29.5.10

מפות וקטוריות באדיבות פליקר
המנה היומית מציגה פרוייקט שביצע בחור בשם אריק פישר באמצעות מאגרי התמונות הבלתי נדלים של פליקר ופיקאסה.
באמצעות שימוש בנתוני המיקום המצורפים לתמונות וניתוח תנועת המצלמה לאורך זמן סומנו קווים ע"פ הקואורדינטות ומאוחר יותר הורכבו על גבי מפה.
במבט ראשון זה נראה כמו כלי ניתוח קצת שטחי של העיר, בכל זאת עיקר התמונות צולמו ע"י תיירים, אבל היתרון הגדול שלו הוא ביכולת שלו להשוות בין ערים שונות - מרכז מול פריפריה; מס' מוקדי הפעילות והאינטנסיביות שלהם; רגולריות מול אי סדר וכד'.
בשונה ממפות "קלאסיות" שמציגות את העיר כסדרה של כתמים (מסה לעומת חלל; בנוי מול פנוי), דמות העיר שנוצרת באמצעות הכלי הזה היא בעצם סדרה של וקטורים - מסלולי תנועה של אנשים במרחב.
הכלי הזה - שלהבנתי נוצר בעיקר כתרגיל גרפי וללא כוונה מחקרית - משתלב במגמה גוברת בשנים האחרונות של שרותים מבוססי מיקום ומסתמך על תוכן שיתופי של גולשים (יש שישתמשו במילה הטרנדית crowdsourcing). יפה לראות ויזואליזציה פשוטה ומקורית של נתונים שלא פוגעת בפרטיות האנשים שפרסמו אותם, במיוחד בתקופה בה נראה שהמגמה מושכת דוקא לכיוון המסחרי-פרסומי (וראו את ההתלהבות הלא מובנת מהרשת לחלוקת קופונים פורסקוור).
הערה: בחרתי שלא לתת כותרות לזיהוי הערים - אתם מוזמנים לנחש ולזכות בתחושת עליונות מוגזמת ששמורה רק לאנשים שראו יותר מדי דיאגרמות ניתוח אורבניות

תגובה 1:

  1. באמת פשוט יפה. הדברים שמוצאים בפליקר לא יאומנו לפעמים. אני זוכרת שהאתר רק התחיל והיו שם דברים של אנשים שצילמו "סתם" טיולים וכו' (אני למשל...) ומאז זה התפתח לגלריה עצומה של אומנות נפלאה. הייתי שמחה למצוא פריט אחד כזה של מפת ישראל ולהדפיס אותו בגדול, יהיה מושלם בדירה תל אביבית, לא?

    השבמחק

>>

Related Posts with Thumbnails