24.3.10

פריז חלק א' - אוסקר נימאייר והמפלגה הקומוניסטית

את פעולו של אוסקר לדעתי לא צריך להציג אך מי שטס לפסח בתקופה הקרובה שווה להגיע למבנה מאוד מיוחד שתיכנן עבור המפלגה הקומוניסטית של פריז בשנים 1967 -1980.

גררתי לפינה חשוכה של פאריז את החברים שלי לראות בנין...הגענו לשער ברזל גדול שלצערנו היה סגור... אך הנחישות והחוצפה הישראלית הובילו אותי לנסות להיכנס מהחניון, וכשזה לא עבד פגשנו איזה צרפתי שמילמל באנגלית שאנחנו יכולים להיכנס מהשער.

עלינו על רחבת המסדרים ובאמת שהרגשנו שעוד רגע יגיע הרס"ר של בה"ד 1 ויעיף אותנו משם, אך כלום לא קרה והמשכנו להתקדם לעבר הכניסה הפיסולית, ירדנו במדרגות וזכינו להפתעה מרגשת.

חלל עצום בגודלו עם שטיח ירוק כהה כמו של שולחן סנוקר, קירות מבטון עם סימוני הקרשים, ריהוט משנות ה60 שעוצבו על ידי האדריכל ופקידת קבלה נחמדה שרצתה לשמור לנו על המעילים. התחלנו להסתובב ובין שאר הפריטים שהיו שם היה מודל של המבנה כולו + מודל של קומת המבואה.בהמשך הסיור ראינו גם סקיצות ראשונית של אוסקר.העלילה המשיכה שהגענו לעבר אולם הכנסים - כיפה לבנה שנראת מהחזית של המבנה עם פרטי ניתוק שמכניס או טבעי באיזור שנמצאות הדלתות. ואם התמונה קצת מבלבלת אז כן ! נכנסים לאולם בדלת אוטוטית בזוית של 70 מעלות !!!


לאחר שחבר שלי הלך לבקש מהפקידה לפתוח לנו את האולם הסודי נחשפה בפנינו הפתעה שקשה היה לצפות.....


חדר הרצאות כיפתי מכוסה כולו זיז פח ב90 מעלות ליצירת אפקט מדהים של אור ותחושה שהגעת לקצה העולם....יש לאולם שתי כניסות, האחד מהלובי והשניה כניסה סודית לחברי מפלגה.
האולם משמש היום את המפלגה ומידי פעם יש קונצרטים ואירועי תרבות.שווה ביקור ובמידה ותהיו נחמדים ניתן גם להיכנס למגדל משרדים שפעיל עד היום!אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails