30.9.10

הביאנלה בבת ים - מצע עירוני

אורבאני... נכון...משלב...מלמד...


היער הנודד - אד וול | יעל בר-מאור | מייק דרינג

לאחר שנים של הזנחה הערים הדרומיות לתל אביב ממתגות את עצמן כדבר הבא, העיר חולון ממצבת עצמה כעיר עם זיקה עיצובית ובת ים שמה פעמיה לעבר המרחב הציבורי.
הביאנלה בבת ים מתקיימת בפעם השניה ופותחת צוהר עירוני לשילוב תושבים|עיצוב|מרחב, מגוון העבודות הפזורות בעיר מהוות חלק מאירועי סוכות המשלבים תאטרון ועירוניות באירוע פתוח לקהל הרחב.
לא היא לא מלוטשת ברמה סופית ולא נראית כמו מוזיאון סטרילי ליצירות אמנות אבל גם בלי הפיין טיוניג הזה הביאלנה יוצרת חוויה שנעה בין עניין, פאן ותרבות להמונים.


צל עירוני 32 צפון - קבוצת מגמה

שילוב אירועים
שילוב הביאנלה ופסטיבל התאטרון בצמוד אחד ליד השני תורם לחוויה למרות שלרוב אין שיתוף של ממש בין ההופעות למיצבים, הרבגוניות האמנותית שיוצרים האירועים למבקרים השונים מערבב חתך אכלוסיה מגוון שמתאים לתקופת החגים בישראל.

אחד הלייקים העיקרים שלי מוענקים למדריכי הביאנלה שהפכו את הסיור באתרים למעניין מצחיק ועינייני.


מדריכה בפעולה


לוקיישן עירוני
עבודות הביאנלה היו פזורות בשני צירים עיקריים המעידים על הבנת הצורך בטיפול בנקודות כשל עירוני שמאפיינות לא רק את בת ים אלא עוד ערים אופייניות בישראל, העבודות נותנות לגיטימציה תכנונית שיכולה לעזור בעתיד לאופן הגישה המיוחדת לטיפול במצבים זהים באתרים שסומנו כבעלי מצבים בעייתיים במוקדים נוספים.
חלק מהעבודות זמניות וחלק מהעבודות ישארו בעיר גם לאחר גמר הביאנלה, הזמן יגיד את שלו לגבי הי

צירי עניין
הצירים בהם רוכזו העבודות מתאפיין בשני טייפים:

1. תעשייה-מגורים (מרחב רחוב אורט)- מפגש עירוני בין שני פונקציות שונות מהווה תמיד מקום בעייתי, אזור מגורים מחד ואזור תעשיה מן העבר השני, רבגוניות או שיממון הם האופציות העיקריות שיכולות להעיד על האופי המוצלח או לא בין שני האזורים.
2. טיילת החוף - אנחנו כבר יודעים שבמדינת ישראל עיר וים לא מצליחים להיפגש בהרמוניה תכנונית.


72 שעות פעולה עירונית
בציר התעשייה מגורים לאורך רחוב אורט הוצבו עבודות הנוגעות לאופי המקום, בנוסף, רחוב זה שימש מצע לפרוייקט 72 שעות שהיה לתחרות בין 12 קבוצות לשיפור המצב במספר מוקדים אופייניים.


קבוצה עובדת במסגרת פרוייקט 72 שעות

הביאנלה לאן...
אולי הציפייה הגדולה שלי הוא הצפייה לגלגול של הביאנלה השלישית, לראות את כיוון הפיתוח וההתבגרות שאירוע כזה צריך לעבור, הנגיסה המסחרית שמצד אחד עוזרת רבות לפיתוח האירוע אך צריך להיזהר שהאירוע שנועד לתושבים לא יהפוך לאירוע חסות של ההון.


בדרך אל הים - דרמן ורבקל אדריכלות

לאתר הביאנלה

בקרוב עבודות מעניינות

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails