22.12.09

חנן פרץ | שירה בן עזרא | אופקים חדשים בין מזרע לישימון
מיקומה הגיאוגרפי של העיר אופקים, על קו הבצורת (קו 200 מ"מ גשם), מייחד אותה בתכונה של עיר היושבת על התפר בין שני מצבים הפוכים: מצפון לעיר-ארץ המזרע, ישובי קבע, קיבוצים ומשובים ומדרומה לה-ארץ הישימון.


אופקים חדשים בין מזרע לישימון
פרוייקט גמר שנה ה' 2009 חנן פרץ ושירה בן עזרא
ביה"ס לארכיטקטורה המרכז האוניברסיטאי אריאל

יצירת דופן בין העיר למדבר המהווה גם מזח, שער, חיבור בין שני המצבים. לקחת את הקונפליקט בין חיי העיר ושממת המדבר, לשמר ולהעצים אותו, וכן ליישם אותו בכל המצבים השונים בפרוייקט.
בפרוייקט אנחנו לוקחים את שדרות הרצל, רחובה הראשי של העיר אופקים, קיפלנו את השדרה וחיברנו אותה למבנה הציבור: ביה"ס יסודי שקיים במקום. מבנה הציבור החדש שתכננו, הוא ספריה ואודיטוריום שמורכב מפער של שני דרכים: הרחוב והדרך העילית, ששניהם מלווים במסחר.
מנגד אנחנו מייצרים רקמת מגורים חדשה הנשענת וממשיכה רקמת מגורים קיימת. ברווח שבין מבנה הציבור והמגורים, נוצרת כיכר עירונית אל מול המדבר. מבנה הציבור מייצר תנועה סביב הכיכר, מחבק אותה, מהווה לה דופן אל מול המדבר, והמגורים מהווים לה דופן מאסיבית, כתפאורה הכוללת במות אל הכיכר. הכיכר מקיימת את שיא הקונפליקט, מבנה הציבור אל מול המגורים, המדבר מול העיר. דיאלוג המגורים עם מבנה הציבור, מתקיים בניגוד וברווח שביניהם.

מסקנות שעלו תוך כדי עבודה על הפרוייקט

מוקדיות
ההנחיות לבינוי עירוני מן הראוי שיבטיחו מלכתחילה את מוקדיותו של המרכז בתוך המרקם גם כנקודת הכובד הפיזית וגם כמוקד להכוונה של צירי התנועה הרגליים ולרכב.

נגישות
יש להדגיש את המרכז גם באמצעות אופי הנגישות וזאת, למשל, ע"י עידוד "אנימציה" בצידי המסלולים, תוך שימוש באלמנטים מגוונים כגון ריהוט רחוב, פריטי הגנה מאקלים, חזיתות המבנים. יש להבטיח מראש הכוונה בהירה ומזמינה לאורך המסלולים למרכז, יש להכין בינוי מתאים בקומות הקרקע לפיתוח של מגוון פעילויות מסחריות כדי ליצור עמודי שדרה אורבניים המובילים למרכז.

המדרג ההיררכי במרקם העירוני
יש ליצור כעין "קרשצ'נדו" משולי היישוב לעבר המרכז, במונחים חזותיים ותפעוליים כאחד- בינוי לגובה, צפיפויות , מוקדי פעילות על-שכונתיים וכו'.

הממד הסמלי של המרכז
חשוב להבטיח שבאתר המרכז יתבלט מערך של נקודות ציוני היכר גם למטרה תפקודית, כגון אוריינטציה וגם למטרות של הסמלה ויצירה לשם טיפוח הגאווה המקומית.

חיבור עם המרקם סביבו

יש להבטיח מראש את שיזורו המירבי של האתר בחלקים הסמוכים של המירקם העירוני. למשל ע"י אלמנטים כגון "פיאצה". כמו כן, להבטיח כניסות ומסלולי חיבור רגליים אל אתר המרכז במתכונות מזמינות וברורות העשויות להביא להתפתחות מירבית של "חיי רחוב" בקטעי המרקם הסמוכים.


הקשר עם מוסדות השכונה ומגורים
באזור המרכז, רצוי להמנע מהפרדה בין גושים חד תפקודיים, הפרדה המקשה על ערבוב של הפעילויות השונות תוך משחק גומלין מיידי.

Hanan_Peretz@hotmail.com 0546377177

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails