורך החזית בתוספת פתח עגול מעליהם מכוונת בכינון ישיר לסגנון הבניה הערבית ששלטה בארץ במאות השנים האחרונות.

המרפסות העוטפות את המבנה מכל צדדיו מוסיפות לגודלו הרב אך עוזרות למעבר שבית הבנוי לטבע הנפרס, החזית הדרום מערבית מועשרת במרפסת חצי סגורה בעזרת צמחיה, גינת בוסתן קטנה ממוקמת מחוץ לבית בצד שמנגד. החזית המאכזבת הינה החזית הדרום מערבית ממנה יוצאת מרפסת חצי עגולה עם מדרגות ירידה לגינה דווקא צד זה של הבית נראה כמקום השומם שאינו מהווה עניין בחיי היומיום.

האמת שנראה לי שעליתי על ההרעיון הגאוני שעומד מאחורי התכנון של בית גלנט, הרעיון חוצה חשיבה אדריכלית נטו לחשיבה מודיעין כוללת , אחד העקרונות המובילים באבטחה ובהגנה הוא לבלבל את האויב , וזה מה שהבית הזה עושה , שחס וחלילה גורם עויין שיחפש לבצע איזשהו מעשה חבלה נפשע לא יוכל להאמין כי בבית הטירה האוריינטלי הזה גר ראש הצבא הישראלי אלא יחשוב שזהו ביתו של שיח הכפר.

כאדריכל
עולם התוכן שלי והערכת אנשים הסובבים מכילה הרבה יותר גורמים מעבר לתפיסות עיצוביות בלבד, אדריכלים נהנים להסתובב ולגחך כאשר אנו רואים איזה מבנה אדריכלי שאינו עונה לטעמנו האישי או לצו האופנה, אולי אם המנהיג הבא יגור בוילה אורבאנית בתכנונו של טדאו אנדו תגרום לי להערכה הרבה יותר גדולה, כרגע על פניו המנהיג שגר בוואקום אורבאני במגדל וזה שגר בחיקוי אוריינטלי מעלים בי תחושת קבס אדריכלי. וזה עוד לפני שהתחלתי לדבר על הפקעת המרחב הציבורי שזו לדעתי השערוריה הכי גדולה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails