27.11.08

דובאי, לאן?


כל פעם אותה הידיעה מחדש, "מגדל חדש, יותר גבוה ומשוכלל מקודמו נבנה באזור הנסיכויות" זה מתחיל בייבוש הים בלשוניות בצורת דקלים , ממשיך בבורג' דובאי שיתנשא לגובה 820 מטר וכרגע מדובר על מבנה הקילומטר שמתוכנן שם.

והנה עוד אחד, מגדל "אנארה" שמתוכנן להיבנות בסוף 2009 יגיע לגובה 700 מטר ויכיל כמובן מלון, דירות, משרדים וכל שאר האקססוריס הנדרשים כל זאת תחת הדגל הסביבתי, דבר מעניין במבנה הוא שכל 27 קומות תיהיה חצר שמיים שהיא בעצם גן הנמצא על מרפסת.

LEED נתן למבנה דירוג כסף בדירוג הסביבתי אך יש משהו שמאד מפריע, כאשר אני מתבונן על חזית המבנה לא ניתן שלא להבחין בטורבינה בחלקו העליון של המבנה ולאחר שכבר ראינו בשימוש רעיון כזה בראשי גורדי השחקים ציפיתי כי בראש המגדל הזה תיהיה טורבינה שמייצרת חשמל עבור הצרכים של המבנה, מבט מעמיק גילה חלקו העליון של המבנה הוא רק עיצובי והכמו טורבינה הממוקמת בראשו אינה מסתובבת כלל, כמובן שבמרכזה ממוקמת מסעדה המציעה לסועדים מבט אל הנוף המדהים הניצפה מגבוה.
באותו ההקשר של האכזבה מהבניין הכמעט ירוק, בתחילת חודש אוקטובר התקיים בדובאי כנס cityscape , כנס העוסק בנדל"ן, בכנס נאמו אישים חשובים בינהם קן ליווינגסטון ראש עיריית לונדון לשעבר וטום מיין אדריכל, זוכה פרס פריצקר לשנת 2005 .
שני הנואמים דיברו על הכיוון אליו דוהרת דובאי ומה עליה לעשות בתחום העירוניות, בניה לגובה, תחבורה וסביבה.
טום מיין השווה את דובאי ללוס אנגלס של שנות השישים שבא היזמים הפרטיים בנו ככל העולה על רוחם ואילו השכבות הציבוריות בעיר נשארו מאחור ולא יכלו לתת את השירות הנדרש לבניה הפרטית, כך שלא כדאי לפתח בדובאי רק גורדי שחקים עצומים בלי יכולת לתת להם תשתית סביבתית.
עוד הוסיף מיין ותקף את הד starchitects שבונים ככל העולה על רוחם כדי להעצים את שמם וללא התחשבות בסביבה הטבעית.
אולי הנאומים חדרו לאוזני אי אלו אדריכלים ויזמים שיחשבו שנית לקראת הפרוייקט הבא שהם מתכננים ליצור ואם זה לא עזר , עוד לא אמרנו מילה על המשבר הכלכלי שאנו שוחים בו שהוא בטוח יתן את דעתו על הבניה המאסיבית.
קריאה נוספת

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

>>

Related Posts with Thumbnails